Polskie Radio
Section05

Lubelszczyzna

"Poznaj Polskę Rowerowo". Szef MEiN zainaugurował rajd dla dzieci i młodzieży

- Rajd Poznaj Polskę Rowerowo jest rajdem pokoju z udziałem polskich oraz ukraińskich dzieci i młodzieży - powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki podczas inauguracji rajdu w Kozłówce. Dodał, że w ten sposób "chcemy spłacić dług młodzieży, która świetnie funkcjonuje wraz z ukraińskimi rówieśnikami". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony społeczeństwo dzieci Przemysław Czarnek

Czy od lipca turyści wrócą do wschodniej Polski?

1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie dotyczące czasowego zakazu przebywania na terenie przygranicznym z Białorusią. Oznacza to, że turyści ponownie będą mogli odwiedzać tajemnicze i ciekawe miejsca na wschodzie Podlasia oraz Lubelszczyzny. Do ponownego przyjmowania gości szykują się także miejscowi przedsiębiorcy i lokalne firmy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Podlasie granica Białoruś turystyka wycieczka wakacje Piotr Firan Michał Fedusio

Lubelszczyzna pomaga uchodźcom. Stawiarski: większość z nich po wojnie chce wrócić na Ukrainę

- Każda osoba to zupełnie inne oczekiwania, marzenia. Ale większość tych ludzi chce wrócić na Ukrainę. Chcą tu przeczekać aż sytuacja wróci do normy. Zostawili tam swoje majątki, swoich bliskich, swoje rodziny - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Ukraina wojna na Ukrainie uchodźcy wojna 2022

"Uczczenie dobrego człowieka". Prezes PiS o nazwaniu drogi S19 im. Lecha Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nadanie drodze ekspresowej S19 nazwy "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" to "uczczenie dobrego człowieka". - Mój brat miał jednolity życiorys, był człowiekiem dobrym, życzliwym i pomocnym - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Jarosław Kaczyński PiS drogi kierowcy polityka POLSKA lubelskie via carpatia GOSPODARKA infrastruktura

Trwa Adwent!

Za nami pierwszy tydzień Adwentu w obrządku kościoła katolickiego. Przypomnijmy sobie zatem, jak okres ten wyglądał na Kurpiach! Z archiwalnej opowieści śp. Zofii Warych dowiemy się m.in. czym są  „wychopnie”, co sprawiało, że chaty w Święta były iście baśniowe i jakie opowieści towarzyszyły pracom domowym w adwentowym czasie. Zajrzeliśmy także na Lubelszczyznę, by poznać nową odsłonę tradycji dunajowania! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Kurpie Adwent kolędy