Polskie Radio
Section05

Przemysław Goławski

"Miał przekazać Jezusowi męskie wzorce". O. Michał Legan o św. Józefie

- Jakkolwiek by to dziwnie w naszych uszach nie brzmiało, to Bóg Syn, druga osoba Trójcy Świętej, musiał się na Ziemi nauczyć, jak się modlić, relacji do Pana Boga, do Boga Ojca. To była roja Józefa, trudna do przecenienia - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Michał Legan, rekolekcjonista i rzecznik Jasnej Góry.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo Boże Narodzenie POLSKA

Kryzysy w Kościele. Doradca Watykanu ds. komunikacji: trzeba postawić ofiary na pierwszym miejscu

- Gdy mamy do czynienia z osobami, które były ofiarami nadużyć, nawet jeśli możemy znaleźć rozwiązanie techniczne, rozwiązanie prawne lub umieścimy sprawcę w więzieniu, to nie rozwiąże problemu – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Daniel Arasa, dziekan Wydziału Komunikacji Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. Wyjaśnia, że jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania i zagadnień do rzetelnego komunikowania jest kryzys w związku ze sprawami wykorzystywania w Kościele.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki kryzys ŚWIAT społeczeństwo Watykan Włochy POLSKA podsumowanie 2021

NASZ WYWIAD "To realna postać, a nie krasnal". Jak św. Mikołaj stał się obrazem współczesnego konsumpcjonizmu

Dobroczynność stała się symbolem czasu świąt Bożego Narodzenia. Częściej jesteśmy gotowi pomagać innym i włączać się w działania charytatywne. W Kościele wzorem i również symbolem tej postawy jest św. Mikołaj, biskup Miry. Jego wizerunek "ukradła" i zmieniła jednak popkultura. Co wiemy o prawdziwym Świętym Mikołaju? - To realna postać, a nie krasnal - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jolanta Sosnowska, współautorka książki "Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry".
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie HISTORIA Kościół pomoc dobroczynność Kościół katolicki Święty Mikołaj KULTURA KSIĄŻKA podsumowanie 2021

TYLKO U NAS "Prorok naszych czasów". Franciszek kończy 85 lat. Jako pierwszy nie przyjął imienia żadnego z poprzedników

- Papież Franciszek jest niewątpliwie wielkim prorokiem naszych czasów. Jest wiele znamion tego proroctwa, zaczynając od samego wyboru imienia i nawiązania do osoby św. Franciszka - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl jezuita, dyrektor polskiej sekcji Radia Watykańskiego, o. Krzysztof Ołdakowski. Jak dodaje dzień urodzin nie jest okazją do wielkiego świętowania "Ojciec Święty nie celebruje siebie, nie ma dużych obchodów".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan wiara chrześcijaństwo papież papież Franciszek Kościół katolicyzm religia aktualności katolickie Jorge Mario Bergoglio

NASZ WYWIAD Uważność i męstwo tematem największego spotkania dla ojców w Europie. Zbliża się XIII Forum Tato.Net

- Ukazujemy ojcostwo jako pewien maraton, dotyczy to zarówno tej fazy, gdy dzieci są małe, chodzą do szkoły, są nastolatkami, później są dorosłe i same mają dzieci. Na Forum będą dyskusje i warsztaty dobre dla ojców na każdym z tych etapów - zapowiada w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Dariusz Cupiał, współzałożyciel Fundacji Cyryla i Metodego, inicjator Tato.Net.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina POLSKA warsztaty ojcostwo dzieci ojciec dziecko rodzice wychowanie

Nasz wywiad Holograficzna towarzyszka życia, autonomiczne pojazdy i cyfrowa sztuka. Poznaj nową wystawę CNK

- Wystawa zachęca do różnego rodzaju interakcji, ale wydaje mi się, że najważniejszą z nich jest nie ta interakcja, która odbywa się fizycznie, tylko ta, która odbywa się w naszym umyśle. To proces konfrontacji z nowym doświadczeniem i zastanawianie się co ono może oznaczać – mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Placówka uruchomiła ekspozycję poświęconą naszym relacjom ze światem nowoczesnych technologii.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA POLSKA społeczeństwo informacyjne społeczeństwo technologie Warszawa mazowieckie regiony robot robotyka sztuczna inteligencja SZTUKA motoryzacja muzeum

tylko u nas "Jest wzorem lidera i wzorem chrześcijanina". Carl Anderson o Janie Pawle II

