Polskie Radio
Section05

Hanna Szczęśniak

Mit kolonialnej niewinności. O czym jest „Wybielanie”

Początek kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie sięga 1888 roku i jest związany z obiektami przywiezionymi przez Leopolda Janikowskiego z Kamerunu. Jego podróż ze Stefanem Szolcem-Rogozińskim – „pierwsza polska ekspedycja do Afryki” finansowana m.in. przez Henryka Sienkiewicza – miała na celu założenie polskiej kolonii w Afryce Środkowej. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Piotr Kędziorek Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Aleksandra Tykarska Afryka

Wieś inspiruje i triumfuje! Podsumowujemy polską fonografię folkową 2024

W sobotnim "Poranku Dwójki" podsumowujemy najnowszą odsłonę radiowego konkursu fonograficznego na Folkowy Fonogram Roku 2024 - czyli konkurs na najlepsze płyty z muzyką korzeni, inspirowaną tradycją, minionego roku. W naszym studiu wyniki i werdykt komentować będą jurorzy konkursu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Piotr Kędziorek Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Aleksandra Tykarska Patrycja Zisch Ula Nowak Łukasz Komła Tomasz Janas Michał Wieczorek

Dryf ku Nierozpoznanej wsi. Folkowe Fonogramy 2023 i 2024

Oryginalny, pełen fantazji i polotu, mieszający w uszach, sercu i głowie. Taki jest "Dryf" grupy Odpoczno, album na którym harmonie, melodie i rytmy przeszłości i teraźniejszości przenikają się, zagłuszają i współgrają - jazzowo i progresywnie, elektronicznie i rockowo, improwizatorsko i tradycyjnie.
Zobacz więcej na temat:  world music folklor folk Dwójka muzyka współczesna Nowa Tradycja muzyka elektroniczna tradycja

Wątki etniczne w twórczości Ryuchiego Sakamoto

Ryuchi Sakamoto zmarł 28 marca 2023 roku pozostawiając po sobie ogromny dorobek obejmujący muzykę filmową, elektroniczną, ambientową, eksperymentalną, popularną, orkiestrową i awangardową. W audycji wspominamy japońskiego kompozytora i muzyka, przyglądając się etnicznym wątkom w twórczości zmarłego równo 2 lata Sakamoto.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Nowa Tradycja

"Porządki" w Trójce. Koncert Maniuchy Bikont w Studiu im. Agnieszki Osieckiej [WIDEO]

Wydany w 2024 roku album "Porządki" to efekt wieloletniej przygody Maniuchy Bikont z muzyką tradycyjną. W motywach i melodiach zebranych na polskiej, ukraińskiej i białoruskiej wsi artystka zawarła opowieści ze swojego życia. Z tymi historiami mogliśmy zapoznać się słuchając niedzielnego koncertu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka koncert koncerty w Polskim Radiu Studio im. Agnieszki Osieckiej Maniucha Bikont muzyka ludowa

Hańba! gra na nowo na albumie "10:10. Piosenki Warszawskiej Jesieni"

W swoim założeniu była fikcyjną orkiestrą uliczną, której bohaterowie, przy wsparciu poetów oraz podwórkowego instrumentarium, piętnowali zło i nienawiść otaczającego ich świata lat 30. i 40. XX w. Po wejściu w drugą dekadę działalności zespołu nie sposób już jednak odróżnić, gdzie kończą się zmyślenie, poezja i historyczny anturaż, a gdzie rozpoczyna opowieść o smutnym obliczu współczesności.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music

Konkurs Muzyki Folkowej. "Nie widzę gatunku muzyki, z którym ta ludowa nie mogłaby się połączyć"

Konkurs Muzyki Folkowej to jedna z najważniejszych części Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. - Nasz konkurs skierowany jest do każdej osoby, która gra muzykę, która interesuje się naszymi źródłami - tradycyjną muzyką polską, ale też tradycyjną muzyką mniejszości, które historycznie nasz kraj zamieszkują - mówi Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, współorganizatorka konkursu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Dominika Płonka Zobacz także folk folklor MUZYKA Suferi