Polskie Radio
Section05

Auschwitz

75 lat temu rotmistrz Witold Pilecki usłyszał wyrok śmierci

3 marca 1948 roku rozpoczął się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie pokazowy proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera II wojny światowej, żołnierza niezłomnego, walczącego w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci II wojna światowa nazizm Niemcy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Ks. Franciszek Blachnicki. Czcigodny Sługa Boży

36 lat temu, 27 lutego 1987 roku, w Republice Federalnej Niemiec, w Carlsbergu, zmarł wielce zasłużony dla polskiego kościoła ksiądz Franciszek Blachnicki. W niezwykle długim procesie beatyfikacyjnym, bo trwającym od kwietnia 1995 roku, został z końcem września 2015 roku ogłoszony Czcigodnym Sługą Bożym w uznaniu heroiczności jego cnót.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki II wojna światowa stalinizm komunizm PRL służba bezpieczeństwa inwigilacja Kościół katolicki

82 lata temu gestapo aresztowało ojca Maksymiliana Marię Kolbego

82 lata temu gestapo aresztowało ojca Maksymiliana Marię Kolbego, franciszkanina, założyciela klasztoru oraz największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie. Po aresztowaniu ojciec Kolbe trafił do więzienia na Pawiaku, a potem do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam, w sierpniu 1941 r. oddał dobrowolnie życie za innego więźnia. Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a później kanonizowany przez Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA Holokaust II wojna światowa Maksymilian Maria Kolbe nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

78. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Premier: ofiarom tego piekła jesteśmy winni wieczną pamięć

W 78. rocznicę oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz premier Mateusz Morawiecki zaapelował o to, by nigdy nie zapomnieć o ofiarach tego miejsca ani o winie ich oprawców. "To nigdy nie może się powtórzyć" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Holokaust premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo historia Polski

"Ojczyzną Żydów jest pamięć". Gołda Tencer w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu

- Pięknie na ten temat powiedział mój brat: nasi rodzice przeżyli Holokaust, my pamiętamy, a nasze dzieci będą musiały zapamiętać - mówiła w Polskim Radiu 24 Gołda Tencer, aktorka, dyrektorka Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, założycielka Fundacji Shalom. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust Żydzi getto warszawskie nazizm II wojna światowa

Ambasada RP w Belgii żąda sprostowania i przeprosin od gazety za sformułowanie "polski" obóz Auschwitz

Ambasada Polski w Belgii zażądała sprostowania i przeprosin w związku z artykułem w belgijskiej gazecie i sformułowaniem „polski” obóz Auschwitz-Birkenau. Chodzi o wczorajszy artykuł w gazecie Het Laatste Nieuws o tym, że przedstawiciele Rosji nie wezmą udziału w obchodach 78.rocznicy wkroczenia Sowietów do obozu Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Belgia

"Nosiciel tajemnicy" - portrecista z Auschwitz Wilhelm Brasse

- Jest to jedna z najciekawszych, prawdziwych historii, jaką może poznać świat. Człowiek, który był Polakiem, trafił do Auschwitz nieprzypadkowo, bo był więźniem politycznym - mówiła Anna Dobrowolska, autorka książki "Byłem fotografem w Auschwitz". 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  rocznica Dwójka Roch Siciński literatura fotografia fotograf

Belgijska gazeta o "polskim obozie Auschwitz". Ambasador RP: ignorancja i nieświadomość

Ambasada Polski w Belgii zażądała sprostowania i przeprosin w związku z artykułem w belgijskiej gazecie i sformułowaniem "polski obóz Auschwitz-Birkenau". Ambasador Rafał Siemianowski powiedział Polskiemu Radiu, że protest do gazety "Het Laatste Nieuws" został wysłany wczoraj z obszerną argumentacją, dlaczego takie sformułowanie jest absolutnie nieakceptowalne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa faszyzm