- Miał wielki szacunek dla godności każdego człowieka. Nawet tego, który się z nim nie zgadzał – mówi o Janie Pawle II Carl Anderson, wieloletni przewodniczący Rycerzy Kolumba, jednej z największych organizacji charytatywnych na świecie. Amerykanin został wyróżniony specjalną nagrodą Totus Tuus 2021.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II aktualności katolickie społeczeństwo POLSKA USA pomoc Kościół Kościół katolicki wiara

Spotkanie ze słowem w każdym jego wymiarze. Trwają XXVI Targi Wydawców Katolickich

Targi Wydawców Katolickich w wyjątkowy sposób i na trwałe wpisały się nie tylko w kalendarz wydarzeń kulturalnych Warszawy, ale także w życie naszego kraju. Od wielu lat przyciągają miłośników książek kilku pokoleń. Gromadzą wystawców z całego kraju, prezentując wydawniczy dorobek oficyn kościelnych, zakonnych, jak i świeckich, które swoją ofertę kierują do całych rodzin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Kościół chrześcijaństwo literatura KSIĄŻKA społeczeństwo

TYLKO U NAS "To nie tylko święto książki, ale święto dobrych wartości". Trwają Targi Wydawców Katolickich

Niemal stu wystawców uczestniczy w warszawskich Arkadach Kubickiego w Targach Wydawców Katolickich. Prezentują oni kilkanaście tysięcy publikacji, odbywają się także pokazy filmów i spotkania z autorami. - To święto dobrych wartości - mówi portalowi PolskieRadio24.pl ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Zobacz więcej na temat:  Targi Wydawców Katolickich KSIĄŻKA książki targi POLSKA Warszawa społeczeństwo wiara religia Kościół katolicki aktualności katolickie mazowieckie regiony

Beatyfikacja i kanonizacja - różnice tkwią w szczegółach

Kościół od początków swego istnienia dokonywał orzeczeń w kwestii uznania świętości osób. Na przestrzeni wieków odbywa się to w uroczystych aktach beatyfikacji i kanonizacji. Co oznacza, że ktoś został beatyfikowany lub kanonizowany? Obie uroczystości zezwalają na kult danej osoby, różnice tkwią w szczegółach.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego społeczeństwo POLSKA aktualności katolickie Elżbieta Róża Czacka beatyfikacja Kościół

NASZ WYWIAD "Wielokrotnie powtarzał, że ten, kto nienawidzi, już przegrał". Prof. Kucharczyk o kard. Wyszyńskim

- Wielkie dzieła duszpasterskie, o których mówimy w kontekście życia prymasa Wyszyńskiego - czyli Jasnogórskie Śluby Narodu, Wielka Nowenna, obchody milenium czy kazania świętokrzyskie z lat 70. - one wszystkie są powodowane miłością – podkreśla historyk prof. Grzegorz Kucharczyk w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego społeczeństwo historia Polski POLSKA aktualności katolickie Elżbieta Róża Czacka

Nasz wywiad "Św. Maksymilian pokazuje, że miłość to siła, która stawia człowieka na najwyższym podium". Rocznica śmierci męczennika

Mija 80 lat od męczeńskiej śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, ojca Maksymiliana Marii Kolbego, który oddał życie za współwięźnia. - Wiara, która daje sens życiu była jego siłą napędową, puentą była męczeńska ofiara za drugiego człowieka, w piekle śmierci - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Czesław Ryszka, pisarz, publicysta i polityk, autor biografii św. Maksymiliana Marii Kolbego "Wiara i ofiara".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Kościół Maksymilian Maria Kolbe aktualności katolickie

NASZ WYWIAD "I Dzień Dziadków i Osób Starszych to powrót Kościoła do źródeł". Dr Michał Łuczewski o nowym święcie

Święto zaproponowane przez papieża Franciszka ma pomóc odbudować relacje, których często złą kondycję ukazała pandemia COVID-19. - To mądry ruch Watykanu, Kościół wraca do źródeł, ukazując role dziadków – mówi o inicjatywie dr Michał Łuczewski, wykładowca Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ŚWIAT socjologia aktualności katolickie papież Franciszek Watykan rodzina