Polskie Radio
Section05

PRL

TYLKO U NAS Ks. Jerzy Popiełuszko. Pogrzeb pod specjalnym nadzorem

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był wrogiem dla komunistycznej władzy zarówno za swojego życia, jak i po męczeńskiej śmierci. Kiedy prymas Polski kardynał Józef Glemp zdecydował, że kapelan Solidarności zostanie pochowany obok kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu 3 listopada 1984 roku, bezpieka podjęła nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko komunizm Solidarność Czesław Kiszczak Grzegorz Przemyk stan wojenny Kościół katolicki HISTORIA

4 czerwca świętem państwowym? "Polakom potrzebna jest celebracja wolności"

- Chciałbym, aby była to pamiątka tych odbytych 35 lat temu wyborów, w których Polacy drogą pokojową, drogą kartki wyborczej, bez przemocy, drogą swojej woli wyrażonej w jak najbardziej pokojowy i parlamentarny sposób, opowiedzieli się przeciwko kontynuacji komunizmu, a za wyborem demokracji i wolności - mówił w Polskim Radiu 24 Edward Nowak, opozycjonista w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Komorowski wybory 1989 Solidarność Polskie Radio 24

Zegary, pieniądze i władza. Skąd wzięła się zmiana czasu?

W ostatnią niedzielę października znów rozpoczyna się czas zimowy. W nocy (z soboty na niedzielę) przestawimy zegarki o jedną godzinę wstecz, w związku z czym pośpimy dłużej. Stracimy ją wiosną, kiedy z kolei w nocy odbiorą nam jedną godzinę snu. Ale kto ją odda? I kto wymyślił, żeby ją zabrać?
Zobacz więcej na temat:  czas zmiana czasu kalendarz HISTORIA historia Polski I wojna światowa II wojna światowa Rosja Niemcy USA Unia Europejska zegar zegary zegarek

Jan Czochralski. Fan metalu, który wyprzedził swoją epokę o dziesięciolecia

- To był człowiek o nieprawdopodobnej zdolności tworzenia w sferze techniki. Jego zainteresowanie najrozmaitszymi technologiami dawało efekty zupełnie niebywałe - tak o wybitnym polskim naukowcu i wynalazcy mówił w audycji Polskiego Radia publicysta i historyk techniki Stefan Bratkowski. Dziś mija 139 lat od jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II RP II wojna światowa Jan Czochralski wynalazcy

Jak ks. Jerzy Popiełuszko stał się duszpasterzem warszawskich hutników

- Nie znalazłem żadnego konkretnego dokumentu na ten temat. Jak zdążyłem się jednak zorientować, ks. Jerzy Popiełuszko wszystko co czynił konsultował przynajmniej z ks. proboszczem Teofilem Boguckim, który był hierarchą Kościoła - mówił w Dwójce dr Tadeusz Ruzikowski, autor książki "Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989".
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Jerzy Popiełuszko Solidarność Dwójka historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Tadeusz Ruzikowski Huta Warszawa

Okrągły Stół, wybory 4 czerwca i Tadeusz Mazowiecki. Jaki był rok 1989?

Rok 1989 był w polskiej historii rokiem przełomowym. Zdaniem gościa audycji "Historia bliska", dr. Michała Przeperskiego, pod względem politycznym na pierwszy plan wysuwa się Okrągły Stół. - Gdyby nie to wydarzenie, nie byłoby żadnych zmian w naszym kraju. Nie byłoby wyborów, nie byłoby Mazowieckiego i nie byłoby powrotu orła z koroną i złotymi szponami - przekonuje. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Stremecki 1989 okrągły stół wybory

Pistolet ostatniego żołnierza podziemia trafił na muzealną wystawę

Należał do ostatniego żołnierza niezłomnego, teraz trafił na muzealną wystawę. Mowa o pistolecie sierżanta Józefa Franczaka "Lalusia". Dokładnie 61 lat temu zginął on w walce z funkcjonariuszami komunistycznej bezpieki. Odnalezioną rok temu broń zaprezentowano na wystawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. To węgierski pistolet FEG 37, kalibru 7,65 milimetra.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm Żołnierze Wyklęci Muzeum Żołnierzy Wyklętych Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – Kapelan "Solidarności" i Symbol Oporu

19 października 1984 roku, funkcjonariusze IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę – duszpasterza ludzi pracy i "Solidarności". Ta brutalna zbrodnia wstrząsnęła całą Polską, stając się jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi. Ksiądz Popiełuszko nie był jedynie duchownym, ale także symbolem walki o wolność, godność człowieka oraz moralną odnowę narodu.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko historia Polski komunizm bezpieka