Raport Białoruś

Białoruś: nowa rubryka historyczna na stronie polskiej ambasady

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 23:59
Nową rubrykę historyczną poświęconą polsko-białoruskiemu pograniczu uruchomiła na swojej stronie internetowej ambasada Polski w Mińsku. Będzie ją prowadzić białoruski historyk, dr Ihar Mielnikau.
Białoruś: nowa rubryka historyczna na stronie polskiej ambasady
Foto: minsk.gov.pl

- Celem projektu jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy historycznej na temat tego obszaru. Mam świadomość tego, że wiedza na temat dziejów pogranicza polsko-białoruskiego z okresu 20-lecia międzywojennego nie jest to końca powszechna i chcielibyśmy odświeżyć tę historię – powiedziała PAP w czwartek sekretarz prasowa ambasady Anna Derska.

Pierwszy artykuł w ramach tego projektu, „Białoruscy żołnierze Wojska Polskiego”, już został zamieszczony na stronie w językach polskim i białoruskim. Kolejne będą się ukazywać raz w miesiącu i zostaną opatrzone bogatym materiałem fotograficznym ze zbiorów Mielnikaua.

Mielnikau opowie o zawiłych losach Białorusinów w Wojsku Polskim, walczących na frontach II wojny światowej, barwnych i skomplikowanych dziejach polsko-białoruskiego pogranicza okresu 20-lecia międzywojennego oraz wspólnym polsko-białoruskim dorobku historycznym i kulturowym obszarów dzisiejszej zachodniej Białorusi.

Jak zaznaczyła Derska, rubryka została oddana w ręce Mielnikaua ze względu na jego dotychczasowy dorobek i zainteresowania. Jest on m.in. twórcą portalu „Historyczna Prawda” prowadzonego w językach rosyjskim i białoruskim. Zajmuje się też rekonstrukcją mundurów Wojska Polskiego.

- Projekt ma charakter pilotażowy i jeżeli wzbudzi zainteresowanie oraz ciekawość u naszych odbiorców, będziemy go kontynuować w przyszłym roku. Zamierzamy podjąć w dalszej kolejności współpracę także z innymi białoruskimi i polskimi historykami – powiedziała Derska.

PAP/agkm

Rubryka poświęcona pograniczu na stronie polskiej ambasady: ZOBACZ >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: zamek w Krewie pilnie wymaga ratunku. ”Gdy on powstał, Kreml był jeszcze drewniany”

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 16:20
Mija 630 lat od podpisania aktu unii w Krewie między Koroną i Litwą, w 1385 roku. Świadek tych zdarzeń, zamek w Krewie wymaga prac konserwatorskich. Pozostały z niego obecnie ruiny, a jest niezwykle cennym zabytkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zbrodnie Stalina zbada społeczny trybunał

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 22:56
Niezależni historycy i działacze powołali trybunał do spraw zbrodni stalinowskich. Jak podkreślają – ten temat w oficjalnej historiografii nie istnieje, jest faktycznie zakazany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Powinien powstać instytut badający zbrodnie komunizmu na Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 00:05
Jeśli Białorusini nie będą w stanie poznać rozmiarów zbrodni stalinowskich i uszanować ofiar komunizmu, oznacza to poważne zagrożenie dla przyszłości Białorusi – mówi portalowi PolskieRadio.pl opozycjonista Wiaczesław Siwczyk. Białorusini mają często znikomą wiedzę na ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Udało się obejść cenzurę. Książka "Skrwawione ziemie" Snydera dostępna w sieci po rosyjsku

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 06:10
Książka Timothy'ego Snydera - specjalisty w zakresie nowożytnych nacjonalizmów oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej - została przetłumaczona na 26 języków, jednak w Rosji nie mogła się dotychczas ukazać. Opowiada bowiem m.in. o milionach ofiar sowieckich mordów i represji na "skrwawionych ziemiach", pomiędzy Niemcami i Rosją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wolontariusze z UE pomagają restaurować pałac Sapiehów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 15:00
Wolontariusze z UE, Białorusi i Rosji pomagają restaurować pałac Sapiehów w Różanie w obwodzie brzeskim na zachodzie Białorusi - powiedział dyrektor Muzeum Różańskiego Pałacu Sapiehów Rusłan Kniha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: polsko-białoruskie spotkanie historyków w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 12:00
Polscy i białoruscy historycy, archiwiści i specjaliści od spraw dziedzictwa narodowego spotkali się w Mińsku. To drugie tego typu spotkanie. Jednym z jego założeń jest wspierania dialogu między Warszawą i Mińskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejsca pamięci na stronie ambasady Polski w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 23:00
Nową zakładkę poświęconą polskim miejscom pamięci na Białorusi uruchomiła w środę ambasada RP w Mińsku. Na razie znajduje się na niej informacja o części miejsc w mińskim okręgu konsularnym - powiedziała sekretarz prasowa ambasady Anna Derska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi znaleziono skarb - monety z 17. wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 17:34
Monety odkopano w trakcie prac przy budowie nowej obwodnicy wokół Mińska. Znaleziono w sumie 233 monety, tak zwane boratynki.
rozwiń zwiń