Polskie Radio
Section05

PRL

Relacja płetwonurka z wyłowienia zwłok księdza Jerzego Popiełuszki

30 października 1984 roku w "Dzienniku Telewizyjnym" poinformowano o wyłowieniu z Wisły pod Włocławkiem ciała księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego. Polskie Radio dotarło do nieznanej historykom i opinii publicznej relacji płetwonurka, który brał udział w poszukiwaniach księdza Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko służba bezpieczeństwa komunizm HISTORIA

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat Jarosław Iwaszkiewicz futuryzm poezja proza 1919 II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski historia PRL HISTORIA komunizm II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA KULTURA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

48 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera

"Od ludzi oczekiwał człowieczeństwa". 40. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

- Ksiądz Jerzy szanował wszystkich, wierzących i niewierzących, komunistów i ateistów, bo tak głęboko postrzegał ludzi. W ludziach widział Boga i nie oczekiwał od nich wyznania wiary, tylko człowieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kęska, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko komunizm historia Polski Kościół katolicki Polskie Radio 24

"Kulej. Dwie strony medalu". Prawda i fikcja w filmie o dwukrotnym mistrzu olimpijskim [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Jest jedynym polskim bokserem, który zdobył złote medale olimpijskie na dwóch kolejnych igrzyskach. Jerzy Kulej, bo o nim mowa stoczył 348 pojedynków bokserskich i ani razu nie leżał na deskach. Ale to też człowiek o barwnym, choć nie zawsze szczęśliwym, życiu prywatnym. I właśnie na tej prywatnej sferze jego biografii skupia się film Xaverego Żuławskiego "Kulej. Dwie strony medalu".  W tworzeniu scenariusza brali udział Waldemar Kulej, syn boksera i Helena Kulej, jego pierwsza żona, która jest też - obok Jerzego - główną bohaterką filmu. Nie oznacza to jednak, że na ekranie zobaczymy film dokumentalny. Scenarzyści nierzadko odchodzą od rzeczywistego przebiegu wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA jerzy kulej boks FILM

Ostanie lata PRL. "Aparat represji zrywa się z łańcucha"

- W momencie, w którym służby specjalne i cały aparat represji był trzymany w ryzach, to przejawów tej ostrej represyjności było mało. To czasy małej stabilizacji za Gomułki czy nawet lata 70. Natomiast lata 80., zwłaszcza po stanie wojennym, to czas, kiedy aparat represji trochę się "zrywa z łańcucha" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Patryk Pleskot (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka polityka służba bezpieczeństwa Patryk Pleskot

Janusz Szpotański. "Wyzwał los, kiedy wszyscy trzęśli się ze strachu"

– Władysław Gomułka nazwał mnie w przemówieniu "człowiekiem ziejącym sadystycznym jadem na naszą partię i rząd". Ucieszyło mnie to, gdyż on moją twórczość w jakiś sposób spopularyzował – mówił w 1987 roku przed radiowym mikrofonem Janusz Szpotański. 13 października 2001 roku zmarł ten znakomity poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Szpotański literatura poezja satyra Władysław Gomułka Antoni Libera KSIĄŻKA

Tadeusz Bocheński. "Książę" polskich spikerów radiowych

– Na jego osobowość spikerską złożył się nie tylko ten piękny, dźwięczny głos oraz ta jego naprawdę nieskazitelna dykcja. Nie tylko to oczarowało słuchaczy. Przede wszystkim zachwyciła ich ta jego kultura wyniesiona z domu rodzinnego, ogromna muzykalność i zdolności poetyckie. To wszystko sprawiło, że był prawdziwym "księciem" spikerów – mówiła spikerka Polskiego Radia Stella Weber.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita Polskie Radio Tadeusz Bocheński radio HISTORIA