Polskie Radio
Section05

HISTORIA

"Mickiewicz? To polski Petrarka". Maurycy Mochnacki jako apostoł romantyzmu

Był jednym z pierwszych, którzy poznali się na geniuszu Adama Mickiewicza. W słynnym sporze romantyków z klasykami stanął po stronie nowej poezji. Maurycy Mochnacki - publicysta, uczestnik powstania listopadowego - należał do najważniejszych teoretyków epoki, która miała się stać dla naszej kultury przełomowa.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Adam Mickiewicz romantyzm oświecenie literatura tożsamość poezja

Prof. Mirosław Nagielski: Sobieski zakładał, że jak padnie Wiedeń, padnie i Kraków

- Trzeba było podjąć decyzję: albo zawrzeć przymierze z Austrią wymierzone w Imperium Osmańskie, albo czekać na kolejne tureckie uderzenie. Jan III Sobieski uważał, że lepiej walczyć w porozumieniu z Habsburgami i państwami niemieckimi, gdyż pozostanie sam na sam z Turcją mogłoby się skończyć tragicznie - tak o okolicznościach odsieczy wiedeńskiej mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mirosław Nagielski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan III Sobieski Wiedeń Turcja Austria NASZ WYWIAD

Odbudowa Warszawy po II wojnie światowej. Decyzja, trudności i powody. Posłuchaj podcastu "Pamięć w eterze"

 Odbudowa całkowicie zrujnowanej stolicy po zakończeniu II wojny światowej, w warunkach kryzysu gospodarczego i niedoborów, wydawała się zadaniem praktycznie niemożliwym. Warszawiacy wracający do miasta, a także polityczne władze PRL, zdecydowali się jednak na podjęcie się tego zadanie. Dlaczego tak się stało oraz jakie trudności były z tym związane – o tym opowiada siódmy odcinek cyklu "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże literatura książki romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba pisarz niepodległość 160. rocznica powstania styczniowego