Polskie Radio
Section05

Polska Akademia Nauk

25. Piknik Naukowy. Prezes PR: możemy być z naszymi słuchaczami tu na miejscu

- Bezpośredni kontakt ze słuchaczami, kiedy mogą przyjść i zobaczyć znane im "głosy" w takiej prawdziwej wersji, to wielka przyjemność - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o 25. Pikniku Naukowym Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo woda Agnieszka Kamińska Robert Firmhofer Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022

"Klimat wobec wyzwań XXI wieku". Eksperci wskazują na potencjał geotermii

- Energia geotermalna będzie odgrywać coraz większą rolę w transformacji systemu energetycznego w Polsce - uważa wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Tematowi energii geotermalnej w istniejących systemach grzewczych poświęcone jest XIII Forum Innowacyjności "Klimat wobec wyzwań XXI wieku", które trwa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka klimat energia odnawialna Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Lina Bögli jak Phileas Fogg. Podróż, która zaczęła się pod Krakowem

- Jak to często się zdarza w przypadku takich przedsięwzięć, stała za tym nieszczęśliwa miłość. Lina Bögli zakochała się w Polaku, oficerze wojska austriackiego. Była to miłość odwzajemniona, ale żeby mógł odbyć się ślub, oficer musiał zapłacić bardzo dużą sumę pieniędzy. Nie było go na to stać. Lina Bögli postanowiła wtedy, że wyruszy w podróż dookoła świata - mówiła w Jedynce prof. Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum PAN.
Zobacz więcej na temat:  podróże Katarzyna Jankowska Szwajcaria NAUKA

Jacek Trznadel. Jeden z mistrzów "pokolenia współczesności"

 - Był to człowiek wybitny, zaangażowany w sprawy polskie, obrońca polskiej tradycji patriotycznej. Jeden z wielu mistrzów naszej młodości obok jego przyjaciół: Janusza Sławińskiego, Zdzisława Najdera czy Zbigniewa Herberta - mówił o prof. Jacku Trznadlu jego współpracownik w czasopiśmie "Arkana" prof. Andrzej Waśko. Autor książek eseistycznych, publikacji naukowych i zbiorów wierszy zmarł w niedzielę (23.01) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Jacek Trznadel Dwójka literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Andrzej Waśko

Ustawa o Narodowym Centrum Nauki. Czarnek: jest gotowy gruntowny projekt nowelizacji

Jak poinformował Przemysław Czarnek, jest gotowy gruntowny projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Centrum Nauki. - Rząd powinien się nim zająć już w najbliższych tygodniach, żeby w połowie roku lub najdalej w przyszłym półroczu nowe przepisy ustawy o NCN zaczęły obowiązywać - przekazał szef MEiN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek społeczeństwo Narodowe Centrum Nauki szkolnictwo wyższe

Duże rzeki w Polsce – co jest potrzebne, aby ożyły?

- O sytuacji rzek decydują często ekstremalne sytuacje, czyli kiedy mamy nadmiar wody lub jej niedobór - mówił w radiowej Jedynce prof. Paweł Rowiński. O znaczeniu dużych rzek w naszym kraju i wyzwaniach stojących przed gospodarką wodną dyskutowali naukowcy podczas konferencji zorganizowanej niedawno przez Polską Akademię Nauk i Komitet Gospodarki Wodnej PAN.
Zobacz więcej na temat:  Jan Czochralski rzeka Krzysztof Michalski woda środowisko ekologia NAUKA

Doniosłe odkrycia profesora Karola Myśliwca w Egipcie i ich znaczenie dla nauki

Za najważniejsze osiągnięcie z punktu widzenia naukowego, profesor Karol Myśliwiec uważa odkrycie dzielnicy warsztatów skupiających artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Tell Atrib, w Egipcie. Bowiem to miejsce zawierało klucz do zrozumienia wielu aspektów okresu ptolemejskiego, ale przede wszystkim dostarczyło materiału do wydatowania podobnych zabytków w muzeach całego świata.  
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt NAUKA

Profesor Grzegorz Pietrzyński mierzy wszechświat

Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć polskich naukowców ostatnich lat jest precyzyjne określenie odległości do Wielkiego Obłoku Magellana - najbliższej nam galaktyki. Dokonał tego zespół, którym kieruje profesor Grzegorz Pietrzyński. Z jego ustaleń wynika, że galaktyka ta znajduje się w odległości około 160 000 lat świetlnych. 
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej odkrycia i ciekawostki astronomia kosmos Krzysztof Michalski