Polskie Radio
Section05

DAB+

Co wspólnego ma miłorząb z dinozaurami? Sekrety drzew w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

- Ogród Botaniczny jest wspaniałym miejscem do odkrywania, poznawania z bliska, dotykania, wąchania i słuchania tego co mówią do nas drzewa. Zawsze zachęcamy wszystkich, którzy przychodzą do nas, do ogrodu żeby zamknąć oczy i wsłuchać się w przyrodę - powiedziała Natalia Wielechowska, edukatorka i koordynatorka zajęć edukacyjnych, która wraz Marianną Darżynkiewicz-Wojcieską były gościnami "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom i opowiedziały o tajemnicach drzew w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem drzewa natura las

Młode Horyzonty. Najlepsze produkcje, także dla starszych widzów. Co warto zobaczyć?

- Nigdy nie jest się za dużym do bajki i za starym na kino - przekonywała w Polskim Radiu Dzieciom Hanna Wereszczyńska i wraz młodymi jurorkami Julia Kurowska i Natalia Pilatowska zapraszała na Festiwal Młode Horyzonty, który już wkrótce będzie dostępny online. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem Młode Horyzonty młodzież

O harcerstwie w "Poranku PR Dzieciom" rozmowa z harcerkami z Hufca "Orłów" ZHP w Garwolinie

Kim jest harcerz? Czym zajmują się harcerze i jak wyglądają zbiórki harcerskie? Czy warto wstąpić do harcerstwa i czego można się tam nauczyć? O tym w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" rozmawialiśmy z Aleksandrą Tudek i Marysią Belką z Hufca "Orłów" ZHP w Garwolinie. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci harcerstwo Związek Harcerstwa Polskiego

Tolerancja dla odmienności. Jak uczyć dziecko bycia tolerancyjnym

Wychowywanie dziecka w duchu tolerancji to kluczowy element kształtowania jego osobowości i postaw wobec innych. Dzieci uczą się przede wszystkim przez obserwację dorosłych, a także przez rozmowy i doświadczenia związane z różnorodnością otaczającego świata. Jak zatem wychować dziecko, które będzie otwarte i pełne szacunku dla odmienności? O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska tolerancja akceptacja psychologia dziecięca

Jesień pełna kultury w Polskim Radiu Dzieciom. W ten weekend zawitaliśmy w Rzeszowie na 14. Festiwalu Maskarada!

23 września, rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a wraz z nią ruszyło wiele ciekawych projektów i festiwali dla dzieci. Polskie Radio Dzieciom wystartowało z jesiennymi audycjami plenerowymi oraz relacjami z wydarzeń kulturalnych. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom towarzyszą wybranym wydarzeniom i na bieżąco je relacjonują. Jednym z wydarzeń na które zaprosiła stacja był 14. Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2024. Z Rzeszowa, 28-go i 29-go września, nadane zostały dwie audycje plenerowe. Zapraszamy do ich wysłuchania.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci piosenki dla dzieci czas wolny Martyna Chuderska

Z mikrofonem w Białowieskim Parku Narodowym

Białowieski Park Narodowy, najstarszy w Polsce, jest nie tylko symbolem ochrony dzikiej przyrody, ale także centrum edukacji ekologicznej, gdzie obalane są mity o zwierzętach, prowadzone są pionierskie badania, a odwiedzający mogą odkrywać unikalne piękno natury oraz poznawać jej tajemnice od najmłodszych lat. Zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom, w której przeniesiemy Was do serca Białowieskiego Parku Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Białowieża radio dla dzieci Marta Powałowska Krystian Tyrański

Maciej Szymanowicz w studiu PR Dzieciom o wyobraźni, rysowaniu i przygodach najmniejszego słonia świata

Maciej Szymanowicz, ilustrator i autor m.in. książki "Najmniejszy słoń świata", był gościem audycji Polskiego Radia Dzieciom, gdzie opowiedział o procesie twórczym oraz inspiracjach, które doprowadziły do powstania jego najnowszej książki. Choć bohater książki, tytułowy słoń, nie ma imienia, jest on postacią niezwykłą i zapadającą w pamięć, co, jak przyznał sam autor, zupełnie nie przeszkadza w śledzeniu jego fascynujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Maciej Szymanowicz ilustracja Big Book Cafe Martyna Chuderska radio dla dzieci

Jak nauczyć dziecko przedsiębiorczości?

