Polskie Radio
Section05

Edyta Poźniak

Historia: ślady polskiej obecności w Iranie

Cmentarze, katolickie kaplice i wiele fotografii. Oto pamiątki, jakie pozostały po Polakach, którzy trafili do Iranu w 1942 roku, w wyniku wojennej zawieruchy na kontynencie europejskim. Jednak pierwsi nasi rodacy pojawili się w Iranie już w XVII wieku. O historii polskiego osadnictwa na irańskiej ziemi opowiadał w Polskim Radiu 24 Radosław Sadowski z ambasady w Teheranie.
Zobacz więcej na temat:  Iran emigracja Polacy za granicą historia Polski Teheran Isfahan

Obraz Polaka za granicą

Na wszystkich kontynentach żyje około 20 mln osób, przyznających się do polskiego pochodzenia. Największe skupiska Polaków są w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Argentynie, Wielkiej Brytanii i Australii. O tym, jak postrzegana jest Polonia za granicą mówił w audycji Polacy w Świecie Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą Wojciech Cegielski USA Bliski Wschód Afganistan Kanada Niemcy Argentyna Wielka Brytania Australia

Przedświąteczna akcja Polskiego Radia dla Zagranicy

Ponad tysiąc książek dla Polaków mieszkających na Wschodzie zebrało w ramach przedświątecznej akcji Polskie Radio dla Zagranicy. Przynosili je zarówno dziennikarze, jak i słuchacze Polskiego Radia. O akcji mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomocy Polakom na Wschodzie. Zbiórkę książek skomentowały też Halina Ostas i Maria Wieczorek, dziennikarki Polskiego Radia dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  święta książki Polacy za granicą Polonia akcja charytatywna

Krzyż Wschodni za pomoc Polakom

Obcokrajowcy, którzy nieśli pomoc Polakom prześladowanym ze względu na ich narodowość na Wschodzie w latach 1937-1959 zostaną uhonorowani. Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu odznaczenia Krzyża Wschodniego, który ma być dowodem wdzięczności i pamięci o tych, którzy narażali życie, by ratować naszych rodaków.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Polacy za granicą Prawo i Sprawiedliwość Michał Dworczyk Wołyń Jan Żaryn Kresy Bogdan Borusewicz PiS Platforma Obywatelska Ukraina II RP

Rzeź wołyńska. "Naprawdę trudno jest przebaczyć"

Historia rzezi wołyńskiej wciąż mocno dzieli Polaków i Ukraińców. Stare rany otworzyły się ponownie po wejściu do kin filmu „Wołyń”. Jak to możliwe, że pewnego dnia zgodnie żyjący ze sobą ludzie stali się dla siebie śmiertelnymi wrogami? O swoim dramatycznym doświadczeniu masakry Polaków na Wołyniu i w Galicji mówił Stanisław Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska historia Polski Polacy za granicą USA Gruzja wojsko

Kolęda-prezent od Jedynki dla słuchaczy

Z towarzyszeniem fortepianu, fletu, skrzypiec i... Jedynkowych kubków, pełnym głosem i z gorącym sercem po raz drugi przystąpiliśmy do wspólnego śpiewania.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Anna Stempniak Artur Makara Bogdan Sawicki Boże Narodzenie Ewa Chyra Ewa Rogala Grzegorz Frątczak Henryk Szrubarz Jacek Kubicki Jarosław Kociszewski Karolina Rożej Katarzyna Pilarska kolędy Krzesimir Dębski Krzysztof Horwat Krzysztof Ołdakowski Maciej Gudowski Magdalena Supeł Małgorzata Kościelniak Małgorzata Raducha Mariusz Syta Marta Masłowska Patryk Michalski Radosław Małkiewicz Sława Bieńczycka Wiesław Molak Zbigniew Krajewski Ewa Syta