Polskie Radio
Section05

Ziemia

"Ćwiczenie pamięci może sprawiać przyjemność". Jak się uczyć aby zapamiętać?

Jeśli czasem trudno nam zapamiętać listę zakupów, czy definicję jakiegoś słowa, to historia Mateusza Trzęsickiego pokazuje jakie naprawdę możliwości ma nasz mózg. Gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom był 11-letni zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci i rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie edukacja przyrodnicza łąka natura dzieci las

Zachęcam aby wyjść na łąkę i policzyć ziarna maku w makówce. Małgorzata Strzałkowska gościem Polskiego Radia Dzieciom

W książka "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" znajdziemy nie tylko rymowane historie o krasnoludkach które noszą różne transparenty np. "naprawiamy złego skutki. krasnoludki", ale jak zauważyła Małgorzata Strzałkowska są też informacje naukowe, jak choćby łacińskie nazwy roślin i zwierząt, a nawet takie ciekawostki jak: ile ziaren maku znajdziemy w jednej makówce? O tym co jeszcze znajduje się w najnowszej publikacji, autorka opowiedziała Martynie Chuderskiej w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie edukacja przyrodnicza łąka natura dzieci

Sprzątanie świata wcale nie musi być potrzebne. Co zrobić, aby tego nie robić?

Chociaż sprzątanie towarzyszy nam na co dzień, to i tak nie lubimy tego robić. A jak stwierdził gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom cały sekret tkwi w tym, abyśmy nie musieli tego robić, a nauczyli się żyć i postępować tak aby porządek w domu i na świecie był naszym nawykiem. O ekologicznych pomysłach na życie w uporządkowanym świecie rozmawialiśmy dziś w Dniu Ziemi, ze Sławkiem Brzózkiem, ekspertem ekologicznym. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie problemy społeczne ekologia planeta

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński klimat kryzys klimatyczny ekologia katastrofa ekologiczna przyroda natura

Ocieplenie klimatu. Zmusi nas do masowej migracji?

Tajga, czyli lasy borealne występujące w północnej części Azji, Ameryki Północnej i Europy oraz bezdrzewne ekosystemy tundry w regionach arktycznych i subarktycznych, mogą być jednymi z najbardziej dotkniętych zmianami klimatu obszarów w ciągu najbliższych 500 lat. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu "The Royal Society Publishing".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT przyroda tundra środowisko las klimat emisja gazów ochrona środowiska ekologia społeczeństwo NAUKA emisja co2 migracja zwierzęta rośliny

W poniedziałek zaćmienie słońca. Gdzie można je oglądać?

W Stanach Zjednoczonych dojdzie w poniedziałek do całkowitego zaćmienia słońca. To niecodzienne zjawisko będzie można obserwować w pasie o szerokości około 160 kilometrów przechodzącym przez 15 amerykańskich stanów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA zaćmienie słońca NAUKA kosmos astronomia układ słoneczny Marek Wałkuski Meksyk Kanada słońce

TYLKO U NAS Jak powstała Ziemia? Polka wyjedzie do ośrodka NASA, aby badać materię pozaziemską

Jak dowiedziało się Polskie Radio, prof. Monika Kusiak będzie analizować materię pozaziemską, by szukać informacji o początkach Ziemi. Polka jedzie na grant do ośrodka NASA. Dotychczas w amerykańskiej agencji kosmicznej badała meteoryt księżycowy. Teraz będzie analizować próbki pochodzące z Marsa i Księżyca.
Zobacz więcej na temat:  kosmos NAUKA Wszechświat NASA Polskie Radio 24 POLSKA

Czy jemy za dużo mięsa? Ile kosztuje ludzi i Ziemię przemysłowa hodowla zwierząt?

Film dokumentalny "Katastrofa na talerzu" to opowieść o naszych talerzach, które łączą w sobie katastrofę klimatyczną, zdrowotną, etyczną, społeczną. Twórcy filmu zabierają nas w podróż, w której bohaterowie i bohaterki na kolejnych przystankach odkrywają tajemnice żywności w XXI wieku i kreślą obraz koniecznych zmian.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta hodowla zwierząt krowy świnie przyroda ekologia ekosystem Tomasz Miara Trójka