Polskie Radio
Section05

zwyczaje

Tradycja Dziadów wśród Słowian. To nasz odpowiednik Halloween?

Tradycją, która pozostała nam po tym pradawnym święcie, jest palenie zniczy. Inną pozostałością po nim jest kultywowany przez Romów zwyczaj zanoszenia na groby jedzenia i picia. Tymi sposobami właśnie w czasie Dziadów zaskarbiano sobie przychylność dusz z "tamtego świata". O to, jak wyglądał ten obrządek kiedyś oraz gdzie i w jaki sposób kultywowany jest do dzisiaj, pytamy eksperta od wierzeń i ezoteryki, Michała Ławniczaka. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz Halloween folklor

Portret trumienny. "Główny bohater" staropolskiego pogrzebu  

- W polskim obyczaju pogrzebowym główną rolą grał nieboszczyk, a właściwie jego surogat: portret trumienny. To był punkt centralny całej dekoracji kościoła, całej pompy, którą na tę okazję przygotowano - mówił w audycji Polskiego Radia historyk sztuki prof. Mariusz Karpowicz. Czym były portrety trumienne i jak wyglądały staropolskie pogrzeby? 
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych historia Polski pogrzeby SZTUKA Kościół katolicki cmentarz

Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy? Grażyna Plebanek o swojej twórczości i życiu w Brukseli

Z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Magda Mikołajczuk zaprosiła na rozmowę z Grażyną Plebanek, pisarką, kick-bokserką, działaczką społeczną, która od 19 lat mieszka w Brukseli. Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Grażyna Plebanek Bruksela książki Belgia społeczeństwo Europa Europarlament KULTURA

Siuda baba, śmierguśnicy. Poniedziałek Wielkanocny na południu Polski

Te zwyczaje sięgają czasów pogańskich. Polewanie wodą na znak odrodzenia i ku płodności, odwołania do kapłanek czuwających nad ogniem w pradawnych świątyniach. W Wielkanocny Poniedziałek obrzędy przedchrześcijańskie i chrześcijańskie spotykają się, przeplatają i sprawiają wiele radości. W świątecznym wydaniu "Kiermaszu pod kogutkiem" dowiemy się, kim jest Siuda Baba i dlaczego na wilamowickim rynku co roku staje... wanna.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna muzyka ludowa Monika Gigier małopolskie Wieliczka Wielkanoc Wilamowice

Barabanienie - wielkanocny zwyczaj z Iłży

- Trzeba mieć trochę słuchu, poczucia rytmu i można grać. Kto taki rytm ustalił, to trudno powiedzieć, bo tradycja trwa już może kilkaset lat. Ale gramy jedno i to samo cały czas. W całej Polsce tak nie grają, jak my tu gramy - mówił w radiowym materiale jeden z iłżeckich barabaniarzy. W tym mazowieckim mieście raz w roku grupa mężczyzn wyrusza na nocną wędrówkę ze starym bębnem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Wielkanoc tradycja kultura ludowa