Polskie Radio
Section05

Andrzej Mularczyk

Stanisława Grotowska. Tomasz Łubieński. Andrzej Mularczyk. Krzysztof Banaszyk. Lech Sołuba. Pamiętamy

Współtwórczyni serialu radiowego "Matysiakowie", współtwórca "W Jezioranach", twórcy radiowych słuchowisk i znakomici aktorzy związani także z Teatrem Polskiego Radia. W tym roku pożegnaliśmy między innymi Stanisławę Grotowską, Tomasza Łubieńskiego, Andrzeja Mularczyka, Krzysztofa Banaszyka i Lecha Sołubę.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Stanisława Grotowska Tomasz Łubieński Krzysztof Banaszyk Lech Sołuba W POLSKIM RADIU

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Roman Bratny Tadeusz Gajcy Powstanie Warszawskie PZPR PRL historia Polski HISTORIA II wojna światowa Solidarność komunizm Armia Krajowa proza poezja literatura KSIĄŻKA książki

Fiat 126p, czyli Maluch. Samochód nie tylko dla bohaterów

– Maluch zdobył czołowe miejsce w popkulturze. Natychmiast pojawił się w filmach. Nie musiał przechodzić castingu. Było jasne, że tym samochodem będzie jeździł bohater filmu – mówił w 2014 roku Przemysław Semczuk, autor książki "Maluch. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  fiat 126p motoryzacja samochód samochody PRL fabryka tom hanks Ameryka Włochy Bielsko-Biała Andrzej Kopiczyński Wacław Kowalski Cezary Pazura Marek Koterski Sylwester Chęciński Jerzy Gruza historia Polski historia PRL ZSRR HISTORIA akcja charytatywna

Andrzej Mularczyk

Pisarz, scenarzysta i reportażysta. Andrzej Mularczyk był wielką postacią radia i kina. To dzięki niemu mamy Kargula i Pawlaka, czyli bohaterów filmów "Sami swoi”, "Nie mam mocnych” i "Kochaj albo rzuć”, ale także dozorcę Popiołka i innych bohaterów serialu "Dom". Był autorem scenariuszy kilkudziesięciu filmów. Ale to również współtwórca jednej z najpopularniejszych radiowych powieści "W Jezioranach”, kilkudziesięciu słuchowisk radiowych oraz reportaży, które powstały w Polskim Radiu.   
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż

Pożegnanie Andrzeja Mularczyka. W Jedynce wspominaliśmy wybitnego scenarzystę

Był wielką postacią radia i kina, mistrzem radiowego reportażu, autorem nagradzanych słuchowisk i scenariuszy filmowych. W piątek (28 czerwca) w Warszawie ostatnie pożegnanie Andrzeja Mularczyka. W Programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy tego wybitnego scenarzystę. Gościem Magdy Mikołajczuk był redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Bartosz Panek.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk W Jezioranach scenografia Teatr Polskiego Radia reportaż Bartosz Panek Polskie Radio Małgorzata Potocka

Walka o zdrowy wzrok. Archiwalny reportaż Andrzeja Mularczyka i Włodzimierza Stępińskiego

– Tematy reportaży są na wyciągnięcie ręki, wystarczy słuchać ludzi, których spotykamy – powtarzał Andrzej Mularczyk, radiowiec, reporter, pisarz i autor scenariuszy filmowych. Był absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Znany jako scenarzysta takich niezwykle popularnych seriali, jak "Sami swoi" czy "Dom".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Włodzimierz Stępiński archiwum pr poleca

Wspomnienie Andrzeja Mularczyka. Reportaż "Los" Katarzyny Błaszczyk i Jakuba Tarki

Był autorem scenariuszy do ok. 40 filmów, m.in. trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", od lat 50. ubiegłego wieku związany z Polskim Radiem. W wieku 94 lat odszedł pisarz, autor słuchowisk i scenarzysta - Andrzej Mularczyk. Z tej okazji w radiowej Jedynce przypomnieliśmy reportaż "Los" autorstwa Katarzyny Błaszczyk i Jakuba Tarki. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Katarzyna Błaszczyk reportaż w Jedynce pr poleca

"Dwa Teatry 2024". Michał Zdunik: odbiór słuchowiska w takich warunkach może być odświeżający

- W teatrze widzimy reakcje publiczności, po spektaklu jest możliwość, żeby porozmawiać. W słuchowisku jesteśmy tylko my. To bardzo ciekawe patrzeć jak ludzie reagują, co im się podobało, a co nie. Zwykle nie mamy takiej gorącej reakcji, dlatego jest to tak cenne. W dodatku słuchanie słuchowiska w formie laboratoryjnej, jak tutaj, może być dla wielu bardzo odświeżające - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser dwóch słuchowisk prezentowanych na festiwalu "Dwa Teatry 2024".
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry 2024 Sopot Małgorzata Szymankiewicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek TEATR KULTURA Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Michał Zdunik Teatr Polskiego Radia joanna szczepkowska Adam Ferency Olga Lipińska Jerzy Antczak

"Dwa Teatry 2024". Adam Wojtyszko: szansa spotkania ze słuchaczem to dla nas święto

W Sopocie trwa 23. festiwal "Dwa Teatry". - Mam nadzieję, że ludzie, którzy przyjdą się z nami spotkać, poczują to i zrozumieją, że są dla nas niesamowicie ważni. Słuchacze to taki dziwny rodzaj półducha, do którego zawsze staramy się odnosić, tworząc, zawsze staramy się odgadnąć, co jest ważne i potrzebne. Szansa na bezpośrednie spotkania to dla nas święto - mówił w Dwójce Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Sopot Adam Wojtyszko Małgorzata Szymankiewicz Teatr Polskiego Radia KULTURA TEATR Dwójka