Polskie Radio
Section05

Karol Szymanowski

II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego na antenie Dwójki

W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, specjalną kategorią, była kompozycja. Wydarzenie szeroko relacjonował Program 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Katowice konkurs Dwójka Konkurs im. Karola Szymanowskiego fortepian skrzypce kwartet smyczkowy głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego

Jurorka Konkursu Szymanowskiego Jennifer Pike: polska muzyka zainteresowała Brytyjczyków

- Z mojego doświadczenia wynika, że polska muzyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. To dla Brytyjczyków świat zupełnie nowych brzmień - mówiła w Dwójce Jennifer Pike, skrzypaczka i jurorka trwającego w Katowicach II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego Katowice skrzypce muzyka klasyczna Mieczysław Karłowicz Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki

II Konkurs Szymanowskiego. "Rozszyfrowanie intencji kompozytora było nie lada wyzwaniem"

- Recital, który musieli wykonać pianiści, miał trwać od 55 do 60 minut. Obejmował jedną z sonat Beethovena, z wyłączeniem tych najkrótszych i najprostszych. Wybór, który pozostał, okazał się sprawdzianem arcytrudnym właściwie dla wszystkich uczestników II etapu. Żaden z nich nie zagrał tej sonaty w sposób doskonały, choć niektórzy zbliżali się do ideału - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA NOSPR fortepian

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kevin Kenner Monika Zając Dwójka MUZYKA fortepian Konkurs im. Karola Szymanowskiego

"Publiczność ceni te znakomite koncerty". Piotr Sałajczyk o Festiwalu Muzyki K. Szymanowskiego

- Myślę, że publiczność bardzo sobie ceni te koncerty, które odbywają się w niezwykłych zakopiańskich wnętrzach, często są to zabytki architektury. Cieszę się, że Zakopane przez dziesięć dni żyje tą muzyką - mówił w Dwójce Piotr Sałajczyk, pianista, pedagog, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Sałajczyk Dwójka Andrzej Sułek

"To była przygoda życia". Wojciech Tomczyk o libretcie do operetki Szymanowskiego

- Zadzwonił do mnie Marcin Sławiński w imieniu Tomasza Koniecznego i zaproponowali mi napisanie libretta do operetki "Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69" Karola Szymanowskiego. Dzięki temu miałem okazję przeżyć przygodę życia. Nie na Hawajach, nie na safari ani w niczym takim - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Tomczyk, dramaturg i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Tomczyk Paweł Siwek MUZYKA Dwójka opera Gdańsk

Aleksandra Świgut: Zygmunt Mycielski poszukiwał wolności twórczej

- To moje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Mycielskiego. Jest to ekspresja bardzo intelektualna, w tej muzyce jest bardzo dużo dysonansów, eksperymentów z harmonią i rytmiką. W warstwie melodyczno-harmonicznej jest jak na swoje czasy bardzo awangardowa - mówiła w Dwójce pianistka Aleksandra Świgut. 
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Karol Furtak Zygmunt Mycielski Stefan Kisielewski Roman Palester Aleksandra Świgut

Kto jest kim w komedii "Niebezpieczni dżentelmeni"?

"Niebezpieczni dżentelmeni" to fikcyjna kryminalna fabuła, lecz prawie każda postać przedstawia autentyczną osobę. Prawdziwy jest też kontekst epoki - w 1914 roku w Zakopanem i okolicach naprawdę można było spotkać największych artystów XIX i XX wieku oraz polityków, którzy mieli decydujący wpływ na historię Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Joseph Conrad Tadeusz Boy-Żeleński Bronisław Malinowski Stanisław Ignacy Witkiewicz Józef Piłsudski Włodzimierz Lenin Zofia Stryjeńska Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Artur Rubinstein Kazimierz Przerwa-Tetmajer Zakopane Dagny Przybyszewska Stanisław Przybyszewski Stanisław Witkiewicz Tatry 1914 historia Polski HISTORIA kino film polski I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne Galicja

"Lubimy wyzwania". FudalaRot Duo o płycie "Transfiguration"

- Po nagraniu pierwszej płyty zaczęliśmy pracę nad transkrypcją Sonaty Karola Szymanowskiego. Była to dla nas fantastyczna przygoda i stwierdziliśmy, że na pewno chcemy nagrać ten utwór - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Wojciech Fudala, który razem z pianistą Michałem Rotem tworzy duet FudalaRot Duo. Właśnie ukazała się ich nowa płyta - "Transfiguration".
Zobacz więcej na temat:  płyta Paweł Siwek Dwójka MUZYKA wiolonczela fortepian Mieczysław Weinberg