Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Wyciąganie wniosków z błędów ludzkości

- Mam nadzieję, że ten festiwal i te propozycje teatralne i muzyczne będą raczej mówiły o tym, że coś możemy zrobić. Przynajmniej my osobiście w takim naszym malutkim świecie, w jakim żyjemy - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Maszewska, główna koordynatorka 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy.
Zobacz więcej na temat:  Łódź KULTURA spektakl koncert katastrofa ekologiczna Dwójka Paweł Siwek

"Śladami pamięci". Wspomnienie o Bitwie Warszawskiej

Zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej powstrzymało pochód Armii Czerwonej na zachód Europy. Losy wojny odwróciły się po zwycięstwie Polaków pod Ossowem. Była to pierwsza wygrana potyczka polskiej armii w trakcie konfliktu w 1920 roku. Pamięć o starciu wciąż żyje wśród mieszkańców Ossowa. Pielęgnowane są wspomnienia m.in. o postawie ks. Ignacego Skorupki - kapłana będącego jednym z symboli Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Problem nasila się w wakacje". Właściciele porzucają starsze i schorowane psy

Wakacje to niestety taki czas, kiedy psy zaczynają przeszkadzać niektórym opiekunom. Powód? Kolidują z urlopowymi planami, są za stare albo po prostu chorują. - Właściciele często podwożą je do bramy naszej placówki i zostawiają - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dorota Okrasa ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej pies zwierzęta schronisko dla zwierząt Lublin

Geneza Bitwy Warszawskiej. Zaczęło się jeszcze w 1918 roku…

Bitwa Warszawska tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań. O genezie Bitwy Warszawskiej, czyli o wydarzeniach na froncie polsko-bolszewickim w czerwcu i lipcu 1920 roku, w 102. rocznicę "Cudu nad Wisłą" mówili Piotr Łodej i historyk prof. Tomasz Gajownik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski Piotr Łodej Tomasz Gajownik bitwa warszawska bolszewicy Armia Czerwona niepodległość Kijów społeczeństwo

Fabio Biondi: styl i wyczucie Moniuszki pozwalają na piękne muzyczne opisy

- Nigdy nie przypuszczałem, że odnajdę tak interesującego polskiego kompozytora, o którym nikt na świecie nie słyszał. To naprawdę dojmujące, wyobrazić sobie, że o Stanisławie Moniuszce tak mało osób wie - mówił w Dwójce skrzypek i dyrygent Fabio Biondi, który utworami "Widma" oraz "Pieśń Nijoły" zainaugurował 18. Festiwal Chopin i jego Europa.
Zobacz więcej na temat:  Fabio Biondi Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022 Michał Dębski KULTURA Dwójka

70. urodziny Jacka Kaspszyka. "Zawsze towarzyszyła mi polska muzyka"

- Właściwie przez całą swoją karierę może nie tyle myślałem nacjonalistycznie, ile byłem zwrócony w stronę kompozytorów polskich. Byłem w komfortowej sytuacji, że w drugiej połowie XX wieku ze wszystkich krajów mieliśmy najwięcej wybitnych kompozytorów: Lutosławski, Górecki, Kilar, Penderecki, mógłbym wymieniać bez końca. Może dlatego polska muzyka zawsze mi towarzyszyła - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Jacek Kaspszyk, który 10 sierpnia skończył 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaspszyk dyrygent jubileusz Dwójka Róża Światczyńska KULTURA

Górskie inspiracje polskich kompozytorów

- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
Zobacz więcej na temat:  góry Bieszczady Tatry Dwójka podróże Jakub Kukla Andrzej Zieliński Karol Szymanowski Mieczysław Karłowicz Henryk Mikołaj Górecki Wojciech Kilar Ignacy Jan Paderewski KULTURA

"Tegoroczne obchody są wyjątkowe". Pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie organizują kilkadziesiąt pikników wojskowych w ramach centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pikniki odbędą się w każdym województwie w dniach 13-15 sierpnia. - Zorganizowaliśmy blisko 50 pikników w różnych miejscowościach, w każdym zakątku naszego kraju - mówi na antenie Programu 1 ppłk Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. 
Zobacz więcej na temat:  Święto Wojska Polskiego wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Wojsko Polskie rocznica żołnierze WOT Ministerstwo Obrony Narodowej

Letnia stolica radiowej Jedynki. "Lato z Radiem" prosto ze Stegny

Kolejnym przystankiem na trasie "Lata z Radiem" jest położona nad Morzem Bałtyckim urokliwa Stegna, która stanowi przystań morską dla rybaków i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. W audycji nie zabrakło opowieści o lokalnych atrakcjach, regionalnej kuchni i ławeczkach Programu 1 powstałych na radiowym bulwarze. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Stegna Mierzeja Wiślana Sława Bieńczycka Morze Bałtyckie przyroda społeczeństwo zdrowie

Stefan Szczepłek: piłka nożna to sport dla każdego [ZOBACZ WIDEO]

- Związki muzyki z piłką nożną są bardzo głębokie i różnorodne, dotyczą kompozytorów muzyki poważnej i rozrywkowej. Najstarszy utwór muzyczny poświęcony tej dyscyplinie sportu skomponował Edward Elgar, który był wielkim fanem piłki nożnej - na mecze swej ukochanej drużyny jeździł na rowerze kilkadziesiąt mil - mówił w Dwójce dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Stefan Szczepłek Dwójka Piłka nożna