Polskie Radio
Section05

Kościół katolicki

NASZ WYWIAD "To realna postać, a nie krasnal". Jak św. Mikołaj stał się obrazem współczesnego konsumpcjonizmu

Dobroczynność stała się symbolem czasu świąt Bożego Narodzenia. Częściej jesteśmy gotowi pomagać innym i włączać się w działania charytatywne. W Kościele wzorem i również symbolem tej postawy jest św. Mikołaj, biskup Miry. Jego wizerunek "ukradła" i zmieniła jednak popkultura. Co wiemy o prawdziwym Świętym Mikołaju? - To realna postać, a nie krasnal - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jolanta Sosnowska, współautorka książki "Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry".
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie HISTORIA Kościół pomoc dobroczynność Święty Mikołaj KULTURA KSIĄŻKA Przemysław Goławski podsumowanie 2021

Kapelan internowanych o czasie stanu wojennego: byliśmy reprezentantami narodu, który był z nimi złączony

- Kiedy w końcu poszliśmy do internowanych, to zaczęliśmy traktować ich jako naszych parafian. Próbowaliśmy wzbudzić w nich ducha. Zarówno poprzez wiarę jak i naszą ludzką obecność. Byliśmy reprezentantami narodu, który był z nimi złączony - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jan Sikorski, kapelan internowanych w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Solidarność pomoc opozycja demokratyczna HISTORIA fakty opinie ciekawostki

Dewastacja świętej figury i nakaz rozbiórki kolejnej. Powtarzają się ataki na Kościół we Francji

Sąd w Nantes nakazał demontaż figury przedstawiającej św. Michała Archanioła, stojącej przed kościołem w Les Sable d’Olonne. To reakcja na wniosek złożony przez antykatolicką grupę Wolna Myśl. Z kolei w ostatnim czasie - w tej samej miejscowości - doszło do dewastacji figury Najświętszej Maryi Panny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa aktualności katolickie Nantes

Ksiądz Infułat Jan Sikorski o postawach księży w czasie stanu wojennego

"Księża Solidarności" - to tytuł najnowszej wystawy zaprezentowanej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Na ekspozycję składa się kilkanaście tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w działania "Solidarności" i pokonanie komunizmu w XX wieku. O doświadczeniach tego okresu mówił ksiądz Infułat Jan Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski

"Dzieliły się tym, co miały z najbardziej potrzebującymi". Dzieje kuchni im. s. Samueli w Krakowie

- Nasza założycielka bł. matka Maria Angela Truszkowska powierzyła siostrom, w szczególności s. Józefie Mikulińskiej, troskę o ubogich. Przy budowaniu pierwszej części klasztoru przy ulicy Smoleńsk 6 zleciła siostrom wydawanie posiłków biednym przy furcie klasztornej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Kuchni społecznej im. siostry Samueli siostra Bernadetta Słowik ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pomoc społeczeństwo POLSKA Kraków

ANALIZA Kontrowersyjna przebudowa katedry Notre Dame. Jest opinia Komisji Dziedzictwa i Architektury

"Dzieła międzynarodowych artystów mają prowadzić dialog z dziełami dawnych mistrzów" - mówi o planowanych zmianach we wnętrzu katedry diecezja paryska. "Politycznie poprawny Disneyland" - komentują media. Pozytywną opinię na temat odbudowy katedry Notre Dame wydali eksperci francuskiej Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Notre Dame Paryż KULTURA HISTORIA SZTUKA społeczeństwo Kościół pożar katedry Notre Dame

Pandemia Covid-19 i życie religijne Polaków

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przygotował raport, który pokazuje, jak pandemia wpływa na życie religijne Polaków oraz funkcjonowanie Kościoła w naszym kraju. - Epidemia ograniczyła możliwość działalności duszpasterskiej i sprawowania sakramentów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK. Jak bardzo?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej religia statystyka koronawirus Koronawirus w Polsce

30 lat Radia Maryja. O. Rydzyk: trzeba słuchaczom dać mówić, to jest środek społecznego komunikowania

Dziś mija 30 lat od uruchomienia Radia Maryja. Jego twórca, redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk przyznaje, że marzenie o mediach towarzyszyło mu od czasów młodości, a radio to jest środek społecznego komunikowania. - Trzeba słuchaczom dać mówić. Ludzie chcą rozmawiać ze sobą. I nigdy tej rozmowy nie dokończymy, dlatego jest audycja "Rozmowy niedokończone" - wyjaśnił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radio Maryja media Tadeusz Rydzyk Kościół społeczeństwo

Niezwykła uroczystość w Barcelonie. Na wieży bazyliki Sagrada Familia rozbłyśnie 5-tonowa gwiazda

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na bazylice Sagrada Familia w Barcelonie rozbłyśnie dwunastoramienna, podświetlana gwiazda, otoczona wieńcem z 12 mniejszych gwiazd. Wskazówki na temat wyglądu gwiazdy pozostawił sam twórca projektu bazyliki Antonio Gaudi. Instalacja nawiązuje do apokaliptycznego przedstawienia Maryi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiadomości Europa Hiszpania katalonia Barcelona Antonio Gaudi

"SOS dla Ziemi Świętej". Pomoc Kościołowi w Potrzebie apeluje o wsparcie chrześcijan z Betlejem

- Sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej staje się z dnia na dzień coraz gorsza. Od dwóch lat nie było tam pielgrzymów - alarmuje ks. Paweł Antosiak z polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Poprzez zakup figurek, szopek i innych dewocjonaliów wytwarzanych przez chrześcijan z Betlejem, można utrzymać na miejscu ok. 60 rodzin.
Zobacz więcej na temat:  wiara pomoc Betlejem Palestyna chrześcijaństwo ŚWIAT