Polskie Radio
Section05

ZSRR

"Polityka i ekonomia przeplatały się w planie Marshalla"

5 czerwca 1947 roku sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił założenia programu pomocowego dla zniszczonej II wojną światową Europy. Program ten przeszedł do historii jako Plan Marshalla. Polska, pod naciskiem Stalina, z pomocy nie skorzystała. O znaczeniu planu Marshalla dla powojennej Europy mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Bieńkowski, dyrektor Instytutu Gospodarki Amerykańskiej i Stosunków Transatlantyckich na Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  George Marshall II wojna światowa USA Europa Zachodnia Europa Wschodnia

"Kraje było ZSRR bardziej zrozumiałe niż Azja czy Afryka"

Podróż w czasie, powrót do czasów sowieckich, szukanie korzeni, chęć doznań ekstremalnych – to niektóre motywy podróżowania Polaków do krajów byłego Związku Radzieckiego. Czy turystyka do postimperialnego rosyjskiego Wschodu jest popularna wśród naszych rodaków? O tym w audycji 7 Dni Wschód rozmawiały prof. Anna Horolets (Uniwersytet Gdański) i dr Marta Cobel-Tokarska (Akademia Pedagogiki Specjalnej).
Zobacz więcej na temat:  turystyka Rosja Ukraina

Józef Beck. "Honor jest rzeczą bezcenną"

78 lat temu, 5 maja 1939 roku minister spraw zagranicznych Józef Beck odpowiedział w Sejmie na wypowiedzenie przez Hitlera paktu o nieagresji. Przemówienie zakończył słowami: "My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor". O przemówieniu Becka i uwarunkowaniach historycznych tego okresu mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Józef Beck historia Polski II wojna światowa II RP Niemcy

Dziennikarze w archiwum SBU. "Wiele dokumentów o Polsce"

Dwaj polscy dziennikarze spenetrowali kijowskie archiwum SBU, poszukując w 2009 roku dokumentów związanych z funkcjonowaniem więzienia NKWD we Włodzimierzu Wołyńskim. Okazało się, że wśród tysięcy akt ukraińskiego KGB, wiele jest związanych z losami Polaków. Jak przekonują, w przewrotny sposób archiwum sowieckich tajnych służb może dzisiaj uzupełnić wiedzę o wydarzeniach przełomowych dla naszego kraju. Przymierzają się do napisania o tym książki. Mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Pokora z Polskiego Radia Lublin i Paweł Bobołowicz, dziennikarz na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina NKWD Wojciech Pokora historia Polski 17 września 1939

Polityka historyczna Łotwy i Estonii

- Temat współpracy Łotyszów z Niemcami podczas II wojny światowej poruszany jest dziś na Łotwie m.in. przez sztukę. Poprzez filmy i spektakle historycy pokazują, że ludzie nie mieli wyboru. To trudny los społeczeństwa łotewskiego, z którym musi się ono zmagać do dnia dzisiejszego – powiedziała w programie 7 Dni Wschód dr Sandra Użule-Fons z Polskiego Radia. O polityce historycznej Estonii mówił z kolei Kazimierz Popławski z Przeglądu Bałtyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Estonia Łotwa historia ZSRR III Rzesza II wojna światowa Piotr Pogorzelski Związek Sowiecki Sandra Užule-Fons

"Od samego początku Stalin planował unicestwienie Polaków"

Publikacja "Wielki Terror w sowieckiej Gruzji 1937-1938. Represje wobec Polaków" została przygotowana przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Książka jest poświęcona ludobójstwu Polaków w Związku Radzieckim - zapomnianej zbrodni okresu sowieckich represji z lat 1937-1938.
Zobacz więcej na temat:  historia ZSRR Józef Stalin Gruzja Instytut Pamięci Narodowej ludobójstwo Jarosław Szarek NKWD

Sowieci a podziemie. Walka o kształt Polski

Władze Związku Radzieckiego, poprzez działalność NKWD, pomagały komunistycznym władzom Polski w walce z podziemiem niepodległościowym. W audycji 7 Dni: Wschód o tym, jak wyglądała walka o kształt Rzeczypospolitej po, a także w trakcie, II wojny światowej, mówili prof. Grzegorz Motyka z Polskiej Akademii Nauk i Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL komunizm II wojna światowa NKWD