Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Szukamy morszczynu". Apel Instytutu Oceanologii PAN

"Pomóż naukowcom w poszukiwaniu morszczynu" - z tym apelem zwrócili się do Polaków naukowcy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Ostatni rosnący okaz morszczynu udokumentowano w 1976 roku. Było to w okolicy Gdyni przy Starej Torpedowni. Czy morszczyn powrócił do polskiego morza? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Morze Bałtyckie Bałtyk ekologia środowisko środowisko naturalne przyroda Polska Akademia Nauk NAUKA

Hania Rani: marzyło się nam, żeby zrobić przestrzeń do słuchania

- Dwa lata temu zostaliśmy zaproszeni przez Zodiak do poprowadzenia wykładu w ramach cyklu "Więcej niż architektura". Idea była taka, żeby architektów łączyć z twórcami z innych dziedzin i żeby opowiadać o architekturze w tym kontekście, z ich punktu widzenia - mówiła o początkach współpracy z Janem Szeligą i Łukaszem Pałczyńskim pianistka i kompozytorka Hania Rani. Ich najnowszy projekt to "Pokój do słuchania".
Zobacz więcej na temat:  artysta architektura socjologia Warszawa Jakub Kukla KULTURA Dwójka

Herbert niezwykły. Odkryj twórczość poety podczas festiwalu "Herbertiada"

Poeta, eseista, dramaturg, twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito" – Zbigniew Herbert. Z wykształcenia był ekonomistą, prawnikiem i filozofem. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. Już w ten weekend odbędzie się XXIII "Herbertiada", czyli Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka poezja literatura książki Zbigniew Herbert Kołobrzeg Katarzyna Cygler Paweł Turski

"Niemcy w 1944 roku wysadzili go w powietrze". Teraz rozpoczyna się odbudowa Pałacu Saskiego

- Za kilka dni rozpocznie się odsłanianie piwnic dawnego Pałacu Saskiego. Eksperci sprawdzą stan murów i poddadzą je konserwacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski. Rozpoczynające się roboty to początek odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Na wykonanie tej inwestycji przeznaczono 2,5 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Krzysztof Grzesiowski Jarosław Sellin Pałac Saski

"Ambalaże determinowały rozwój twórczości Tadeusza Kantora"

- W pierwszej kolejności Tadeusz Kantor postanowił opakować przedmiot. Sięgnął do bardzo typowej dla niego grupy przedmiotów prostych, związanych z codziennością i użytecznością. Zaczął przyklejać do płócien torby: papierowe, nylonowe, przemysłowe, przewiązane sznurkiem, zaś w warstwie tytułu próbował nadać rangę temu, co zostało przez niego opakowane - mówiła w Dwójce Małgorzata Paluch-Cybulska, kuratorka wystawy "Opakować!", którą od 1 sierpnia można oglądać w Cricotece.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor wystawa Jakub Kukla KULTURA Kraków Dwójka

"Droga do Obór". Iwona Smolka w literackim mikroświecie

- Zaraz po wojnie pałacyk w Oborach na szczęście został oddany nie w ręce zarządu PGR-u, który był obok, tylko literatów. Przez całe lata, aż do początku lat dwutysięcznych, Obory funkcjonowały jak miejsce, gdzie jak już ktoś naprawdę nie wiedział, jak ma pisać i gdzie, to przyjeżdżał właśnie tu. Czekał na niego pokój, w którym było cicho i w którym stał duży stół. To już wystarczało - mówiła w Dwójce Iwona Smolka, autorka książki "Droga do Obór".
Zobacz więcej na temat:  literatura pisarze i poeci Iwona Smolka Dwójka KSIĄŻKA Wacław Holewiński