Polskie Radio
Section05

Żydzi

Podaruj sobie dzień w Kazimierzu Dolnym. Dlaczego warto zajrzeć do tego miasteczka?

Kazimierz Dolny nad Wisłą to zawsze dobry adres na krótki lub dłuższy wypad. Ostatnio miasteczko tętni muzyką, bo trwa tam Festiwal Klezmerski nawiązujący nawiązuje do tradycji żydowskiej miejscowości. Później także odbywa się wiele imprez muzycznych i kulturalnych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA KULTURA Kazimierz Dolny wakacje urlop rozrywka historia Polski zwiedzanie Radosław Nałęcz Trójka

Na terenie dawnego getta w Warszawie odkryto warsztat produkujący sztućce

Warsztat rzemieślniczy odnaleziono podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Anielewicza w Warszawie. – To odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ warsztat zachowany jest niemal w całości. Zachowana jest podłoga drewniana czy podstawy maszyn – powiedział archeolog Michał Grabowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA getto warszawskie Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy zbrodnie wojenne Warszawa odkrycia i ciekawostki archeologia

Mądre, zabawne i bardzo prowokacyjne – mówi o komedii "Mój sąsiad Adolf" Łukasz Adamski

Na ekrany polskich kin wszedł film "Mój sąsiad Adolf". To bardzo nietypowa komedia o dwóch sąsiadach, ich tajemnicach i przetwarzaniu traumy. Jest w tym filmie, poza nazwiskiem głównego bohatera, wyraźny ślad polski, gdyż zdjęcia zrealizował Radosław Ładczuk, a muzykę napisał Łukasz Targosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Holokaust komedia Tomasz Miara Łukasz Adamski Trójka Adolf Hitler

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ks. Burda: całym swoim życiem dojrzewali do męczeństwa

- Pan Bóg prowadził Ulmów w życiu i w ten sposób oni dorastali do heroicznej decyzji o przyjęciu Żydów, co doprowadziło do męczeńskiej śmierci poniesionej za wiarę w Chrystusa - mówił w Polskim Radiu 24 postulator procesu beatyfikacyjnego Ulmów ks. Witold Burda. Gościem audycji "Dziedzictwo współczesności" był także dr Wojciech Kozłowski z Instytutu Pileckiego, który opowiadał, co czują potomkowie zamordowanych za pomoc Żydom.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata Magdalena Drohomirecka

Departament Stanu USA o antysemityzmie: będziemy go zwalczać na całym świecie, również w partnerstwie z Niemcami

- Nigdy więcej oznacza nigdy więcej. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wcześnie i często przeciwstawiać się antysemityzmowi i nienawiści we wszystkich formach - oświadczył Departament Stanu USA w odpowiedzi na zapytanie PAP o najnowsze dane dotyczące przestępczości o podłożu antysemickim w Niemczech, zgodnie z którymi w ubiegłym roku doszło do 2641 motywowanych w ten sposób czynów w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  USA Niemcy antysemityzm ŚWIAT

Grabowski i jego "polski problem z Holokaustem". Fogiel: w ten sposób pierze się mózgi wielu osobom na Zachodzie

- Wykład prof. Jana Grabowskiego na temat "polskiego problemu z Holokaustem" to jasny przykład niemieckiej polityki historycznej i próba pisania na nowo historii metodą faktów dokonanych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Radosław Fogiel Jan Grabowski społeczeństwo polityka historyczna POLSKA Holokaust Niemcy

"Byli bohaterami naszych narodów". W Belwederze wręczono medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"

W Belwederze wręczono medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" kolejnym Polakom. Medalami przyznanymi przez izraelski Instytut Yad Vashem za pomoc Żydom w Polsce okupowanej przez Niemców odznaczeni zostali: Karolina Bobryk, Maria i Jan Cieślakowie, Mieczysław Lucerski, Julia i Jan Stemporowscy oraz Leokadia Szalińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust II wojna światowa

Jej rodzina uratowała Żydów podczas II wojny światowej. "Dziadek ich przyjmował i ukrywał"

Jadwiga Drygulska z Janowa Podlaskiego przeżyła piekło II wojny światowej. Teraz tamte dramatyczne chwile stara się utrwalać, spisując wspomnienia z czasów, kiedy jej rodzina ratowała przez zagładą Żydów. - Sześć osób narodowości żydowskiej, w tym dwie kobiety i czterech mężczyzn, przebywało na posesji mojego dziadka Mikołaja Iwaniuka w Romanowie od 1943 roku do końca wojny - mówi w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa