Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Łukasz Borowicz: Franz Xaver Scharwenka jest ofiarą zapomnienia typowego dla neoromantyków

- Scharwenka miał pochodzenie niemieckie, czeskie i polskie, dlatego jest przykładem tygla kultur Europy Środkowej. Tych najróżniejszych wpływów, które - dzięki wzrostowi znaczenia szkół narodowych – dały nam świeży powiew w muzyce - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz, dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Łukasz Borowicz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej Franz Xaver Scharwenka muzyka klasyczna Xaver Scharwenka MUZYKA

Antoni Fałat we wspomnieniach. "Był jednym z ostatnich romantyków wśród malarzy"

- Jego twórczość cechowała ciągła walka o odrębność, jakaś forma niepokorności, coś znacznie więcej niż autonomiczność w sztuce. Antoni Fałat należał do tych ostatnich romantyków, którzy postrzegali też swoistą misję sztuki. To znaczy była w nim taka wiara w malarstwo jako medium, które jest skuteczne w budowaniu lepszego człowieka - mówiła w Dwójce dr Justyna Napiórkowska o zmarłym niedawno artyście malarzu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Antoni Fałat KULTURA SZTUKA odeszli 2024 Dwójka Stanisław Baj Katarzyna Napiórkowska

Warszawska Jesień. Rüdiger Bohn: chcieliśmy zachęcić młodych do zajmowania się nową muzyką

- Wszystko zaczęło się, gdy szefowa Departamentu Nowej Muzyki w Niemieckiej Radzie Muzycznej zapytała mnie, czy byłbym zainteresowany pokierowaniem współpracą młodych muzyków z Polski i Niemiec i założeniem zespołu nowej muzyki na potrzeby festiwalu Warszawska Jesień - mówił w Dwójce Rüdiger Bohn o European Workshop for Contemporary Music.
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień warsztaty Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego koncert MUZYKA KULTURA Dwójka muzyka współczesna Rüdiger Bohn

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Białymstoku - "Fotografia jest tutaj najważniejsza"

Pokazy ponad 200 artystów, 30 wystaw, 3 warsztaty i 4 pokazy filmów. Do tego konkursy, wykłady, prelekcje oraz spotkania autorskie. - To program Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto. O szczegółach wydarzenia opowiedział w Dwójce Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor artystyczny festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fotografia Białystok zdjęcia SZTUKA Grzegorz Jarmocewicz

Legenda duetu fortepianowego Marek i Wacek. "Ten duet wyszedł z przyjaźni"

Marek i Wacek to legendarny duet fortepianowy. Tworzyli go Wacław Kisielewski i Marek Tomaszewski. Karierę robili w kraju, ale ich talent doceniany był także poza granicami komunistycznej Polski. W Dwójce o tamtym czasie opowiedział Marek Tomaszewski i Anna Bernhard. O Wacławie Kisielewskim opowiedziała jego córka Zuzanna i brat Jerzy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fortepian Andrzej Zieliński Marek Tomaszewski Wacław Kisielewski

Chór Polskiego Radia u boku starszej siostry - Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

W najbliższą sobotę (14.09) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie rozpocznie swój 79. sezon artystyczny. W wydarzeniu weźmie również udział m.in. Chór Polskiego Radia, który może pochwalić się tylko o 3 lata krótszym stażem.
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia Maria Piotrowska-Bogalecka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego KULTURA MUZYKA Dwójka

Podróże do domów wielkich pisarzy. "W ich otoczeniu jest coś szczególnego"

Talent, pracowitość czy sumienność - za sukcesem może stać wiele czynników. Jednym z nich może być również otoczenie. Marzena Mróz-Bajon, zaciekawiona warunkami, w jakich tworzyli wielcy pisarze, postanowiła zbadać ich domy i sprawdzić np., na jaki widok patrzyli z okien. W ten sposób powstała druga już książka z cyklu "Domy pisarzy".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura KULTURA KSIĄŻKA Marzena Mróz-Bajon

Kapiści - grupa studentów z Polski na naukach w Paryżu. Nowa jakość w malarstwie

- W młodej wówczas jeszcze Polsce powstał pomysł, że trzeba dążyć do świata i wysłano grupę utalentowanej młodzieży na studia do centrum ówczesnego świata artystycznego, czyli Paryża - mówił w Dwójce Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo KULTURA SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych Kraków Paryż Borysław Czyżak

"Ad Libitum". Kurator festiwalu: jego siłą jest to, że zderza on bardzo różne środowiska

- Improwizacja oznacza bardzo różne rzeczy, w bardzo różnych środowiskach, dla bardzo wielu różnych osób. Dlatego też, cofając się w przeszłość, bywały takie edycje festiwalu, które np. wykraczały w stronę zderzenia improwizacji tanecznej z improwizacją muzyczną - mówił w Dwójce Antoni Michnik, współkurator 19. Międzynarodowego Festiwalu "Ad Libitum".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka gitara Ad Libitum Festiwal Ad Libitum MUZYKA improwizacja KULTURA Antoni Michnik

Skomplikowane losy Ślązaków. "Prawo hitlerowskie nie dotykało odznaczonych bohaterów"

Śląsk to region, którego powojenne losy nie oszczędzały. Dokładniej mówiąc - nie oszczędzały jego mieszkańców. Zmiany granic i przymusowe przesiedlenia często pozbawiały tę ziemię ich twórców. Jednak nie było to regułą. Henryk Waniek - autor książki "Wędrowiec Śląski" podzielił się z nami historiami z regionu, który tak bardzo pokochał.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Henryk Waniek literatura

Puławy - miasto, które rozsławili Czartoryscy

- Czartoryscy byli właścicielami Puław równiutko sto lat. Przez ten czas miasto rozkwitło, stało się rozpoznawalne w całej Polsce, a nawet za granicami naszego kraju - mówiła w czasie audycji "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" Dominika Rodzoch-Młodkowska z Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Zobacz więcej na temat:  Puławy Andrzej Zieliński Spitsbergen Michał Klauza Kazimierz Jonkisz Dwójka Franciszek Lessel Muzeum Badań Polarnych w Puławach KULTURA

Ultradźwiękowa mowa roślin. Co usłyszeli polscy naukowcy i akustycy?

- To, że rośliny wydają dźwięki ludzie albo się domyślali, albo badali w przeszłości, natomiast nikt do tej pory nie łączył tego z ultradźwiękami. Po raz pierwszy taka hipoteza pojawiła się na uniwersytecie w Tel Awiwie pod koniec zeszłego roku. My te badania potwierdzaliśmy i znacznie rozszerzaliśmy, bo jesteśmy akustykami, nie biologami - mówił w Dwójce dr Bartłomiej Chojnacki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  warzywa AGH badania Dwójka rośliny mikrofon

Specjalista od prostego języka: nowy język urzędowy powinien być jak prosta droga do celu

- Wiele osób myśli, że prosty język jest prostacki. A teksty uproszczone muszą być nawet bardziej poprawne, bo łatwiej w nich zauważyć błędy. Mózg nie traci wtedy energii na odczytywanie głównych myśli merytorycznych i widzi wszystko - mówił w Dwójce dr hab. Tomasz Piekot, współtwórca Pracowni Prostej Polszczyzny na Uniwersytecie Wrocławskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Piekot polszczyzna język polski pismo urząd