Polskie Radio
Section05

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Kto wystąpi w Ogrodzie Saskim w Warszawie?

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W tym roku wybór padł na "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, a interpretacji tej lektury będzie można posłuchać już w sobotę (9 września) w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Eliza Orzeszkowa literatura Narodowe Czytanie 2023

Co naprawdę zdarzyło się nad Niemnem? Inspiracje i przeżycia Elizy Orzeszkowej

"Nad Niemnem", podobnie jak inne dzieła tego okresu, czerpie obficie z faktów historycznych, społecznych, geograficznych czy nawet botanicznych. Powieść Orzeszkowej, choć przedstawia fikcyjną fabułę, jest w szczegółach niemal fotograficznym odbiciem rzeczywistości, z którą autorka zetknęła się osobiście.
Zobacz więcej na temat:  Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Niemen historia Polski HISTORIA Grodno Litwa Białoruś rzeka literatura literatura polska książki KSIĄŻKA proza Powstanie Styczniowe

Narodowe Czytanie 2023: Eliza Orzeszkowa i "Nad Niemnem". "To będzie piękne wydarzenie"

Powstawała przez dwa lata, ukazała się w 1888 roku i była entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i recenzentów. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej będzie lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania, które odbędzie się już 9 września w Ogrodzie Saskim. - To piękne wydarzenie, które współtworzą miłośnicy polskiej literatury i wszyscy, którzy lubią czytać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2023 Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Eliza Orzeszkowa

Narodowe Czytanie 2023. Profesor Wiśniewski o "Nad Niemnem"

 - Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim zostaje w naszej świadomości, potem jest kontynuowane. Święto czytelnictwa to nie tylko ta wrześniowa sobota, niech zaczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia każdego roku. Szukajmy pretekstu, aby sięgnąć po literaturę w podróży, gdy chcemy podnieść nasze kwalifikacje i zainwestować w siebie - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Dwójka Jakub Jamrozek

Romantyzm. Czy to tylko bunt przeciwko oświeceniu?

– Romantyzm jako pierwszy zainteresował się tym, czego nie można zbadać, opisać i zmierzyć. Był pewnego rodzaju buntem przeciw wartościom oświeceniowym. Nie porzucał jednak całkowicie oświeceniowego dziedzictwa, mocno czerpał z poprzednich epok. Zauważał, że jest coś więcej poza tym, czego możemy dotknąć, co możemy zobaczyć, zapisać – mówi Robert Kowalski, autor strony Paryskie Salony Romantyków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska romantyzm Katarzyna Cygler Trójka Rok Romantyzmu Polskiego Narcyza Żmichowska

50-lecie pracy artystycznej Joanny Żółkowskiej. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Swoją karierę aktorską zaczęła od roli w spektaklu z epoki romantyzmu. Zagrała Zosię w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego, w Teatrze Starym w Krakowie. Na swój jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej wybrała zaś sztukę francuskiego autora, poświęconą Chopinowi. W reportażu przypominamy sylwetkę aktorki Joanny Żółkowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż aktorzy Joanna Żółkowska jubileusz Urszula Żółtowska-Tomaszewska Dorota Boniecka-Górny reportaż w Jedynce