Polskie Radio
Section05

DAB+

"Chiny dla dociekliwych", czyli co jeszcze może nas tam zaskoczyć?

- Najbardziej zaskoczyło mnie chyba to, że jest tyle różnych chińskich świąt i to, że Chińczycy bardzo lubią świętować. Jest naprawdę sporo rozdziałów na ten temat i to było dla mnie niesamowite odkrycie - powiedział Jacek Ambrożewski, autor ilustracji do książki p.t.: "Man zou. Chiny dla dociekliwych, który odwiedził studio Polskiego Radia Dzieciom, aby opowiedzieć o nowej publikacji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem natura Chiny książki

Co warto wiedzieć o "Duchu gór"? Opowiedzieliśmy o tym w Dniu Pantery śnieżnej w Polskim Radiu Dzieciom

- Jesteśmy odpowiedzialni za ochronę zwierząt i przyrody na całym świecie. Nie tylko w Polsce. Stąd również nam powinno zależeć na tym, aby pantera śnieżna nie wyginęła w swoim naturalnym środowisku – powiedział w Polskim Radiu Dzieciom dr Przemysław Nawrocki z WFF Polska, zachęcając do symbolicznej adopcji egzotycznych zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem natura Chiny Pantera WWF ochrona przyrody

V edycja konkursu "Nasze muzyczne źródełko". Zgłoszenia tylko do 3 listopada!

- Już tylko kilka dni zostało, aby zgłosić się do konkursu "Nasze muzyczne źródełko", a zapewniam że warto! - zaprosiła wszystkich uzdolnionych wokalistów i członków zespołów ludowych Hanna Szczęśniak, jurorka i dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem natura ludowość muzyka ludowa Muzyka dla dzieci

Lekki horror show dla dzieci, czyli "Krwiożercze Marchewki" Teatru Sztuki Ciała

Czy jesteście gotowi, aby zmierzyć się z najstraszniejszym warzywem, jakie kiedykolwiek rosło w ogrodzie? Czy kiedykolwiek baliście się... marchewki? Niepozorna, lecz przerażająca – jedna krwiożercza marchewka sieje postrach w domu pewnej wnuczki i jej dziadka. Ale zamiast uciekać, oni biorą sprawy w swoje ręce i rozpoczynają zabawną, pełną napięcia grę w tropienie tajemniczego warzywa! Patronem medialnym spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom, dlatego studio radiowe odwiedziła Katarzyna Markowska z Latającego Teatru Sztuki Ciała. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci patronatPRD radio dla dzieci

Tutoring w edukacji. "Kluczem jest relacja mistrz-uczeń"

- Kiedy pracuję jako tutorka z młodymi osobami, przede wszystkim buduję z nimi relację. Mam taką misję, by mówić, że nie ma edukacji bez relacji. Relacja tutorska to podstawa do tego, by taki młody człowiek chciał cię wpuścić do swojego świata i chciał dzielić tym, co jest dla niego ważne i nad czym możemy pracować - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Kinga Pukowska - tutorka młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła edukacja

Edukacja przyrodnicza. "Chcę opowiedzieć zgrabną historię, to pułapka na czytelnika"

- Liczę na to, że jak stworzę dobrą, wciągającą opowieść, to wiedza przyjdzie sama. Organicznie nie znoszę książek, które są stworzone na odwrót, są piękne, mają ogromną dawkę wiedzy, ale są powtórzeniem podręcznika, tylko udają książkę z fabułą - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, autor komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła edukacja

Podwójne rodzicielstwo – jak bliźnięta zmieniają życie rodziców?

Bycie rodzicem to doświadczenie, które zmienia życie każdego, ale rodzicielstwo podwójne – w przypadku bliźniąt – to wyzwanie na zupełnie innym poziomie. W audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Karina Terzoni, mama bliźniaczek, rozmawiała z dwoma mamami bliźniaków – Magdaleną Bożek i Patrycją Felińską, które podzieliły się swoimi refleksjami na temat macierzyństwa. Każda z nich przeszła przez różne emocje, od radości po lęk, jednak ich wspólne doświadczenie pokazuje, jak intensywne i pełne wyzwań jest wychowanie dwójki dzieci na raz.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców Karina Terzoni

Róża Hajkuś w Polskim Radiu Dzieciom o tym, "Co się zdarza u lekarza?"

