Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Astronomia i księgi". Kurator: "De revolutionibus" Kopernika to dzieło matematyczne

- Ta wystawa jest zupełnie wyjątkowa. W Poznaniu nie mieliśmy dotąd okazji zobaczyć wszystkich trzech wydań najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika pt. "De revolutionibus" - mówił w Dwójce Piotr Pokora, kurator wystawy "Astronomia i księgi" w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Jacek Butlewski wystawa Poznań Dwójka astronomia Biblioteka Raczyńskich

Złote Fryderyki 2024. Oto lista wyróżnionych artystów

Martyna Jakubowicz, Sebastian Imbierowicz, Kazimierz Jonkisz i Krzysztof Meyer są laureatami Złotych Fryderyków 2024 - honorowych wyróżnień przyznawanych przez reprezentującą Akademię Fonograficzną Radę Akademii artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej. W tym roku grono laureatów reprezentuje szerokie spektrum gatunków. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA muzyka rozrywkowa MUZYKA Fryderyki Martyna Jakubowicz Kazimierz Jonkisz Krzysztof Meyer

Kanon lektur szkolnych. Jakie książki powinny się w nim znaleźć? Co wykreślić, co dodać?

Czy powinien obowiązywać jeden kanon lektur szkolnych? Jeśli tak - jakie książki muszą się w nim znaleźć? Czy ważniejsze jest, by zapoznać dzieci z historią literatury, tekstami sprzed wielu lat, czy większy nacisk należy położyć na współczesnych autorów? Czy lektury powinny nade wszystko pokazywać prawdę o świecie, naszej historii, czy być przede wszystkim atrakcyjne dla dzieci, by chętniej sięgały po książki w ogóle?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura edukacja szkoła lektury lektury szkolne

"A Body for Harnasie" w NOSPR w Katowicach, czyli Szymanowski na miarę naszych czasów

"A Body for Harnasie" w NOSPR w Katowicach to współczesna interpretacja baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego. Pionierski projekt łączy piękno muzyki wykonywanej na żywo przez NOSPR z choreografią ikony współczesnego tańca Wayne’a McGregora i ruchomymi obrazami artysty wizualnego Bena Cullena Williamsa, tworząc ekscytujące widowisko muzyczno-filmowo-baletowe.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA balet NOSPR MUZYKA sztuczna inteligencja premiera Tomasz Miara Ewa Bogusz-Moore Trójka

"20 dni w Mariupolu" – bezkompromisowy dokument, który boli. I ma cały czas boleć

"20 dni w Mariupolu" to bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: relacja dokumentująca zagładę miasta. Film Mstyslava Chernova, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to zdecydowanie coś więcej niż tylko reporterski zapis wydarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Mariupol wojna na Ukrainie fake news film dokumentalny Rosja Ukraina Tomasz Miara Diana dąbrowska Trójka

"Nie zabrałam ze sobą radości" - poezja ukraińskich poetek

W audycji rozmowa o tomie poezji pt. "Nie zabrałam ze sobą radości" piór ukraińskich poetek, które od chwili rosyjskiej agresji gościły w Polsce. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Zbigniew Zbikowski, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

"Buty moje" na "Scenie teatralnej Trójki". Słuchowisko inspirowane twórczością Depeche Mode [POSŁUCHAJ]

"Jeżeli spróbujesz znaleźć się w mojej sytuacji…" – tak można tłumaczyć słowa jednej z najsłynniejszych piosenek z pierwszej połowy lat 90. "Walking in My Shoes" zespołu Depeche Mode z albumu "Songs of Faith and Devotion" (1993).
Zobacz więcej na temat:  TEATR Scena Teatralna Trójki Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Marcin Przybylski Krzysztof Bizio Depeche Mode Dariusz Błaszczyk Paweł Małaszyński Anna Dereszowska Joanna Pach-Żbikowska pr poleca

Jakub Jakowicz: antygwiazdorstwo to mój sposób na kontaktowanie się z muzyką [WIDEO]

- Ten zawód ma różne oblicza. Myślę, że jako syn muzyków, który wyrósł w pewnej filozofii tego zawodu i stykał się z różnymi ludźmi na swojej drodze, widziałem sporo odsłon tego. Człowiek szuka oczywiście jakieś swojej wersji i sposobu na to, żeby kontaktować się z muzyką i słuchaczami. Mnie bliska jest taka, mówiąc w dużym skrócie, antygwiazdorska wersja - mówił w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Agata Kwiecińska pedagog Jakub Jakowicz Dwójka MUZYKA Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

"Drabina" i "Podróż uczonego doktora Leonarda..." - literatura z Ukrainy

W audycji zaprezentowaliśmy dwie pozycje autorów ukraińskich: "Drabinę" Eugenii Kuzniecowej (tł. Iwona Boruszkowska) oraz "Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej" Mike'a Johannsena (tł. Maciej Piotrowski/Adam Pomorski).
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Ukraina Dwójka Ukraina Piotr Kofta Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

Alex Weiser: koncert "Tfiles" pisałem tak, jakbym pisał pieśń

- Historia koncertu "Tfiles" zaczęła się od propozycji ze strony Andrzeja Cieplińskiego i Kajetana Prochyry. Po wysłuchaniu płyty z moim cyklem pieśni "and all the days were purple", poprosili mnie o stworzenie koncertu klarnetowego. Chcieli, bym stworzył dzieło właśnie w tym gatunku, które byłoby jednocześnie osadzone w tym samym świecie brzmieniowym, co moje pieśni - mówił w Dwójce kompozytor Alex Weiser. Jego utwór prawykonano w piątek (23.02) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Krzysztof Dziuba koncert Dwójka MUZYKA Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie klarnet Michał Klauza Andrzej Ciepliński jidysz Alex Weiser Aldona Łaniewska-Wołłk