Polskie Radio
Section05

Józef Stalin

"Tylko tak mogłam uratować męża". Nadieżda Mandelsztam i zapiski z sowieckiego piekła

- Ona dokonała heroicznego i nieprawdopodobnego czynu: przeniesienia dzieła poety z najczarniejszych czasów stalinizmu do współczesności, do naszej pamięci - podkreślał w Polskim Radiu w 2016 r. Andrzej Mietkowski, opowiadając o "Wspomnieniach" żony Osipa Mandelsztama. 29 grudnia 2023 mijają 43 lata od śmierci znakomitej pisarki Nadieżdy Mandelsztam. 
Zobacz więcej na temat:  Osip Mandelsztam ZSRR stalinizm komunizm literatura poezja Rosja Nadieżda Mandelsztam

Stanisław Mikołajczyk. Przegrał walkę o kształt powojennej Polski

– Wiążąc się serdeczną współpracą ze sprzymierzonymi narodami, proklamuję swą wiarę w demokrację i zaufanie do wielkich przywódców demokracji: prezydenta Roosevelta i premiera Churchilla – mówił w jednym z przemówień premier Stanisław Mikołajczyk.
Zobacz więcej na temat:  Franklin Delano Roosevelt HISTORIA II wojna światowa POLSKA Stanisław Mikołajczyk Teheran Winston Churchill Władysław Sikorski

Porozumienie Sikorskiego ze Stalinem – podanie ręki wrogowi

4 grudnia 1941 roku gen. Władysław Sikorski i Józef Stalin podpisali deklarację, w której Polska zobowiązała się stanąć po stronie aliantów i prowadzić wojnę z Niemcami. W zamian liczyła na wsparcie ZSRR podczas ustalania po wojnie nowego porządku w Europie. Jak się później okazało i Sikorski, i Stalin treść porozumienia rozumieli zdecydowanie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza Katyń pakt Ribbentrop-Mołotow Winston Churchill Władysław Sikorski ZSRR

Wielki Głód na Ukrainie. Hołodomor pochłonął życie milionów ofiar

Sztuczna klęska wywołana z premedytacją przez centralę partii komunistycznej w Moskwie doprowadziła do depopulacji Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zginęło od 4 do 8 mln ludzi. Od 2004 roku w każdą czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wielki Głód Ukraina ZSRR ludobójstwo

Stalinizm w Polsce. Przeciwko wystąpili Żołnierze Wyklęci

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza powstała w grudniu 1948 roku z połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej. W swoim programie partia deklarowała, że reprezentuje interesy "ludu pracującego miast i wsi". Jednak od kilku lat, pod wpływem Moskwy, nad Wisłą instalowano system komunistyczny. Utworzenie PZPR uważa się za początek stalinizmu w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak stalinizm historia Polski komunizm Moskwa PZPR

70. rocznica internowania kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyk: po powrocie stał się legendą

Służba Bezpieczeństwa aresztowała kard. Stefana Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 roku. - Komuniści liczyli, że będzie im prościej zwalczać instytucję Kościoła, gdy odetną jej głowę. Nie przemyśleli tej koncepcji zbyt dobrze - powiedział w radiowej Jedynce historyk dr hab. Rafał Łatka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN Stefan Wyszyński religia Kościół wiara PRL

"Zamordowali 6 mln naszych obywateli, nie zapomnimy". Wiceszef MSZ w rocznicę sowieckiej napaści

W niedzielę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podkreślił, że "84 lata temu, 17 września 1939 r. sowiecka Rosja napadła na Polskę". "Zamordowali 6 mln naszych obywateli, zniszczyli cały kraj, rozkradli majątek, wywieźli miliony do niewolniczej pracy. Nie zapomnimy" - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA II wojna światowa Warszawa ZSRR Adolf Hitler 17 września 1939 agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza Paweł Jabłoński MSZ

"To dopełnienie tragedii polskiego września". Ambasador Szczerski o agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku

Stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że "agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku stała się dopełnieniem tragedii polskiego września i była wprost realizacją umowy między Hitlerem a Stalinem, znanej jako pakt Ribbentrop-Mołotow".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA II wojna światowa Warszawa ZSRR Adolf Hitler 17 września 1939 agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza ONZ Krzysztof Szczerski

84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. W Warszawie główne uroczystości państwowe

W południe przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie rozpoczną się główne państwowe obchody 84. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Niemcy POLSKA II wojna światowa ZSRR Adolf Hitler agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza HISTORIA Warszawa