Historia

Łódź. Otwarto wystawę poświęconą Stanisławie Leszczyńskiej - położnej z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 05:40
W centrum Manufaktura w Łodzi otwarta została biograficzna wystawa poświęcona Stanisławie Leszczyńskiej, która w niemieckim obozie śmierci Auschwitz-Birkenau przyjęła trzy tysięcy porodów. Położna nazywana była Aniołem Życia. 
Fragment planszy wystawy otwartej w łódzkiej Manufakturze poświęconej Stanisławie Leszczyńskiej
Fragment planszy wystawy otwartej w łódzkiej Manufakturze poświęconej Stanisławie LeszczyńskiejFoto: Instytut Pamięci Narodowej

Wystawę przygotował łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Na plenerowej ekspozycji prezentowane są zdjęcia i dokumenty z archiwum rodzinnego udostępnione przez Marię Stachurską, Państwowego Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z archiwaliów będących w domenie publicznej.

- Wystawa opowiada historię Stanisławy Leszczyńskiej, położnej z Auschwitz – zwanej Aniołem Życia i Mateczką. Pracując dzień i w nocy przyjmowała na świat dzieci, które starała się ocalić za wszelka cenę – napisał o wystawie Instytutu Pamięci Narodowej.

Autorem wystawy jest dr Aleksandra Rybińska-Bielecka, a recenzentami ks. prof. Waldemar Gliński i krewna położnej Maria Stachurska. Wystawa będzie prezentowana do 24 marca br.

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-spo eczny

Anioł Życia z Bałut

Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 roku w Łodzi. Niemal całe jej życie związane było z Bałutami, najuboższą dzielnicą miasta. W młodości - jak podają źródła biograficzne - wyjechała do krewnych do Brazylii. Wróciła w 1910 roku. Podczas I wojny światowej była w Komitecie Niesienia Pomocy Biednym. W 1920 roku Leszczyńska wyjechała do Warszawy, aby skończyć szkołę pielęgniarską. Znowu wróciła do Łodzi, do męża Bronisława, z którymi miała troje dzieci.

W czasie niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej jej rodzina związana była z konspiracyjnymi łódzkimi strukturami Narodowych Sił Zbrojnych. Leszczyńską aresztowano zimą 1943 roku.

Trafiła do niemieckiego obozu śmierci dla kobiet - Birkenau - pracowała jako położna o numerze obozowym 41335. Sprzeciwiając się rozkazom władz obozowych, przyjęła ok. 3 tys. porodów (są relacje opisujące, jak przeciwstawiała się "głównemu lekarzowi obozowemu", Josefowi Mengele zabójcy w białym fartuchu odpowiedzialnemu za zbrodnicze "eksperymenty medyczne" – PAP).

Po wojnie Leszczyńska pozostała w Łodzi, gdzie pracowała do emerytury, na którą przeszła w 1957 roku. Nie lubiła mówić o tym, co przeszła i czego dokonała w KL Auschwitz-Birkenau. W 1965 roku ukazały się jednak wspomnienia Leszczyńskiej pt. "Raport położnej", gdzie opisała swoje obozowe losy. Na podstawie tej książki w 1970 roku powstało oratorium z muzyką Anny German i Jerzego Maksymiuka. W 2021 roku premierę miał film dokumentalny "Położna" w reżyserii Marii Stachurskiej, krewnej bohaterskiej pielęgniarki.

***

Stanisława Leszczyńska zmarła 11 marca 1974 roku. Obecnie dobiega końca jej proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym. 

PAP/Hubert Bekrycht/th

Czytaj także

Auschwitz. "Masz prawo do życia najwyżej trzy miesiące"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 05:55
- Wiadomą jest rzeczą, że Niemcy każdemu transportowi, który zajeżdżał na rampę w Auschwitz, mówili, że masz prawo do życia najwyżej trzy miesiące. Była to prawda - wspomnienia Aliny Tetmajer. (PR, 20.11.1971)
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Muzeum Auschwitz powstaje nowa wystawa główna

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
Rozpoczęły się prace przy tworzeniu nowej wystawy głównej w Muzeum Auschwitz. I etap przedsięwzięcia obejmuje remont i konserwację poobozowych bloków 8 i 9 oraz zamontowanie tam części ekspozycji poświęconej więźniom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarcie muzeum w dawnej "Katowni Podhala" - Willi Palace w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 05:40
W piątek w Zakopanem zostanie otwarty budynek Muzeum Palace - miejsca pamięci, w którym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba gestapo zwana Katownią Podhala. Placówka powstała dzięki wieloletnim staraniom Muzeum Tatrzańskiego, a koszt inwestycji to 21 mln zł. Ekspozycja stała zostanie zaprezentowana tam 27 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa interesów", kręcona w Polsce, z dwoma Oscarami. O czym jest film?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 05:50
Duża willa z pięknie utrzymanym ogrodem, z piwnicami pełnymi żywności, z centralnym ogrzewaniem. W domu wiele rodzinnych zdjęć, obrazów, dwie łazienki, pokój do zabaw dla dzieci. Obok, za murem z zasiekami, wieżyczka wartownicza. Dalej komora gazowa, krematorium. I wielki obóz śmierci.
rozwiń zwiń