Polskie Radio
Section05

PRL

Antoni Pajdak - konspirator z urodzenia

Dziś wspominamy rocznicę urodzin Antoni Pajdak, legionista Piłsudskiego, w II RP samorządowiec i obrońca działaczy PPS-u. W czasie II wojny światowej drugi zastępca delegata Rządu RP na Kraj. Jeden ze skazanych w procesie szesnastu w Moskwie. W PRL-u jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Polskie Państwo Podziemne Komitet Obrony Robotników Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela

Alternatywny projekt odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z czym by się to wiązało?

Jak mógłby wyglądać dziś Zamek Królewski w Warszawie, gdyby został odbudowany według projektów z początku lat 50. XX wieku? Okazuje się, że jego wygląd, który znamy z dzisiejszej panoramy stolicy, nie był jedynym pomysłem. Dr Łukasz Bukowiecki w książce "Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945–1971" opowiada o sporach i alternatywnych projektach odbudowy siedziby królów Polski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Jakub Kukla literatura Warszawa Łukasz Bukowiecki Dwójka Zobacz także

"Wtoczył się walec socrealizmu". Leopold Tyrmand i powojenna Warszawa

"Groza socrealizmu zmaterializowała się w samym środku miasta jak kwitnąca narośl na nosie pijaka", pisał Leopold Tyrmand w "Dzienniku 1954" o powstającym właśnie Pałacu Kultury i Nauki. Zapiski tego znakomitego pisarza i publicysty mogą stanowić interesujący przewodnik po rozwijającym się wówczas nowym, socjalistycznym z ducha, architektonicznym stylu.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa socjalizm architektura Leopold Tyrmand literatura

Marzec '68. Bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik Jacek Kuroń Karol Modzelewski marzec 1968 Uniwersytet Warszawski Warszawa Władysław Gomułka

Wyrok śmierci dla kata warszawskiego getta Jürgena Stroopa. "On niczego nie żałował"

- Stroop na sali rozpraw zachowywał bardzo hardo, prawie że arogancko. Kompletnie lekceważył zarzuty i dowody mu prezentowane. Był bardzo opanowany, robił wrażenie nie człowieka, a automatu - wspominał w audycji Polskiego Radia Jerzy Nowakowski, obrońca z urzędu w procesie Jürgena Stroopa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jürgen Stroop II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne sąd

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja [POSŁUCHAJ]

124 lata temu, 5 marca 1901 roku, urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Julian Przyboś wiersze eseistyka pisarz pisarze i poeci poezja literatura literatura polska książki II wojna światowa Tadeusz Peiper PZPR Dwudziestolecie międzywojenne Lwów wojna polsko-bolszewicka