Polskie Radio
Section05

Dziady

Upiór, czyli człowiek o dwóch duszach. Wystawa "Dziady – Upiór" w Warszawie

- Mickiewicz, nazywany wieszczem, kojarzył się od razu z upiorem, ponieważ słowo "wieszcz", "wieszczy" jest synonimem upiora. A miesiąc po pogrzebie Mickiewicza na Wawelu - to jest sierpień, mamy żniwa - spada koszmarny deszcz, grad zabija ptaki na Plantach, wszystkie zbiory są pobite i chłopi zaczynają kombinować, dlaczego to się stało - mówił w Dwójce dr Łukasz Kozak, kurator wystawy "Dziady – Upiór", którą można oglądać w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Paweł Siwek Słowianie folklor kultura ludowa upiór Biblioteka Narodowa wystawa literatura romantyzm Wiedźmin wampir Maria Janion Dwójka

"Dziady" - Mickiewicz rewolucjonizuje gatunek dramatu i wykracza poza epokę

- "Dziady" musiały trafić na listę Raszewskiego. Są tak samo dla nas ważne jak "Don Kichot" w literaturze hiszpańskiej, "Faust" w niemieckiej, "Boska komedia" w literaturze włoskiej. Jest to dzieło, które zdecydowanie wykracza poza epokę, jego dalekosiężne działanie odczuwamy do dzisiaj - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Marek Troszyński.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz literatura dramat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Dziady: tradycyjny obrzęd starosłowiański. Co o nim wiemy, ile z niego pozostało?

Obecnie czas wokół Zaduszek i Święta Zmarłych kojarzy się także z zabawowym, pełnym przebierańców Halloween. Jednak coraz częściej przypominamy sobie również o prastarym zwyczaju obchodzenia dziadów. To do niego właśnie nawiązywał w swoim dramacie narodowym Adam Mickiewicz. Co wiemy o tym dawnym obrzędzie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA historia Polski literatura zwyczaje Michał Kowarski Radosław Nałęcz Trójka Słowianie

Jarosław Kilian: "Dziady. Śladami Adama Mickiewicza" to współczesne spotkanie z duchami

- Głównym wehikułem tej realizacji "Dziadów" jest muzyka i pieśni. Do współpracy zaprosiłem Adama Struga, śpiewaka, etnomuzykologa, kompozytora i jego chór Monodia Polska. Adam Strug będzie Guślarzem, będzie wygłaszał jego inkantacje mówione i śpiewane. Sięgamy do źródeł, ale zależało mi na tym, aby to były nasze "Dziady" współczesne - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Kilian.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Jarosław Kilian Dwójka Jakub Kukla Adam Strug

Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka

15 lat temu, 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, i dyrektor teatrów. Był Gustawem-Konradem w historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza z 1967 roku. Wokół tego spektaklu krążą legendy: decyzja o jego zdjęciu, podjęta przez PRL-owską cenzurę, stała się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca ’68.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski Gustaw Holoubek Kazimierz Dejmek marzec 1968 TEATR reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Działaczka ZPB: nawet w zrujnowanych przez reżim do gołej ziemi Surkontach na polskich grobach są znicze, stoi krzyż

- Nasi przodkowie rozumieli, że życie opiera się na prostych, elementarnych, ale ważnych rzeczach. Babcie uczyły nas języka polskiego, tak jak umiały, przez modlitwę, i nauczyły. Przecież nie mogliśmy uczyć się polskiego w szkołach. Dziś ludzie są dziesiątki razy lepiej wykształceni niż dekady temu, ale niestety często brakuje tej fundamentalnej mądrości - tym bardziej musimy pamiętać o tym, co najważniejsze, przekazywać to, co ważne, młodemu pokoleniu - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Irena Biernacka ze Związku Polaków na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Ukraina wojna 2022 Raport Białoruś TYLKO U NAS Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi Irena Biernacka

NASZ WYWIAD "To wojownicy i tacy przyjaciele, jakich już nigdy nie będzie". Żołnierz pułku Kalinowskiego o poległych kolegach

- Bohaterowie, a zwłaszcza ci, którzy walczą o wolność i pokój, nie umierają i dają nam wielki przykład walki. Będą stanowić dla nas natchnienie – mówił portalowi PolskieRadio24.pl białoruski żołnierz pułku imienia Konstantego Kalinowskiego. Jak mówił, choć decyzja o udziale w wojnie była trudna, musiał pojechać na front, bronić Ukrainy, bo gdyby tego nie uczynił, "nie mógłby z tym dalej żyć".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Ukraina wojna 2022 Raport Białoruś NASZ WYWIAD

TYLKO U NAS Białoruskie Dziady w Warszawie. "Nie można zapominać o prawdziwej historii Białorusi, kiedyś wrócimy do wolnego kraju"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz niezależnych środowisk białoruskich z okazji Dziadów. Działacze - dysydenci podkreślali, że pamięć o przodkach, w tym właśnie tradycyjne obchody Dziadów, pomagały Białorusinom przetrwać mroczny czas komunizmu i zachować swoją tożsamość. Dziady obchodzono publicznie w Mińsku po raz pierwszy pod koniec lat 80.-tych tuż przed upadkiem ZSRR. W tym roku niemożliwa była organizacja marszu na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Ukraina wojna 2022 TYLKO U NAS Raport Białoruś

"Obrzędy" - gdzie kryją się wspomnienia?

We Wrocławiu już niedługo premiera niezwykłego spektaklu "Obrzędy", inspirowanego dziadami - starosłowiańskim kultem zmarłych - i tradycyjnym japońskim teatrem No. - To, co będziemy proponować, jest trudne w odbiorze - mówi reżyser Krzysztof Boczkowski. - Zarówno w grze aktorskiej, jak i warstwie muzycznej czy interpretacji tekstu mamy do czynienia z czymś, co nie jest proste i musimy pomóc widzowi.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka spektakl historie rodzina performance Małgorzata Jakubowska