Polskie Radio
Section05

Martyna Podolska

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Co wiemy o spektaklu "1989"?

W Krakowie trwa 16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Do soboty (16 grudnia) prezentowane będą najlepsze przedstawienia 2023 roku. O spektaklach wystawianych na krakowskich scenach wraz ze swoimi gośćmi opowiada Martyna Podolska z Programu 1 Polskiego Radia. O nagrodę walczy m.in. rapowany musical "1989". 
Zobacz więcej na temat:  musical Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Kraków KULTURA

Serca Haliny Poświatowskiej. Słuchowisko "Haśka" poświęcone poetce

"Haśka. Opowieść o Halinie Poświatowskiej" jest wzruszającą historią serca poetki. Ma ono męski głos i walczy o prawo do życia z innym sercem, które należy do mężczyzny. Tak można interpretować wizję autorki słuchowiska, w którym padają mocne słowa: "Dwa serca razem to samobójstwo". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Maria Marcinkiewicz-Górna Halina Poświatowska pr poleca Katarzyna Dąbrowska Wiktor Loga-Skarczewski Ewa Kania Mateusz Weber

Kuba Więcek i kwartet "hoshii". "Etap muzyki klasycznej jest już za mną"

- Chodziłem do szkoły muzycznej, klasycznej, ale ten etap jest już dawno za mną. Wydaje mi się, że najbliżej jest mi do muzyki elektronicznej - mówi Kuba Więcek, jeden z najciekawszych jazzmanów, saksofonistów i kompozytorów młodego pokolenia. Artysta powrócił niedawno z zespołem "Hoshii"; jak zapowiada, płyta to nie koniec działań w ramach tego projektu.
Zobacz więcej na temat:  Kuba więcek saksofon Jazz muzyka rozrywkowa

Sukces filmu "Chłopi". Hugh Welchman: gdybyśmy dostali nominację do Oscara, to byłaby bajka

W trzecim tygodniu grudnia poznamy skrócone listy oscarowe, tzw. shortlisty. W wyścigu o statuetkę złotego rycerza uczestniczy polska produkcja "Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów będąca ekranizacją powieści Władysława Reymonta. - Moim zdaniem, jeśli członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zobaczą "Chłopów", to mamy duże szanse na pokonanie pozostałych nominowanych - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" reżyser Hugh Welchman.
Zobacz więcej na temat:  chłopi Hugh Welchman Władysław Reymont DK Welchman FILM kino KULTURA

Wielkie Splendory przyznane. "Radio jest czarownym miejscem"

Wielkie Splendory wręczane są podczas uroczystej gali, która stanowi coroczne święto Teatru Polskiego Radia. Te prestiżowe nagrody przyznawane są twórcom teatru wyobraźni od 1988 roku. Od trzynastu lat wręczane są również nagrody dla debiutantów. Laureaci zgodnie podkreślali wyjątkowość radia i radiowej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła Leon Charewicz Tomasz Marzecki Anna Stempniak

Festiwal Teatralny Boska Komedia po raz 16. Bartosz Szydłowski: napięcie nie zejdzie do ostatniego dnia

Festiwal Teatralny Boska Komedia po raz 16. zawita do Krakowa. Wydarzenie potrwa od piątku (8 grudnia) do soboty (16 grudnia), a w jego trakcie zobaczymy najlepsze przedstawienia tego roku z różnych ośrodków teatralnych. - Udało się zbudować taką mapę, że na pewno napięcie od pierwszego do ostatniego dnia nie zejdzie - przekonuje reżyser i dyrektor festiwalu, Bartosz Szydłowski.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Szydłowski spektakl

"Fredro. Rok Jubileuszowy" w Teatrze Narodowym. Englert: zawsze mam frajdę przy Fredrze

"Fredro. Rok Jubileuszowy" to wyjątkowe widowisko w reżyserii Jana Englerta. Spektakl swoją premierę miał w piątek (1.12) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grany był przez cały ostatni weekend, a na afisz powróci w styczniu. - Zawsze mam frajdę przy Fredrze. To mi już nie minie - podkreśla dyrektor warszawskiej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert Aleksander Fredro Teatr Narodowy w Warszawie

Pisarz z przypadku, który ukochał Gdańsk. Wspomnienie Pawła Huellego

Jak sam mówił, nie planował zostać pisarzem. Stał się jednak jednym z najważniejszych twórców literackich XXI wieku. Pochodził z Gdańska i właśnie to miasto stało się cichym bohaterem wielu jego książek. W poniedziałek (27 listopada) w wieku 66 lat zmarł Paweł Huelle - pisarz, poeta, wykładowca, dramatopisarz i krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle pisarz pisarze i poeci literatura książki

Paweł Huelle we wspomnieniach. "Dla piszących o Gdańsku był drogowskazem"

Paweł Huelle, pisarz, poeta i wykładowca, pochodził z Gdańska. Miasto to stało się cichym bohaterem wielu jego książek. - Używam tego miasta jako dekoracji do moich tekstów, ale denerwuję się, gdy ktoś mówi o mnie "pisarz gdański" - zaznaczał w jednej z archiwalnych rozmów. Zdaniem Izy Żukowskiej, dla osób piszących o Gdańsku Huelle "był drogowskazem".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle literatura Iza Żukowska Gdańsk

Premiera spektaklu "Znowu «Łut szczęścia»". Weronika Humaj: próbujemy wpuścić w tę sztukę powiew świeżości

Widzom dobrze jest znana z serialu telewizyjnego "Stulecie Winnych", a już dzisiaj (27.11) będzie można ją zobaczyć w premierowym spektaklu Teatru Telewizji Polskiej - "Znowu «Łut szczęścia»". W lutym z kolei na ekrany kin wejdzie film "Sami Swoi. Początek" z jej udziałem. Gościem "Spotkania z..." była aktorka Weronika Humaj.
Zobacz więcej na temat:  Weronika Humaj aktorstwo aktorzy Teatr Telewizji spektakl

"Odprawa posłów greckich" współcześnie. O czym chciał opowiedzieć Kochanowski?

"Odprawa posłów greckich" w reżyserii prof. Macieja Wojtyszki to spektakl, który można oglądać w Teatrze Polskim w Warszawie. Transkrypcji tego tekstu dokonał Antoni Libera - przełożył dawny język polski Jana Kochanowskiego na współczesny. Pozwoliło to w pełni zrozumieć treść jakże istotnego i uniwersalnego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Teatr Polski w Warszawie Antoni Libera Maciej Wojtyszko