- Nie ma przedsiębiorczości bez pewnych umiejętności, które się nią składają. Żeby być w przyszłości przedsiębiorcą musimy nauczyć się planować, zarządzać sobą w czasie. Najpierw musimy dookreślić swoje cele, i aby moc je realizować, musimy być odpowiednio zmotywowani, wytrwali, stawiać granice - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Magdalena Burlikowska - partnerka w realizacji projektu Akademia Małego Inwestora.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia

Miłość romantyczna. "Idealny partner, który nie istnieje"

- Miłość romantyczna musi się skończyć, aby nasza relacja z parterem weszła w kolejny etap i zaczęła się budować więź na dojrzałym poziomie. Miłości romantyczna to obraz idealnego partnera, który jest cudowny pod każdym względem, kogoś, kto de facto nie istnieje. A im większe są nasze niezaspokojone potrzeby, tym bardziej ten obraz jest w naszej świadomości karmiony - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Ewa Marlena Kazoń - psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia

Kryzys w życiu, powodzie, kataklizm - jak to wpływa na relacje?

Sytuacje kryzysowe przewracają świat do góry nogami, znikają ustalone schematy i codzienne, utarte często już ścieżki. Niespodziewane wydarzenia jak np. powódź mogą wywołać w związku poważny kryzys, który dodatkowo obciąża partnerów. O tym, jak bardzo takie sytuacje mogą umocnić związek, a jak bardzo mogą mu zagrozić było tematem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  małżeństwo kryzys psychologia powódź Strefa Rodzica radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Jak nie wypalić się w rodzinie, pracy, szkole? "To nie jest zwykłe zmęczenie"

- Coraz częstsze jest wypalenie uczniowskie, które polega nie tylko na utracie ciekawości świata, ale też wynika z tego, że tak dużo się uczymy, tak wiele doświadczamy, a jednocześnie nie mamy czasu na relaks, że oduczamy się odpoczywać (…). Wchodząc w dorosłe życie już jesteśmy zmęczeni - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Mikołaj Marcela, pisarz, wykładowca akademicki, nauczyciel, ekspert w tematyce edukacji dzieci.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia Marcin Perfuński

Czy współcześni mężczyźni balansują między tradycyjnymi wzorcami męskości a potrzebą emocjonalnej otwartości?

W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, gościem Aleksandry Jasińskiej był Robert Kowalczyk, seksuolog kliniczny, psycholog i psychoterapeuta, który przedstawił wnioski z raportu Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny. Rozmowa skupiła się na różnicach między mężczyzną, który siebie akceptuje, a narcyzem. Gość audycji wyjaśnił, że choć narcyzm jest obecnie popularnym pojęciem w popkulturze, to "dla terapeuty narcyzm jest zaburzeniem osobowości". Jego zdaniem, prawdziwy narcyz "musi wygrywać, a kiedy przegrywa, wina zawsze leży w otoczeniu, nie w nim samym". Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  mężczyzna psychologia psychoterapia seksualność radio dla rodziców

Mediacje w szkole. "Atakować problem, a nie siebie nawzajem"

- Dzięki mediacjom rówieśniczym uczniowie uczą się bardzo wielu kompetencji emocjonalno-społecznych, między innymi rozwiązywania konfliktów, ale także wyrażania swoich potrzeb, stawiania granic, ale i szanowania granic innych, wyrażania emocji i rozmawiania o nich - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Paulina Janikowska-Mizera, radca prawny i mediator.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia mediacje mediacja

Projekt "Sztuka się robi | Inkubator teatralny"

"Sztuka się Robi" to projekt, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. O szczegółach mówiły w Polskim Radiu Dzieciom kierowniczka literacka Teatru Miniatura Agnieszka Kochanowska i Justyna Czarnota, pedagożka teatru, znawczyni teatru dla dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam festiwal teatralny

"Moje serce mówi" hasłem Festiwalu Korczak Dzisiaj

Znamy już program jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Odbywający się po hasłem "Moje serce mówi" Festiwal Korczak Dzisiaj spogląda w stronę Szwecji, silny akcent stawiając na propozycje kierowane do widowni nastoletniej. O wydarzeniu mówiły w Polskim Radiu Dzieciom; Dorota Kowalkowska, dyrektorka artystyczna festiwalu oraz Dominika Górecka, kuratorka programu szwedzkiego.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam festiwal teatralny

Plecak czy tornister? Jak spakować rzeczy dziecka do szkoły?

- Młodsze dzieci, pierwszoklasiści, powinny zdecydowanie nosić tornister. Jest on bardziej twardy, usztywniony w plecach, ma także usztywnioną komorę, po otwarciu jest bardziej przestronny. Rzeczy, które znajdują się w tornistrze, książki, piórnik, jedzenie, są bardziej widoczne i lepiej dostępne - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom dr n. med. Elżbieta Binek, fizjoterapeutka dziecięca.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam zdrowie dziecka