Polskie Radio
Section05

Artur Wolski

Zwykłe przeziębienie czy grypa - jak je odróżnić?

- Pacjenci rzadko chorują tak, jak są opisywani w podręcznikach. Są pacjenci, którzy mają grypę i w ogóle nie gorączkują, jak również ci, którzy mają COVID-19 i nie kaszlą. Pacjentom, którzy mają objawy górnych dróg oddechowych polecam wykonanie testu molekularnego na trzy najczęstsze wirusyL COVID-19, grypę i RSV - mówi w radiowej Jedynce specjalista medycyny rodzinnej, lekarz dr Janusz Krupa.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna grypa przeziębienie infografika choroba Zobacz także

Adherence. Jak pomóc sobie w walce z chorobą?

Z badań dotyczących ochrony zdrowia wynika, że pacjenci uważają, iż system opieki zdrowotnej, placówki lecznicze, czy nawet lekarze powinni się nimi zaopiekować i ich wyleczyć. Niestety, spory procent osób nie rozumie, że za stan własnego zdrowia ogromną odpowiedzialność ponoszą również oni sami, ponieważ swoim postępowaniem, tzn. przestrzeganiem bądź ignorowaniem zaleceń lekarskich, mogą swoje zdrowie zasadniczo poprawić lub pogorszyć. W jaki sposób pacjentom może pomóc tzw. adherence?
Zobacz więcej na temat:  medycyna Piotr Dobrowolski zdrowie Zobacz także

Pół miliona Polaków naraża w pracy swoje zdrowie. Jak to zmienić?

Pół miliona Polaków pracuje w warunkach zagrażających zdrowiu. W 2023 roku w warunkach zagrożenia pracowało aż 6,4 proc. zatrudnionych, a liczba zlikwidowanych bądź ograniczonych ryzyk wyniosła 288,7 tys. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Cały czas jednak specjaliści pracują nad tym, jak poprawić warunki środowiska pracy i zapewnić ochronę zdrowia dla pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także praca zdrowie pracownik pracownicy zanieczyszczenie badania stanowisko pracy

Morze Bałtyckie zanieczyszczone plastikiem. Niebezpieczne sieci widma

W Morzu Bałtyckim jest coraz więcej mikroplastiku. Pojawiają się w nim m.in. sieci widma, które często stają się śmiertelną pułapką dla różnych zwierząt, niebędących w stanie wyplątać się z nich. - Plastik to nasz "genialny" wynalazek. To tylko my jesteśmy temu winni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu.
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie plastik zwierzęta ekologia Iwona Pawliczka Zobacz także

Otyłość prowadzi do 200 chorób i skraca życie średnio o cztery lata

- Leczenie chorych na otyłość, wymaga zmiany podejścia do nich ze strony całego środowiska medycznego, ale także zmiany języka publicznego w jakim opisujemy ich stan. Ich choroba nie jest ich winą - powiedzieli w Polskim Radiu 24: prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska, prezeska Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości(PTLO) oraz  prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes  Elekt PTLO, chirurg bariatra z WUM.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także medycyna otyłość dieta choroby