Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

110. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika. Wybitny kompozytor skazany na zapomnienie

Andrzej Panufnik to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Czas jego twórczości przypadł na okres komunizmu w Polsce. Artysta nie wytrzymywał kolejnych szykan ze strony komunistów i zdecydował się na emigrację do Wielkiej Brytanii. W odwecie władze PRL zakazały grania jego muzyki i chciały skazać go na zapomnienie. Jednak jego talent i sukcesy za granicą na to nie pozwoliły.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Panufnik Monika Zając Beata Bolesławska-Lewandowska Roxanna Panufnik Łukasz Borowicz muzyka klasyczna komunizm

Słyszysz? Hałas i jego szkodliwy wpływ na zdrowie

Co piąty mieszkaniec Europy jest narażony na szkodliwy dla zdrowia hałas. Składają się na niego dźwięki uciążliwe w danym miejscu i czasie. Jak przekonują eksperci, zwiększanie świadomości na temat hałasu i jego skutków jest kluczowe dla zdrowia, również psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  hałas hałas w biurze głośnik dźwięki Dwójka środowisko zdrowie zdrowie psychiczne depresja zanieczyszczenie społeczeństwo

Zmiana pokoleniowa w Orkiestrze Kameralnej PR Amadeus. Agnieszkę Duczmal zastąpi córka

W Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia Amadeus po ponad pół wieku dochodzi do pokoleniowej zmiany. Agnieszkę Duczmal na stanowisku dyrygenta zastąpi jej córka - Anna Duczmal-Mróz. Założycielka orkiestry opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia o swojej decyzji, początkach orkiestry i swoim spojrzeniu na kobietę dyrygenta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Agnieszka Duczmal

50. rocznica śmierci Artura Nachta-Samborskiego. Dlaczego większość prac trzymał w ukryciu?

Artur Nacht-Samborski miał dwie twarze artystyczne. Za życia pokazywał publiczności swoje spokojne prace, ale po jego śmierci, światło dzienne ujrzały dzieła pełne wyrazu, w których można dostrzec piętno horroru drugiej wojny światowej. O artyście i jego pracach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Borysław Czyżak - znawca sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo Artur Nacht-Samborski Borysław Czyżak

"Interludia Morskie" Coriny Marti. "To wyjątkowy repertuar"

Corina Marti to znakomita klawesynistka i flecistka, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki średniowiecza oraz renesansu. Artystka wydała niedawno dwupłytowy album "Sea Interludes", który zaprezentuje podczas koncertu w Studiu im. W. Szpilmana. - Większość utworów pochodzi znad Morza Bałtyckiego. To coś, czego nigdy wcześniej nie słyszałam - mówiła w Dwójce artystka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Magdalena Łoś Corina Marti KULTURA MUZYKA muzyka klasyczna renesans klawesyn koncert

Konkurs Chopinowski 2025. Precedens, który nazywa się Garrick Ohlsson

- O ile pamiętam, zagraniczny pianista, muzyk, ktokolwiek, nigdy nie był głównym jurorem, przewodniczącym jurorskiego składu. Jeśli chodzi o Garricka Ohlssona, mam do niego ogromną słabość, bo bardzo lubię jego grę – mówił w Dwójce Andrzej Sułek na temat jury XIX Konkursu Chopinowskiego, na czele którego w przyszłym roku stanie amerykański pianista.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Andrzej Sułek Garrick Ohlsson Dwójka KULTURA MUZYKA Konkurs Chopinowski 2025 XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Długa i kręta droga do powstania siedziby NOSPR w Katowicach. Jakie problemy trzeba było pokonać?

Katowice to miasto, które może poszczycić się największą salą koncertową w Polsce, czyli siedzibą NOSPR. Jednak na początku XXI wieku jej powstanie nie było tak oczywiste. O problemach i drodze do powstania siedziby NOSPR opowiedzieli w Programie 2 Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa (wieloletnia dyrektor NOSPR) i Piotr Uszok (były prezydent Katowic).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa Piotr Uszok

Ewa Bogusz-Moore: NOSPR to przestrzeń, która musi żyć

- Budynek żyje tylko wtedy, gdy cały czas coś nowego się w nim dzieje. Każdy koncert tworzy nową historię tej przestrzeni. Tu cały czas przyjeżdżają największe nazwiska. To jest taka kontynuacja. Zaczęło się 10 lat temu, ale to wciąż będzie się tworzyło na nowo - mówiła w Ewa Bogusz-Moore, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w specjalnym wydaniu audycji "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Ewa Bogusz-Moore Katowice Dwójka jubileusz MUZYKA KULTURA

Olga Humeńczuk: Narodowe Forum Muzyki to przygoda mojego życia

- Kończyłam studia, gdy pewnego dnia zadzwonił do mnie Andrzej Kosendiak. Był wtedy doradcą prezydenta Wrocławia ds. kultury. Powiedział, że ma super projekt budowy sali koncertowej i zapytał, czy nie chciałabym pomóc w sprawach biurowych - wspominała swoje początki związane z Narodowym Forum Muzyki Olga Humeńczuk, nowa dyrektor wrocławskiej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Olga Humeńczuk MUZYKA KULTURA Dwójka Wrocław Andrzej Kosendiak

Co skrywa Biały Dom? Tajemnice siedziby prezydentów USA

Jak się żyje w Białym Domu? Co znajduje się w części prywatnej? Co kryją jego podziemia? Jak wyglądała masońska ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Biały Dom? Tajemnice siedziby prezydentów USA w książce "Zakamarki Białego Domu" zdradza Marek Wałkuski, amerykański korespondent Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Wałkuski Waszyngton Biały Dom Dwójka KSIĄŻKA literatura USA Stany Zjednoczone Ameryka Zobacz także prezydent

Targi Kielce Jazz Festival. Zaczęło się od pierwszego na świecie pomnika Milesa Davisa

- Pomysł na festiwal powstał trochę przypadkiem i przy okazji. 10 lat po śmierci Milesa Davisa postanowiliśmy z kilkoma kolegami, wśród których był ówczesny prezydent Kielc Wojciech Lubawski, postawić pomnik tego najwybitniejszego chyba jazzmana w historii. Na jego otwarcie zrobiliśmy koncert i tak się to wszystko zaczęło - mówił w Dwójce o festiwalu "Memorial to Miles" Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
Zobacz więcej na temat:  Miles Davis Kielce Dwójka MUZYKA KULTURA Jazz Urszula Dudziak Grzech Piotrowski Michał Urbaniak Targi Kielce