Polskie Radio
Section05

KULTURA

Festiwal Canaletta - "dzikie pomysły" Zamku Królewskiego w Warszawie

- Ponieważ już od jakiegoś czasu różne "dzikie" pomysły w różnych muzeach się pojawiają, u nas też ich nie brakuje. Myślę, że znajdzie się spora rzesza ludzi, którzy przyjdą, żeby w fajnej, promocyjnej cenie 15 zł zobaczyć od godz. 20.00 wystawę obrazów Canaletta - mówiła w Dwójce Monika Przypkowska z Zamku Królewskiego w Warszawie. Nocne zwiedzanie odbędzie się w najbliższą sobotę (15.10) w ramach Festiwalu Canaletta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bernardo Bellotto - Canaletto Bernardo Bellotto Zamek Królewski Jakub Kukla

"Ważniejsza jest jakość, a nie długość związku". Romaniuk o miłości i nowej książce

Powieść "Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości" to zbiór prawdziwych historii dojrzałych miłości, które nie miały prawa się zdarzyć, a jednak się wydarzyły na ostatniej prostej życia. - Jeśli nie będziemy kochać, to coś na pewno stracimy. Jeżeli jednak spróbujemy pokochać, to być może tak nie będzie. Rachunek miłosny na poziomie arytmetycznym jest bardzo prosty: trzeba próbować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agata Romaniuk, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak książki Agata Romaniuk

38. Warszawski Festiwal Filmowy. Stefan Laudyn: filmy praktycznie z całego świata

Już w ten piątek w Warszawie rozpocznie się prawdziwe święto kina. Mowa o 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym, podczas którego obejrzymy 156 filmów z całego świata. Filmem otwarcia w Konkursie Głównym będą "Niebezpieczni dżentelmeni" w reżyserii Macieja Kawalskiego. Podczas tegorocznego festiwalu mocno zaznaczy się również kino ukraińskie.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Joanna Sławińska Warszawski Festiwal Filmowy Stefan Laudyn Odessa Ukraina

"Listy do Gestapo". Opowieść o milczeniu i jego konsekwencjach

Kilkunastoletnia dziewczyna zakochuje się w dźwięku skrzypiec, a także w młodym i przystojnym muzyku. Wkrótce jednak wybucha wojna, która znaczy kolejne miesiące pasmem strat, cierpienia i bólu. Zuzanna zaczyna pracę na Poczcie Głównej i włącza się w podziemną walkę z okupantem. Maria Paszyńska w powieści "Listy do Gestapo" jeszcze raz pokazuje, jak ważna jest w jej twórczości historia.
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak książki II wojna światowa

Dialog Dwóch Kultur. "Łączy nas 600 lat wspólnego rozwoju"

Festiwal poświęcony kulturom polskiej i ukraińskiej, który trwa w Warszawie w Domu Literatury i w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, jest przestrzenią niezwykłej rozmowy o tym, co łączy nasze kultury. – Mówiliśmy o wzajemnym oddziaływaniu pisarzy i literatów. Twórczość Tarasa Szewczenki powstała pod wpływem Mickiewicza i Słowackiego, a Iwan Franko blisko połowę swoich utworów napisał w języku polskim. To jest zjawisko niezwykłe – ocenia prof. Grzegorz Nowik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka literatura Katarzyna Cygler

Kolekcja Wrzesińska 2021. Projekt "Mox, Longe, Tarde" - ludzkość w sytuacji nieszczęścia

- Pomysł na projekt i książkę, którą robiłem z Andrzejem Doboszem, polegał na eksploatacji sytuacji, w której zabraknie kontekstów. To my tworzymy kontekst, używamy języka, pojęć, wytworzyliśmy znaczenia dla różnego rodzaju rzeczy. Gdy zabraknie człowieka, zabraknie też znaczeń. Pomysł polegał na "zdarciu" owych znaczeń z kolekcji przedmiotów, które po nas zostaną - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Jeziorek, autor książki fotograficznej z Kolekcji Wrzesińskiej "Mox, Longe, Tarde".
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia

Augustin Dumay: przy ocenie I etapu jury osiągnęło konsensus

- Werdykt jury to konsensus, w swojej naturze bardzo demokratyczny. Rozmawialiśmy ze sobą, wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. We wtorek (11.10) poznaliśmy wyniki I etapu zmagań.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu konkurs Wieniawskiego - etap I Karol Furtak MUZYKA Dwójka

Tadeusz Bocheński, legendarny książę spikerów Polskiego Radia

Już kiedy się rodził, cała rodzina była przekonana, że będzie osobą niezwykłą. Kiedy bowiem jego mama była jeszcze panną, Cyganka wywróżyła jej, iż weźmie ślub i urodzi syna, który "stanie się głośny w świecie". Trudno odmówić trafności tej wróżbie: 122 lata temu, 11 października 1900 roku w Kijowie, przyszedł na świat Tadeusz Bocheński - spiker, lektor i konferansjer Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Tadeusz Bocheński historia Polski Tomasz Miara Trójka

"Opiera się na osobistym śledztwie". Merta o książce Miklaszewskiej

- Książka nosi tytuł "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury" i jest to książka fabularyzowana, mająca kształt powieści, ale zdecydowanie oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach i w pewnym stopniu również na przeprowadzonym przez Marynę śledztwie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta, przyjaciółka Maryny Miklaszewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Polskie Radio 24 literatura książki

"Ciekawiej jest poza Warszawą". Krytycy o propozycjach na niedawno rozpoczęty sezon teatralny

- Oczywiście, tytuły to jedno, a wykonanie to drugie. Jednak można powiedzieć, że w Polsce pomału zaczyna robić się tak, jak w Stanach Zjednoczonych, czyli że najciekawiej robi się na prowincjach, że to małe ojczyzny generują swoich bohaterów, (...) artystów. Teraz reżyserzy chętnie jeżdżą do teatrów z mniejszych ośrodków - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jagoda Hernik-Spalińska (krytyk). Gościem audycji był również Jakub Moroz (krytyk). 
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szczebiot Polskie Radio 24 TEATR