Polskie Radio
Section05

PRL

Gierkówka. Bubel na zamówienie pierwszego sekretarza

48 lat temu Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Wojciech Jaruzelski dokonali otwarcia świeżo ukończonej drogi Warszawa-Katowice, potocznie zwanej "gierkówką". Oficjalnie odtrąbiono wielki PRL-owski sukces, choć właściwie wszyscy byli świadomi, że słowo "sukces" niezupełnie pasowało.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek historia Polski historia PRL HISTORIA budownictwo autostrada a1 autostrada drogi infrastruktura komunikacja motoryzacja Warszawa Katowice Piotr Jaroszewicz Wojciech Jaruzelski wojsko budowa inwestycje Częstochowa

61 lat temu Marian Spychalski został marszałkiem Polski. Działacz komunistyczny jest ostatnią osobą, której przyznano ten stopień

9 października 1963 roku Marian Spychalski odebrał z rąk przewodniczącego Rady Państwa akt nominacji na marszałka Polski. Szef Sztabu Głównego Gwardii Ludowej i "ludowego" Wojska Polskiego, a następnie minister obrony narodowej PRL był jednym z trzech marszałków komunistycznej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Marian Spychalski Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Władysław Gomułka

Wybory 4 czerwca świętem narodowym? "Zmieniliśmy Polskę"

- Polska zmieniała się w sposób nieprawdopodobny. Mamy swoje problemy, to jest naturalne, ale Polska jest nie do poznania w porównaniu z tym, co było w 1989 r. również z punktu widzenia strategicznego, jesteśmy w UE, jesteśmy w NATO, to kompletnie inna sytuacja, To wszystko osiągnęło to pokolenie - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Janas, były opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1989 transformacja ustrojowa historia Polski Zbigniew Janas wybory 1989

Adam Hollanek. Twórca "Fantastyki", przyjaciel Lema

- Pisze się dlatego, żeby swoje poglądy przerzucić do innych umysłów. Jest to taka chęć narzucenia innym swoich poglądów, a przynajmniej chęć zapoznania innych ludzi ze swoimi poglądami, z tym, co we wnętrzu człowieka siedzi - mówił w audycji Polskiego Radia w 1984 roku Adam Hollanek. Pisarz i pierwszy redaktor naczelny miesięcznika "Fantastyka" przyszedł na świat 102 lata temu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski science-fiction literatura Stanisław Lem

Prowokacja na Chłodnej. Rusza proces ws. próby kompromitacji

4 października 2024 przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczyna się proces oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o podrzucenie w 1983 roku przez SB do mieszkania księdza przy ul. Chłodnej materiałów obciążających duchownego. Przed sądem staną Grzegorz P. i Paweł N., byli funkcjonariusze MSW. Trzeci oskarżony - Waldemar O. - zmarł w zeszłym roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jerzy Urban Jerzy Popiełuszko

Seks, naturyzm i radość z życia. Czy Polacy czuli dzięki nim wolność w PRL?

Seks i radość z życia stały się dla wielu osób dobrym sposobem na uzyskanie poczucia wolności w czasach PRL. - Przestrzenie seksualnej wolności w latach 70. były trochę odskocznią dla kryzysu gospodarki socjalistycznej i poczucia politycznego braku wolności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Dobrowolska, socjolożka i historyczka. Czy naturyzm był dla Polaków pewnym powiewem wolności?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Anna Dobrowolska naturyzm

Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy i symbol walki z komunizmem

110 lat temu, 2 października 1914 roku, urodził się Jan Nowak-Jeziorański, żołnierz Armii Krajowej, legendarny "kurier z Warszawy", wieloletni dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarz, pisarz, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Powstanie Warszawskie Armia Krajowa II wojna światowa Tadeusz Bór-Komorowski kurier Winston Churchill Radio Wolna Europa komunizm HISTORIA

Demaskowanie propagandy, niewiarygodne przypadki życia. Opowieści prof. Michała Głowińskiego

– W moich relacjach autobiograficznych nie ma ani cienia fikcji, choć obawiałem się, czy mogę je zapisywać, bo czasem brzmi to jak czysta literatura. Ale takie było moje doświadczenie – opowiadał w jednej z archiwalnych audycji prof. Michał Głowiński. Ten znakomity literaturoznawca i językoznawca zmarł 29 września 2023 roku w wieku 88 lat.
Zobacz więcej na temat:  Michał Głowiński literatura wspomnienie