Historia

Hiszpańscy archeolodzy: El Argar mógł być pierwszym i największym miastem-państwem Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 05:40
Znajdujące się na południowym wschodzie Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Murcji, ruiny miasta El Argar mogą być, według badaczy, pozostałością po pierwszym w Europie mieście-państwie. Pod względem wielkości nie miało odpowiednika na kontynencie.
Stanowisko archeologiczne w hiszpańskiej La Almolaya. Jest to główne miejsce badań kultury El Argar
Stanowisko archeologiczne w hiszpańskiej La Almolaya. Jest to główne miejsce badań kultury El ArgarFoto: Shutterstock

W rozmowie z madryckim dziennikiem "El Mundo" hiszpańscy archeolodzy podkreślali, że szczyt potęgi El Argar przypadł na 2000 r. p.n.e. Według nich ta iberyjska starożytna metropolia przewyższała swoim rozmiarem każde inne tego typu miejsce w Europie.

"Jedyne na świecie podobnej wielkości miasto mogło występować tylko w Mezopotamii" – mówili członkowie zespołu archeologów kierowanego przez Vicente Lullę z Wydziału Prehistorii Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (UAB).

Nie ocalały żadne idee

Ruiny położonego w gminie Pliego miasta, którego pozostałości znajdują się m.in. na złożu archeologicznym La Almolaya, dowodzą, że uległo ono szybkiemu upadkowi. Nastąpił on około 1550 r. p.n.e.

"Z El Argar nie pozostało nic, nawet żadne idee", zaznaczali archeolodzy z zespołu Vincente Lulli. Zwrócili przy tym uwagę, że społeczeństwo El Argar wykazywało się dużym zaawansowaniem technologicznym, a także szybko zmieniającymi zwyczajami.

Wraz z rozwojem El Argar, dodali badacze, zmieniały się na jego terenie także upodobania żywnościowe. Groch i fasola były na przykład stopniowo wypierane przez zboża, głównie jęczmień.

Elity i despotyzm

Według archeologów El Argar, któremu podlegały tereny o wielkości dzisiejszego terytorium Belgii, było miastem-państwem silnie zhierarchizowanym o sukcesywnie kurczącej się elicie.

Wraz z rozwojem El Argar jego elity stawały się bogatsze, a zarazem bardziej despotyczne, co ostatecznie doprowadziło do poszerzenia sfery ubóstwa. Obejmowała ona w schyłkowej fazie około 40 proc. mieszkańców miasta.

Pozostaje jednak zagadką powód, dla którego mieszkańcy El Argar porzucili model społeczeństwa egalitarnego na rzecz bogatego, choć niesprawiedliwego społeczeństwa klasowego. 

***

Czytaj także

***

Badanie ekipy hiszpańskich archeologów zostało uhonorowane tegoroczną Krajową Nagrodą Archeologii i Paleontologii przyznawaną przez Fundację Palarq.

PAP/jp


Czytaj także

Nietypowe malowidła odkryte przez polskich archeologów w Starej Dongoli

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 05:50
Zespół pomieszczeń, którego wnętrza pokryte są unikatowymi scenami w malarstwie chrześcijańskim odkryli archeolodzy w ramach projektu pod kierownictwem dr. hab. Artura Obłuskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Kujawach odkryto rondele - tajemnicze konstrukcje sprzed ponad 6 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 05:40
Pozostałości po dwóch rondelach, czyli dużych miejscach obrzędowo-ceremonialnych sprzed ponad 6 tys. lat, składających się z dookolnych rowów i palisad, odkryto w Kaczkowie na Kujawach. To pierwsze rondele zidentyfikowane w tym rejonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy legendarny Jomsborg znajdował się na Wzgórzu Wisielców w Wolinie? Nowa hipoteza badaczy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 05:45
Na podstawie dotychczasowych odkryć archeologicznych dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przedstawił hipotezę, według której Jomsborg - legendarna twierdza wspominana w skandynawskich sagach - mogła znajdować się na terenie Wzgórza Wisielców w Wolinie. U jej podnóża zaś leżało miasto Jom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na murze w Pompejach odkryto wizerunek węża. "To prawdopodobnie Agatodajmon"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 05:40
Wyjątkowo sugestywna rzeźba pełznącego węża ukazała się archeologom, którzy prowadzą prace wykopaliskowe na terenie starożytnych Pompejów we Włoszech. "W tym miejscu odkrycia nigdy się nie kończą" - podkreślają eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyźni polowali, a kobiety zajmowały się zbieractwem? Nic bardziej mylnego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 05:40
Najnowsze badania nad społecznościami zbieracko-łowieckimi wykazały, że kobiety brały udział w polowaniach na równi z mężczyznami. Co więcej, niejednokrotnie używały bardziej zróżnicowanych metod i narzędzi niż przedstawiciele płci męskiej.
rozwiń zwiń