Polskie Radio
Section05

Dziady

"Balladyna" z główną nagrodą 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Zakończyły się 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne z Konkursem na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W Roku Romantyzmu Polskiego nagrodę główną w konkursie przyznano "Balladynie" Juliusza Słowackiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk Stanisław Ignacy Witkiewicz

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Bolesław Prus lalka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk

Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka w najciekawszych interpretacjach

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych będzie rozstrzygnięty Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu obejrzymy sześć spektakli z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Ignacy Gogolewski Jerzy Trela konkurs spektakl aktorzy aktor aktorstwo reżyser Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Opole lalka Bolesław Prus Martyna Podolska

Jitka Stokalska: praca przy "Dziadach" Dejmka to było niesamowicie mocne przeżycie

- Dejmek uważał, że "Dziady" to jedno z jego najlepszych przedstawień. Ja też tak uważam. Ono nagle zaczęło się kierować w stronę jakiejś politycznej afery, z czego Dejmek nie był wcale zadowolony, bo wtedy nie zostałoby wcale zapamiętane jako wydarzenie artystyczne. No i tak się, niestety, stało - wspominała w Dwójce reżyserka Jitka Stokalska.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Dejmek Dwójka KULTURA TEATR

"Dziady" część II w Programie 1. "To jest wskrzeszanie dusz"

W najbliższą sobotę tuż po godz. 21.35 usłyszymy w Programie 1 Polskiego Radia słuchowisko "Dziady" część II. - W ten sposób powracamy do źródeł i korzeni naszej kultury - mówi reżyser Andrzej Seweryn. Słuchowisko Adama Mickiewicza zostało zrealizowane we współpracy Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie i Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Patryk Michalski Adam Mickiewicz KULTURA

Kulisy Spraw: Drugie dno Marca ‘68

Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL, będących pokłosiem Marca ’68. Jak jednak podkreślał w Kulisach Spraw prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aspekt dotyczący wydalenia z komunistycznej Polski kilkunastu tysięcy Żydów jest tylko jednym z kontekstów wydarzeń sprzed półwiecza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 historia Polski Władysław Gomułka Kazimierz Dejmek

Marzec '68 a konflikt polsko-izraelski

– Obecna atmosfera nie sprzyja wspólnej refleksji, a budzeniu demonów – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, politolog z Polskiej Akademii Nauk. Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL. Tymczasem dziś, w kontekście izraelsko-polskiego konfliktu na tle nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, stosunki na linii Warszawa-Tel Awiw są napięte.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Izrael Kazimierz Dejmek

"Kryptonim «Dziady»". Spektakl, który zrodził rewolucję

– To było zdarzenie wyjątkowe, zarówno w historii teatru, jak i w historii Polski. Premiera tego spektaklu w 1967 roku stała się impulsem, który wywołał całą lawinę zdarzeń ściśle politycznych, które zwykle określamy jako "wypadki 1968 roku" – opowiadają o premierze "Dziadów" w Teatrze Narodowym autorzy książki "Kryptonim «Dziady»".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marek Stremecki PRL marzec 1968 Władysław Gomułka