Polskie Radio
Section05

Piotr Dorosz

V konkurs Nasze Muzyczne Źródełko rozstrzygnięty! Poznajemy Laureatów!

Czy może nam coś bardziej umilić czas w długie jesiennie wieczory niż muzyka, zwłaszcza ta tworzona w gronie rodzinnym? Wspólne śpiewanie i granie piosenek, własnych czy ulubionego wykonawcy, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie talentów i ekspresji artystycznej Twoich dzieci. W "Źródełku" odkryliśmy, kto wygrał w tym roku!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Hanna Szczęśniak wieś

Dwie dusze twórcy ludowego

W połowie lat 70. Aleksander Jackowski stwierdził, że właściwie każdy twórca ludowy działa według dwóch estetyk: swojej i „ludową”, gdy musi nawiązać do form tradycyjnych. To jego „dwie dusze”. O tej dwoistości podejścia opowiada wystawa „Dwie dusze twórcy ludowego” w Państwowym Muzeum Etnograficznym.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music Piotr Kędziorek Aleksandra Tykarska

Mistrzowskie granie między Łodzią, Warszawą i Lublinem w koncercie Kanon Trzech

W audycji zaprosimy na festiwal Wszystkie Mazurki Świata i koncert Kanon Trzech - a w nim muzyka tradycyjna z okolic trzech dużych miast - Łodzi, Warszawy i Lublina. Andrzej Bieńkowski zaprezentuje nagrania dawnych mistrzów z tych właśnie regionów i zaprosi na wieczorny koncert w Centrum Promocji Kultury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Na bandurze, na skrzypcach, pełnym głosem. W "Źródełku" poznajemy mniejszości etniczne

Czas na kolejne spotkanie w audycji „Źródełko”! A w niej nowi współtwórcy audycji! Ukraińcy – na bandurze! Romowie – na skrzypcach! Łemkowie – pełnym głosem! Tak w „Źródełku” powitały nas różne mniejszości etniczne zamieszkujące od dawna (lub niedawna) nasz kraj.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa jesień Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

„Hibernatusy”. Rzecz o skrzypkach z innej epoki

„Panie, nie będę go brał do gry! On fałszuje, gra w dzikiej tonacji!”, mówili harmoniści o skrzypkach. Harmoniści nie chcieli z nimi grać – do gry z harmonią wypadało odpowiednio nastroić skrzypce i wykazywać się dyscypliną – teraz już nie skrzypek, a harmonista był wiodącym instrumentalistą w kapeli. Nie wszyscy muzykanci umieli, nie wszyscy też chcieli dostosować się do nowego porządku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski