Polskie Radio
Section05

Martyna Podolska

Paweł Deląg: myślę, że reżyser jest często dobrym aktorem

Po wielu latach grania w filmach i serialach polskich i zagranicznych, postanowił zająć się reżyserią. Pasjonuje się historią, nie dziwi zatem fakt, że właśnie wyreżyserował dokument fabularyzowany "Zrodzeni do szabli", którego akcja dzieje się w XVII wieku. Przygotowuje się także do produkcji Teatru Telewizji "Konstytucja 3 Maja".
Zobacz więcej na temat:  paweł deląg reżyser FILM film polski Teatr Telewizji

Święta Bożego Narodzenia w twórczości literackiej

W piątkowy wieczór w magiczny, pełen cudów czas świąt Bożego Narodzenia przeniosła nas Magdalena Witkiewicz- pisarka, autorka wielu powieści o tematyce świątecznej. - Bardzo lubię opisywać Święta bo to jest na pewno moment pełen wzruszeń, kiedy nawet tacy najbardziej twardzi członkowie rodziny trochę miękną - mówi pisarka. 
Zobacz więcej na temat:  mikołajki Boże Narodzenie KSIĄŻKA dzieci literatura Święty Mikołaj Anna Stempniak

Angelika Kuźniak: życie Olgi Boznańskiej było tęczowo-barwne

Nazywana była "szarą malarką". Swoje myślenie o sztuce wyrażała w postaci licznych portretów, które pochłaniały ją do reszty. Związana z Krakowem, później Monachium, postanowiła na stałe osiedlić się w Paryżu. To właśnie w tym mieście osiągnęła sukces. Nigdy nie założyła własnej rodziny, kochała za to zwierzęta - psy, kanarki i myszy. Olga Boznańska - malarka przełomu XIX i XX wieku - została bohaterką książki "Boznańska. Non finito" Angeliki Kuźniak.
Zobacz więcej na temat:  Angelika Kuźniak Olga Boznańska malarstwo SZTUKA KULTURA

Sebastian Stankiewicz o filmie: najważniejszy jest człowiek

Podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymał nagrodę w kategorii drugoplanowy aktor męski za rolę w filmie "Pan T" w reżyserii Marcina Krzyształowicza. Od lat rozśmiesza i bawi, chociażby w "Kabarecie na końcu świata". Szerszej publiczności znany jest z serialu "Barwy szczęścia", w którym wciela się w komediową postać "Ricardo". O filmie "Pan T", o nowych zawodowych wyzwaniach i wrażliwości w audycji "Kultura przy kawie" opowiada Sebastian Stanki Stankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM KULTURA

Narodowe Czytanie 2019: dwie nowele młodopolskie

Podczas Narodowego Czytania 2019 w Ogrodzie Saskim w Warszawie, ale także w całej Polsce będziemy czytać dwie nowele młodopolskie: "Orkę" Władysława Stanisława Reymonta (1919) oraz "Rozdzióbią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego (1895). Dzieła te jak i najciekawsze fakty biograficzne tych dwóch uznanych pisarzy przybliżała w Jedynce prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie KULTURA

Narodowe Czytanie 2019: osiem lektur na ósmą odsłonę

Rozpoczynamy przygotowanie do Narodowego Czytania 2019, które odbędzie się 7 września 2019 roku pod hasłem "Nowele polskie". W związku z tym na antenie radiowej Jedynki przypomnieliśmy postać Henryka Rzewuskiego, autora cyklu "Pamiątek Soplicy", z którego opowiadanie "Sawa" będzie prezentowane w Ogrodzie Saskim w trakcie Narodowego Czytania. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Teatr Żydowski KULTURA MUZYKA Fryderyk Chopin Nowy Sącz Anna Stempniak Dorota Kołodziejczyk