Polskie Radio
Section05

Katarzyna Cygler

"Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy". W oczekiwaniu na serialową superprodukcję

Na początku wrześniu ma się odbyć premiera zapowiadanego od dawna, najdroższego w historii, serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy". W oczekiwaniu na premierę, w mediach społecznościowych twórcy superprodukcji prezentują nowe zdjęcia z planu. Czego możemy się spodziewać po tej produkcji? Na czym polega fenomen świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA serial władca pierścieni Łukasz Adamski Amazon

"Dwa Teatry". Marek Nędza: ten festiwal buduje wartości człowieka

Dziś wieczorem poznamy laureatów nagród 21. Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu, tymczasem w niedzielę 12 czerwca uczestnikom został zaprezentowany spektakl Teatru Telewizji "Król Edyp" w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Odtwórcę roli tytułowej Marka Nędzę oraz kompozytora Piotra Mossa w plenerowym studiu Trójki gościł Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka SZTUKA aktorzy aktor aktorstwo TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość lubelskie Piotr Moss Sofokles Jacek Raginis-Królikiewicz

Kampania "Ojczysty – dodaj do ulubionych" nominowana do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej

– Chcielibyśmy, żeby Polacy mówili pięknie po polsku, żeby mieli świadomość tego, że wpływają na polszczyznę – podkreśla Joanna Bancerowska, rzeczniczka Narodowego Centrum Kultury. Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty – dodaj do ulubionych" została właśnie doceniona przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej i otrzymała nominację do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej w tegorocznej, XXII edycji programu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Narodowe Centrum Kultury język polski język ojczysty

Andrzej Mastalerz z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry"

– Technologia się zmienia, natomiast nic nie zastąpi żywej postaci, która stoi przy mikrofonie i robi wszystko, żeby dla słuchacza na chwilę świat zatrzymał się w miejscu – mówił w audycji "Trójka przed południem" Andrzej Mastalerz, którego aktor głosu możemy słuchać w niezliczonych słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Artysta podczas rozpoczynającego się już w 10 czerwca 21. Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 zostanie uhonorowany Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka SZTUKA Andrzej Mastalerz aktorzy aktor aktorstwo TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość lubelskie

Festiwal "Europejski Poeta Wolności". Gdańskie spotkanie z poezją kontynentu

10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, 7 gdańskich lokalizacji, 2 stoczniowe wieczory z poezją i muzyką, 2 serie interwencji artystycznych, performans dźwiękowy, warsztat czytania poezji i gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska – w czwartek o godz. 16.00 zostanie otwarty Festiwal "Europejski Poeta Wolności" w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Impreza będzie trwać trzy dni. W jej trakcie dwie poetki zostaną uhonorowane Nagrodą Literacką Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka SZTUKA poezja Gdańsk Ukraina Albania tłumacz języki obce język polski pomorskie

"Rygor. Goście hotelu Arago" – historia polskiego wywiadu w Algierze na kartach komiksu

Historię można poznawać nie tylko poprzez książki. Udowadniają to Marek Oleksicki i Tobiasz Piątkowski, autorzy komisu "Rygor. Goście hotelu Arago". Komiks opowiada o polskiej ekspozyturze wywiadowczej działającej w czasie II wojny światowej, a dokładnie o losach jej szefa Mieczysława Słowikowskiego, który podając się za biznesmena, zdołał zorganizować siatkę wywiadowczą na całym wybrzeżu Algieru.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA komiks historia Polski II wojna światowa Algier hotel szpieg wywiad

"Zabytek Zadbany" - konkurs promujący opiekę nad zabytkami

Lubimy zwiedzać zabytki i miasta, w których one się znajdują. Jednak o zabytki trzeba odpowiednio zadbać, tym bardziej że w Polsce, tak bardzo doświadczonej przez burzliwą historię, jest ich stosunkowo niewiele. "Zabytek Zadbany" to ogólnopolski konkurs, organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który ma wyłonić najbardziej zadbane zabytki, mogące stanowić wzór dla konserwacji historycznych budowli. Polskie Radio jest patronem tego konkursu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki konkurs Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Dziedzictwa Zamek Książ Częstochowa Michał Kowarski Trójka

"Bezkrwawa rewolucja". Dokument na 30-lecie internetu w Polsce

W tym roku mijają trzy dekady, odkąd Polska uzyskała dostęp do internetu. O tym okresie opowiada film "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce". – To jest bardzo poważna historia. Trzydzieści lat, dużo przygotowań, wielu rozmówców. Ciężko było to ubrać w jedną opowieść, bo film ma niecałą godzinę – mówi Łukasz Czajka, reżyser dokumentu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka internet technologie Narodowe Centrum Kultury FILM

Koncerty "Moniuszko 150". Stanisław Moniuszko od nieco innej strony

W Berlinie odbyły się koncerty w ramach trasy koncertowej projektu "Moniuszko 150" w 150-lecie śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Utwory religijne z jego repertuaru przedstawili między innymi muzycy z Polski, Niemiec i Litwy. Zwieńczeniem wydarzenia będzie album z zapisem obu koncertów. Tymczasem w poniedziałek rozpoczyna się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Instytut Adama Mickiewicza Stanisław Moniuszko opera Berlin muzyka hp MUZYKA Konkurs Moniuszkowski 2022

Kultura zaangażowana. Artystka z Ukrainy: trzeba przypominać światu historię naszej kolonizacji

- Poprzez swoje działania chciałam zwrócić uwagę na to, co dzieje się na Ukrainie (...) mam poczucie, że Zachód trzeba edukować. Ważnym aspektem, który pojawił się w ostatnich trzech miesiącach i stał się nareszcie głośny, to mówienie o naszej historii kolonizacji przez Rosję - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Krywicz (ukraińska artystka). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SZTUKA KULTURA Ukraina wojna 2022

"Wschód Kultury 2022". Artystyczny dialog w gronie krajów naszego regionu

Blisko osiemdziesiąt wydarzeń, a wśród nich: koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, spotkania literackie i warsztaty. "Wschód Kultury 2022" to wydarzenie, które łączy różne dziedziny sztuki. Stolicami festiwalu jak co roku zostały Rzeszów, Lublin i Białystok. Czego mogą spodziewać się odwiedzający? Jakie atrakcje przygotowano dla uczestników? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Rzeszów Lublin Białystok wakacje Narodowe Centrum Kultury