- Dzieciom, które nie czują się pewnie w nowych sytuacjach warto wcześniej wytłumaczyć co będzie się działo w gabinecie lekarskim. Można nawet poćwiczyć sobie w domu, bo są do tego zabawki, albo wszystko sobie wyobrazić. I o tym również jest w tej książce - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom autorka książki "Co się zdarza u lekarza" Róża Hajkuś.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem natura lekarz choroba pediatra

W "Poranku" zdradzamy: komu bije Dzwon Zygmunta

Dzwon Zygmunta to wizytówka Krakowa i śpiewa on do dziś w największe święta kościelne i państwowe. Jak dodała Monika Hyla, przewodnik po Krakowie, Zygmunt dzwoni też kiedy coś ważnego się dzieje dla Polski, lub też honorowo, kiedy proboszcz katedry odchodzi i żeby go pożegnać. A o najważniejszych legendach związanych z tym nieodłącznym elementem krakowskiej wieży można posłuchać w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem natura Kraków serce

Za nami kolejny "Piegowaty koncert" w Polskim Radiu i transmisja w PR Dzieciom

Wróciły "Piegowate koncert"! Spotkanie pt. "Jesienne wędrowanie – z tabliczką schorzenia Pippi i nauką liczenia geniusza Amadeusza" za nami. Spotkaliśmy się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie na najmłodszych słuchaczy czekała Kasia Stoparczyk, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy oraz Polskie Radio Dzieciom i radiowa Trójka. Koncert transmitowano w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Piegowaty koncert Katarzyna Stoparczyk koncerty w Polskim Radiu

Już od 4 lat na polskich drogach. Urodziny Polskiego Radia Kierowców

Miliony przejechanych kilometrów, niezliczone godziny audycji i gości. Polskie Radio Kierowców obchodzi czwartą rocznicę powstania - dokładnie 16 października 2020 roku stacja zaczęła nadawanie w systemie DAB+, skąd informuje o aktualnej sytuacji na polskich drogach. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online Radio kierowców technologia motoryzacja aplikacje mobilne Polskie Radio

Wokół edukacji demokratycznej. "Decydowanie i wspólnota"

- W edukacji demokratycznej każda młoda osoba i każdy dorosły jest zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących tej społeczności. Może sam decydować, co robi, zarówno edukacyjnie, jak i społecznie, dopóki to nie wchodzi w granice innych osób. Wolność do decydowania, tworzenie wspólnoty i społeczności to filary edukacji demokratycznej, szkół demokratycznych na całym świecie - mówiła Olga Kulesza, która wraz z Marianną Kłosińską gościły w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła demokracja

"Szkolne lifehacki". Jak sprawić, by szkoła stała się lepszym miejscem?

- Jestem za tym, żeby każdy w szkole miał prawo głosu. Czasy komuny czy pruskiej szkoły, w której ty siedzisz cicho, bo nauczyciel ma rację i kropka, się skończyły. To kwestia społecznej ewolucji, tego się nie da powstrzymać - mówił Lesław Dzik, autor książki "Szkolne lifehacki. Kiedy szkoła cię wkurza, a ty chcesz robić to, co kochasz".
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła

Polskie Radio Dzieciom o problemie niepłodności w najnowszym podcaście "N97"

"N97" to nowy podcast Polskiego Radia Dzieciom poświęcony niepłodności. Premiera już 15 października. Program będzie bezpieczną, intymną i merytoryczną przestrzenią do wymiany doświadczeń, zwierzeń i edukacji. Wśród gości będą lekarze, eksperci, ale przede wszystkim mamy. Zarówno te spełnione, jak i te, które pozostają w rodzicielskiej poczekalni. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców

"Duchowy przewodnik po Polsce" czyli gdzie straszy i dlaczego?

Czarny pies strzegący zamku w Ciechanowie, kaszubskie bóstwa i demony, wędrujący głaz znad Hańczy czy Żółta Dama, którą można spotkać na zamku w Liwie, to tylko niektórzy z bohaterów, których historię warto poznać. Najciekawsze legendy i opowieści z dreszczykiem przedstawiła w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom Martyna Skibińska, autorka "Duchowego przewodnika po Polsce".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem natura

Jajko, kura, czy jajecznica, czyli co kryje się w skorupce?

- Zanim w jajku zamieszka pisklak to trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki. Dobrą wilgotność i temperaturę. Potem odpowiednio długo wysiadywać a w trakcie obracać, mieszać i zmieniać ich położenie. Zatem jest to proces nudny, ale bardzo odpowiedzialny który w niektórych przypadkach może trwać nawet blisko 2 miesiące powiedział Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem natura jajko na twardo jajko Jaja w kuchni

Terapia dla par. Gdy rodzicielstwo staje się wyzwaniem

- Na pewno rodzicielstwo jest wyzwaniem i na pewno jest ogromną zmianą dla każdej pary. Można mieć różne marzenia na temat tego, jakimi będziemy rodzicami, ale życie weryfikuje te marzenia, stawia przed ludźmi wyzwania, na które żaden związek nie może się przygotować - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Agnieszka Serafin - psychoterapeutka, psycholożka i socjolożka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam terapia