Polskie Radio
Section05

KULTURA

Tomek Wilmowski jako "swojski Indiana Jones". Biografia Alfreda Szklarskiego

Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zachwyciły nastolatków i zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu pisarzowi. Co wiemy o Alfredzie Szklarskim? Jego portret przedstawiony przez Jarosława Molendę w biografii "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń" może zaskakiwać.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie historia Polski

Przedwojenny "niebotyk". "Kulturalnie na temat" o alternatywie dla "drapacza chmur"

Na antenie Polskiego Radia 24 Katarzyna Cygler w audycji "Kulturalnie na temat" rozmawiała z Marią Paszyńską. Wśród tematów pojawił się przedwojenny termin "niebotyk", którym określano wysokie budynki. Maria Paszyńska oceniła, że jest to znacznie lepsze określenie niż "drapacz chmur", który zwykło się używać. Okazją do tej rozmowy było książka o warszawskim placu Powstańców Warszawy, niegdyś placu Napoleona.
Zobacz więcej na temat:  książki Dwudziestolecie międzywojenne architektura literatura Polskie Radio 24

"Niebezpieczni dżentelmeni". Tomasz Kot: to jedna z najważniejszych prac

Pokaz "Niebezpiecznych dżentelmenów" Macieja Kawalskiego, czyli szalonej komedii o polskiej bohemie artystycznej przełomu XIX i XX w., otworzył w piątek wieczorem 38. Warszawski Festiwal Filmowy. Wydarzenie, w którego programie znalazło się ponad 150 tytułów, potrwa do niedzieli 23 października. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawski Festiwal Filmowy kino film polski aktorzy Tomasz Kot Wojciech Mecwaldowski Marcin Dorociński Andrzej Seweryn Joanna Sławińska

Jerzy Skoczylas: Andrzej Waligórski doskonale czuł nadchodzące w radiu zmiany

- Wyczuł ten moment, kiedy radio z lektorskiego, aktorskiego stawało się radiem autorskim. To były wtedy głównie początki Programu 3. Później mówiło się o tym okresie, że radio zaczęło mówić ludzkim głosem, pozbyło się tej nakładki sztuczności w pewnym sensie. Andrzej Waligórski wiedział, że trzeba ściągnąć ludzi, którzy ten wózek pociągną dalej - mówił w Dwójce Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Waligórski Dwójka Monika Zając Jakub Kukla kabaret Polskie Radio Jerzy Skoczylas Stanisław Szelc historia radiofonii

Miliony złotych dla małych księgarni. Piotr Gliński: chcemy podnosić jakość kultury

- 102 małe księgarnie otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 4 mln zł - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, ogłaszając wyniki II odsłony programu "Certyfikat dla małych księgarni".  Jak podkreślił szef MKiDN "chcemy, żeby jakość kultury była podnoszona i dlatego państwo ma obowiązek interweniować w tych kwestiach"
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego książki

TYLKO U NAS Warszawa wyburza klub Pogłos i zachęca deweloperów do zakupu działki. Jan Śpiewak: to barbarzyństwo

Unikatowy warszawski Klub Muzyczny Pogłos zniknął z mapy kulturalnej stolicy. Budynek zburzono, a działka trafiła na sprzedaż. Teraz miasto zachęca deweloperów do jej zakupu, podkreślając, że Warszawa ma "bogatą ofertę kulturalną". - Władze stolicy zachowują się jak barbarzyńcy - skomentował dla portalu PolskieRadio24.pl aktywista miejski Jan Śpiewak. Jak dodał, pojawi się tam kolejna "świątynia zysku".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Warszawa regiony mazowieckie Rafał Trzaskowski Jan Śpiewak deweloper

Ewelina Marciniak gościem Trójki pod Księżycem

– Świetna "Zbrodnia…" komplikuje rzeczywistość opowiadania Gombrowicza, prezentując rodzinny kosmos jako żywioł nie do opanowania – tak zaczyna się recenzja premiery w reżyserii Eweliny Marciniak, która odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w marcu… 2012 roku. A to był zaledwie początek drogi zawodowej reżyserki. Jurorzy Konkursu "Talenty Trójki" docenili potencjał tkwiący w wyobraźni, kreatywności, intelektualnym "bagażu" młodej absolwentki krakowskich uczelni i już w 2012 roku uhonorowali ją nagrodą.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik TEATR Trójka

Karny i Jackowski. Co łączy wybitnych rzeźbiarzy dwóch epok?

Białostoczanin, rzeźbiarz zafascynowany antykiem, pracujący głównie w marmurze karraryjskim - jego prace zachwyciły m.in. sułtana Omanu i jury Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji. Michał Jackowski już wkrótce wystąpi z nową wystawą zatytułowaną "W kręgu życia" w białostockim Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Jackowski rzeźba Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego Alfons Karny

PR24 O przemocy medialnej, czyli film "Diana: The Princess"

- Co innego jest odbierać historię przefiltrowaną przez scenariusz, a co innego oglądać dokumentalne zdjęcia. Nie uświadamiałem sobie, jak blisko był ten "tygrys", całe to szaleństwo, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Paparazzi nie odstępowali Diany na krok, uświadomiłem sobie to dzięki temu filmowi - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Adamskim zrecenzował film "Diana: The Princess".
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Diana Spencer film dokumentalny

Sherlock Holmes: wspaniały detektyw, trudny i męczący mężczyzna

130 lat temu ukazał się pierwszy zbiór opowiadań poświęcony najsłynniejszemu detektywowi świata – Sherlockowi Holmesowi. Przyniósł sławę jego twórcy Arthurowi Conan Doyle’owi i na stałe wszedł do kanonu światowej kultury i popkultury. Dzisiaj Holmes jest także bohaterem wielu filmów oraz komiksów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle kryminał opowiadanie zagadka tajemnica detektyw Londyn Karol Gnat Trójka