Polskie Radio
Section05

KULTURA

Henryk Talar: aktor bardziej niż siebie powinien lubić widza

- Ten tekst jest wypowiadany nie tylko w imieniu aktora, ale także w imieniu widza. Widz jest tutaj równorzędny z aktorem. Właściwie Stary Aktor monologuje z widzem, mimo że widz nie jest ani nazwany, ani pokazany - mówił w Dwójce Henryk Talar o monodramie "78 i co nieco wincyj". Sztuka jest debiutem dramaturgicznym córki aktora - Zuzanny Talar-Sulowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Talar Teatr Polski w Warszawie spektakl Paweł Siwek monodram aktor aktorstwo Zuzanna Talar-Sulowska Dwójka

Epoka gwiazd, czyli śladami kultur fanowskich w teatrze XIX w.

Druga połowa wieku XIX jest nazywana w historii teatru "epoką gwiazd". Najpopularniejsi aktorzy pełnili wtedy rolę podobną do dzisiejszych celebrytów i gwiazd sportu. Czy da się opowiedzieć o ówczesnej teatralnej publiczności stosując współczesne kategorie? Czy w XIX wieku istnieli "nastoletni fani" gwiazd sceny? Gościem Konrada Szczebiota była dr Agata Łuksza (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Fredrusie w Teatrze STU, czyli niezwykłe zakończenie Roku Fredry

Rok 2023, w którym przypadała 230. rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego komediopisarza, został oficjalnie obwołany Rokiem Fredry. Jego finisaż odbędzie się w środę, 10 stycznia, w krakowskim Teatrze STU. Będzie niezwykle: dość powiedzieć, że pojawi się na nim blisko 70 potomków wielkiego komediopisarza. A to dopiero początek…
Zobacz więcej na temat:  literatura TEATR Aleksander Fredro Kraków Rok Aleksandra Fredry Tomasz Miara Trójka

Rusza Festiwal Orłów: przegląd wszystkich filmów nominowanych do Polskiej Nagrody Filmowej Orły

Rozpoczyna się pierwsza tura głosowania do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych. W warszawskim kinie Iluzjon towarzyszy jej Festiwal Orłów, czyli przegląd filmów kandydujących do najważniejszej polskiej nagrody filmowej. Ogłoszenie nominacji nastąpi 8 lutego, a wręczenie nagród miesiąc później – 4 marca.
Zobacz więcej na temat:  FILM Polskie Nagrody Filmowe Orły Ryszard Jaźwiński Trójka

"Chopin Project". Wojciech Fudala z Polish Cello Quartet: poczuliśmy się wyróżnieni

- Chopin traktował wiolonczelę w sposób wyjątkowy. Napisał na ten instrument trzy utwory. To niewiele w stosunku do tego, co stworzył na fortepian, ale fakt, że wymyślił on język pianistyczny, który jednocześnie jest niesłychanie śpiewny, bardzo zbliża fortepian do brzmienia wiolonczeli. Staraliśmy się to przejąć, tworząc ten krążek - mówił w Dwójce Wojciech Fudala o płycie "Chopin Project" Polish Cello Quartet.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Fryderyk Chopin wiolonczela płyta album Wojciech Fudala Narodowe Forum Muzyki kompozytor Piotr Moss Dwójka Polish Cello Quartet Novi Singers

Dzieła Gałczyńskiego, Tuwima, Makuszyńskiego trafiły do domeny publicznej. Co to znaczy?

Minęło 70 lat od śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego. A to oznacza, że dzieła tych twórców trafiły do domeny publicznej, czyli każdy może korzystać z nich za darmo, bez nabywania praw majątkowych. 
Zobacz więcej na temat:  literatura społeczeństwo prawa autorskie domena publiczna Konstanty Ildefons Gałczyński Julian Tuwim Kornel Makuszyński Tomasz Miara Trójka Instytut Książki

"Poczytnik". Prof. Patryk Pleskot o ucieczkach na Zachód polskich ambasadorów w 1981 r.

Zdzisław Rurarz i Romuald Spasowski to polscy ambasadorowie, którzy tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. poprosili o azyl polityczny na Zachodzie. O historiach stojących za tymi ucieczkami opowiadał w Polskim Radiu 24 autor książki "Rurarz, Spasowski żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.", prof. Patryk Pleskot, historyk (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń IPN Patryk Pleskot

Aktor Łukasz Stawarczyk: każdy spektakl to droga, nie czuję stagnacji

Brawurowo zagrał w dwóch najlepszych spektaklach 2023 roku w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie - "Pewnego długiego dnia" w reżyserii Luka Percevala i "Genialnej przyjaciółce" Eweliny Marciniak. Możemy podziwiać go również w najnowszym przedstawieniu krakowskiego teatru pt. "Joga" Anny Smolar. Wcześniej zachwycał jako Jontek w "Halce" czy w głośnym spektaklu "Cezary idzie na wojnę".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska TEATR

Marta Ścisłowicz: aktorstwo mnie napędza, to zamknięte koło

- Aktorstwo mnie napędza. To trochę takie zamknięte koło: praca mnie napędza, ale czasem do pracy też trzeba się jakoś napędzić. Bardzo to jednak lubię i cieszę się, że coś, co jest moją pasją, stało się moim sposobem na życie - opowiada Marta Ścisłowicz. Aktorka, którą gościliśmy w audycji, często gra bohaterki otoczone mgłą tajemnicy i obdarzone bujną, chwilami wręcz histeryczną osobowością.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel aktorstwo aktorzy