Polskie Radio
Section05

Jerzy Popiełuszko

PR24 Wyszyński, Wojtyła, Popiełuszko i Blachnicki. Prof. Skibiński: bez nich historia Polski potoczyłaby się inaczej

Cztery wyjątkowe postacie, czterech kapłanów, trzech już wyniesionych na ołtarze, jeden oczekujący na beatyfikację. Prymas Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II czyli Karol Wojtyła, ks. Jerzy Popiełuszko i ks. Franciszek Blachnicki wywarli niebywały wpływ na historię Polski okresu PRL. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Paweł Skibiński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL HISTORIA Robert Tekieli Kościół Stefan Wyszyński Karol Wojtyła Franciszek Blachnicki

Jan Paweł II, kard. Wyszyński, ks. Popiełuszko. Multimedialne serwisy Polskiego Radia o wielkich Polakach

Polskie Radio zostało uhonorowane tegorocznymi Feniksami – Nagrodami Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – w tym Feniksem Specjalnym 2023 w kategorii "Multimedia". Wyróżnienia te stanowią dobrą okazję do przypomnienia, że wśród stworzonych przez Polskie Radio serwisów internetowych znaleźć można te odwołujące się do polskiej tradycji chrześcijańskiej i katolickiego dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II chrześcijaństwo Kościół katolicki Stefan Wyszyński religia multimedia

Ks. Blachnicki, ks. Popiełuszko, ks. Niedzielak. Kapłani zamordowani w czasach PRL

- Takie ofiary systemu komunistycznego jak ks. Jerzy Popiełuszko były właściwie nieuniknione. Dlatego że ten system opierał się na kłamstwie i terrorze – mówił w Polskim Radiu dr Robert Derewenda, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Przypadków morderstw duchownych katolickich, dokonywanych z pobudek politycznych, było za czasów PRL znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Kościół katolicki Franciszek Blachnicki Stefan Niedzielak Stanisław Suchowolec Sylwester Zych służba bezpieczeństwa

10. rocznica śmierci prymasa Polski Józefa Glempa. "Jego życie i posługiwanie niewątpliwie było ziarnem nadziei"

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział, że kardynał Józef Glemp umacniał ziarnem nadziei w trudnych czasach stanu wojennego. W 10. rocznicę śmierci kardynała Józefa Glempa w warszawskiej archikatedrze kardynał Kazimierz Nycz celebrował mszę świętą za duszę hierarchy.
Zobacz więcej na temat:  Józef Glemp Warszawa HISTORIA POLSKA stan wojenny Wojciech Polak Kazimierz Nycz

Rola Kościoła katolickiego w PRL od stanu wojennego do 1989 roku. Część 2

Z 18 na 19 października 1984 roku oficerowie Służby Bezpieczeństwa porwali, torturowali i zamordowali kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszkę. W 1987 roku miała miejsce trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny, a w tym czasie pogłębiał się kryzys gospodarczy. Jak te wydarzenia wpływały na relacje państwo - Kościół?  
Zobacz więcej na temat:  kościół w prl Dorota Truszczak Kościół katolicki Jan Żaryn Jan Paweł II historia Polski komunizm Wojciech Jaruzelski Michaił Gorbaczow Józef Glemp

Rola Kościoła katolickiego w PRL po wprowadzeniu stanu wojennego

Kościół katolicki był jedyną instytucją, która mogła niezależnie działać – jak głosił dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 roku. Mimo że został poddany inwigilacji przez komunistyczne władze, to do 1989 roku był on miejscem azylu dla wielu Polaków: udzielał schronienia poszukiwanym przez Służbę Bezpieczeństwa, ich rodzinom, wspierał poradami prawnymi potrzebujących, przekazywał żywność.
Zobacz więcej na temat:  kościół w prl Dorota Truszczak Kościół katolicki Jan Żaryn

"Zbrodnia charakterystyczna dla tamtego okresu PRL". Anita Gargas o śmierci Piotra Bartoszcze

- Pokolenie, które nie pamięta lat 80. XX wieku, nie potrafi sobie wyobrazić, czym była komuna w Polsce. To był zbrodniczy system, który wielu ludziom połamał kręgosłupy, pozbawił ich zdrowia lub nawet życia - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Gargas. We wtorek w TVP2 odbędzie się premiera nowego filmu dziennikarki śledczej "Zatarte ślady". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL komunizm służba bezpieczeństwa Piotr Bartoszcze