Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

Wyróżnienie to przyznawane jest polskim obywatelom za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcom za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami". Uroczystość wręczenie nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę, 25 czerwca br., w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Uniwersytet Warszawski Kurdowie wirus astronomia księżyc Polska Akademia Nauk Kanada Neron Rzym Afryka Ebola Piotr Gliński

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. W mieście powstanie także oddział Instytutu Pileckiego

Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku - porzypomniał wicepremier Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Rapperswil historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Dziedziniec Kultury - współcześni artyści i romantyzm

Inspiracją dla Dziedzińca Kultury - cyklu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jest dwusetna rocznica pierwszego wydania zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. To symboliczne wkroczenie Polski w epokę romantyzmu zostanie zestawione ze światem współczesnej muzyki. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Rok Romantyzmu Polskiego miłość natura tradycja Ukraina Rzeszów Lublin Wrocław Rafał Wiśniewski książki Magdalena Gawin KULTURA MUZYKA

Ukraina bez prawa do organizacji Eurowizji? Jednoznaczny komentarz ministra Piotra Glińskiego

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz Zarząd Telewizji Polskiej w opublikowanym oświadczeniu wyrażają ubolewanie w związku z odebraniem Ukrainie prawa do organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2023 roku. "Zapewniamy o swoim ciągłym wsparciu w poszukiwaniu takiego modelu organizacyjnego przyszłorocznego konkursu Eurowizji 2023, który będzie uwzględniał jak największy udział ukraińskich twórców i producentów oraz pochodzącej z tego kraju publiczności" - napisano.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ukraina wojna 2022 Eurowizja TVP

"Nie ma kultury bez muzyki". Przyznano nagrody laureatom konkursu "Do hymnu"

Szkoła Podstawowa imienia Świętego Jana Kantego i Świętego Jana Pawła II w Zręcinie na Podkarpaciu została laureatem IV Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych "Do hymnu". W Warszawie odbyła się gala ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo MUZYKA hymn narodowy Piotr Gliński Narodowe Centrum Kultury

Wicepremier Gliński doceniony za wkład w rozwój Sulejówka. Otrzymał symboliczne wyróżnienie

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński odznaczony został symbolicznymi kluczami do miasta Sulejówka. Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w obchodach "Święta miasta Sulejówka - Dnia Marszałka". Uroczystości na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyły się z okazji 99. rocznicy przekazania Józefowi Piłsudskiego Dworku Milusin wzniesionego "Naczelnemu Wodzowi swemu przez Żołnierza Niepodległej Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Piotr Gliński

"Balladyna" z główną nagrodą 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Zakończyły się 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne z Konkursem na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W Roku Romantyzmu Polskiego nagrodę główną w konkursie przyznano "Balladynie" Juliusza Słowackiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk Stanisław Ignacy Witkiewicz

"Zabytek Zadbany" - konkurs promujący opiekę nad zabytkami

Lubimy zwiedzać zabytki i miasta, w których one się znajdują. Jednak o zabytki trzeba odpowiednio zadbać, tym bardziej że w Polsce, tak bardzo doświadczonej przez burzliwą historię, jest ich stosunkowo niewiele. "Zabytek Zadbany" to ogólnopolski konkurs, organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który ma wyłonić najbardziej zadbane zabytki, mogące stanowić wzór dla konserwacji historycznych budowli. Polskie Radio jest patronem tego konkursu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki konkurs Narodowy Instytut Dziedzictwa Zamek Książ Częstochowa Michał Kowarski Katarzyna Cygler Trójka

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Bolesław Prus lalka Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk

Pierwsze efekty akcji "Gdzie jest czarny neseser?" [POSŁUCHAJ]

Do Polskiego Radia zgłaszają się pierwsi słuchacze, którzy natrafili na ślady płyt gramofonowych nagranych w Polskim Radiu w 1939 roku. To efekt szeroko zakrojonej akcji "Gdzie jest czarny neseser?", którą publiczny nadawca rozpoczął na początku maja. Portal Polskiego Radia uruchomił specjalny serwis: czarnyneseser.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat akcji. We wtorek, 31 maja, radiowa Jedynka wyemituje rozmowę z jednym ze słuchaczy, który odnalazł kilka płyt nagranych w Polskim Radiu 73 lata temu. – Ponawiamy apel o poszukiwanie zaginionej kolekcji. Będziemy wdzięczni za każdą przekazaną nam informację i płytę – mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU IPN Ministerstwo Spraw Zagranicznych UNESCO historia Polski

Piotr Gliński: zadaniem artystów jest niepokoić elity, żeby nie przyzwyczajały się do wojny na Ukrainie

- Naszym wspólnym zadaniem jest mówić o wojnie, nie godzić się na wojnę, a dodatkowym zadaniem artystów jest niepokoić elity, od których zależą losy świata, żeby nie przyzwyczaiły się do wojny - podkreślił szef MKiDN Piotr Gliński podczas spotkania z młodzieżową orkiestrą z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA MUZYKA Piotr Gliński wojna na Ukrainie pomoc

"Perła polskiej kultury świeci jeszcze mocniej". Piotr Gliński o renowacji Kalwarii Pacławskiej

 - Kalwaria Pacławska to jest perła polskiej kultury. Perła, która jednocześnie uosabia przemiany tej kultury, też tragiczne zmiany, jakie przechodziliśmy. Ale przede wszystkim uosabia te podstawowe rysy i fundamenty tej kultury - powiedział Piotr Gliński. Wicepremier przypomniał również, że Polska jest liderem w wydawaniu unijnych pieniędzy, dzięki m.in. znakomitym specjalistom i urzędnikom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński zabytki KULTURA Marek Kuchciński społeczeństwo

Dofinansowanie bibliotek publicznych. Rząd przeznaczył niemal 79 mln złotych

47 bibliotek publicznych otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę prawie 79 milionów złotych w ramach II naboru wniosków do priorytetu "Infrastruktura bibliotek 2021-2025". Przyznane środki pozwolą na zakup nowoczesnego wyposażenia, adaptację czy modernizację obiektów, budowę nowych oraz przebudowę lub rekonstrukcję już istniejących bibliotek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA czytelnictwo Piotr Gliński biblioteka społeczeństwo