Polskie Radio
Section05

Leonardo da Vinci

"Dama z gronostajem" - wieloznaczny obraz Leonarda da Vinci

"Dzieło życia Leonarda da Vinci przedstawia dziś, po czterech wiekach od swego powstania, widok olbrzymiej świątyni w ruinach" - pisał Leopold Staff. Na obraz ruiny składa się nie tylko rozproszenie nigdy nieukończonych kodeksów, ale też efekty upływu czasu i różnorodne zabiegi, jakim poddawano jego obrazy w przeszłości. Ich stan tak bardzo niekiedy odbiega od oryginalnego wyglądu, że chciałoby się zapytać, parafrazując słowa mistrza: Leonardo, po coś się tak trudził?
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka SZTUKA Michał Montowski Grażyna Bastek

Madrycka wersja "Mony Lisy"

W madryckim Prado znajduje się najstarsza znana kopia "Mony Lizy". Obraz notowany jest w królewskich zbiorach hiszpańskich od 1666 roku – ale zapewne był tam wcześniej. Następnie wszedł do zbiorów Prado i wielokrotnie był tam wystawiany, jednak jako niezbyt cenna, anonimowa kopia. W 2012 r. obraz został poddany konserwacji i wnikliwym badaniom, które przyniosły zaskakujące ustalenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka SZTUKA Michał Montowski Grażyna Bastek

Maszyny Leonarda da Vinci

Choć Leonardo da Vinci żył i projektował ponad 500 lat temu, to jego maszyny także dziś wywołują niesamowite emocje, ciekawość i zdumienie. Można je zobaczyć z bliska na jednej w warszawskich wystaw, a nawet dotknąć czy wprawić w ruch. Na wystawie zaprezentowanych jest kilkadziesiąt modeli wykonanych z drewna i to bez użycia nawet jednego gwoździa; dokładnie tak, jak mistrz opisał to w notatkach.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska wystawa

"Mona Lisa" - kwintesencja malarstwa Leonarda da Vinci

Dlaczego ona, a nie inny obraz, a nie wizerunek innej kobiety, stał się legendą? Ikoną. Gwiazdą popkultury. Przedmiotem adoracji i pielgrzymek, jak gdyby była czyniącą cuda świętą, z czcią przechowywaną w jednej z największych na świecie świątyń sztuki. A przecież świętą nie jest i cudów nie czyni. Czy jest dzieło sztuki bardziej irytujące niż "Mona Lisa" ("La Gioconda")? A irytujące jest z co najmniej dwóch powodów - niedocieczonych przyczyn jej sławy i z całkowitej niemożności obejrzenia obrazu. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Pomysłowy świat przyrody: inspiracje dla ludzkich wynalazków

Wiele przełomowych wynalazków powstało dzięki podglądaniu i inspirowaniu się światem zwierząt: począwszy od samolotów (ptaki i nietoperze) przez napęd odrzutowy (ośmiornice) po przyssawki (gekony), radar (znowu nietoperze) i spadochron (pająk). A to przecież nie koniec: im baczniej się przyglądamy "braciom mniejszym", tym bardziej jesteśmy zaskakiwani ich mądrością i pomysłowością.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura wynalazek Kuba Witkowski Karol Gnat Trójka

Nowa odsłona prac Leonarda da Vinci. "Dzięki temu możemy poznać życie ludzi tamtego czasu"

- W tej wystawie multisensorycznej nie tylko widzimy obrazy, słyszymy muzykę, narrację lektora. Możemy dowiedzieć się wiele o życiu Leonarda da Vinci i ludzi z tamtego okresu - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Król (organizatorka wystawy). Gościem Mai Kluczyńskiej była także Karolina Michałowska (historyk sztuki).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 galeria wystawa Pałac Kultury i Nauki Warszawa

Wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''. Projekty i konstrukcje

– Nazwisko Leonardo da Vinci kojarzy się z wybitnym malarstwem, ale to nie wszystko, co można powiedzieć o tym wielkim artyście. Był także inżynierem, geologiem, projektantem różnego rodzaju urządzeń – mówi w Trójce Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w którym prezentowana jest wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA malarstwo Katarzyna Cygler wystawa wynalazek Wrocław

Dzieło Siemiradzkiego symbolem otwarcia Muzeum Narodowego w Krakowie

142 lata temu, 7 października 1879 roku, Henryk Siemiradzki uroczyście ofiarował jeden z najsłynniejszych swoich obrazów, "Pochodnie Nerona", otwieranemu właśnie Muzeum Narodowemu w Krakowie. Muzeum to, utworzone przez Radę Miasta Krakowa podczas sesji specjalną uchwałą, uznane zostało za pierwszą na ziemiach polskich narodową instytucję muzealną Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Stanisław Wyspiański Jan Matejko Rembrandt Józef Ignacy Kraszewski Władysław Podkowiński malarstwo rzeźba grafika