Polskie Radio
Section05

Szwajcaria

Tadeusz Kościuszko w Szwajcarii. "Jadę, nie mogąc zdatnie usłużyć Ojczyźnie"

W 1815 roku Tadeusz Kościuszko - naczelnik insurekcji 1794 roku - napisał do księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego: "Jadę do Szwajcarii, nie mogąc zdatnie usłużyć Ojczyźnie". Wybrał życie uchodźcy i zamieszkał w kantonie Solura u zaprzyjaźnionej rodziny Zeltnerów. Tu spędził ostatnie lata swojego życia.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Katarzyna Jankowska HISTORIA Katarzyna Jankowska – PODCAST

Po 85 latach w Solurze odtworzony zostanie z inicjatywy Ambasady RP w Bernie legendarny koncert Paderewskiego

28 lutego 1937 roku Ignacy Jan Paderewski wystąpił w Sali Koncertowej w Solurze z koncertem na rzecz utworzonego zaledwie kilka miesięcy wcześniej w tym szwajcarskim mieście Muzeum Kościuszki. Honorowy patronat nad koncertem objął ówczesny prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Giuseppe Motta.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polonia Ignacy Jan Paderewski

Raport: w styczniu sprowadzono do Polski o 6,8 proc. mniej używanych aut niż rok wcześniej

W styczniu 2022 roku zarejestrowano w Polsce ponad 61 tys. sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony. Oznacza to spadek o 6,8 proc. rok do roku - wynika z danych PZPM i Samar.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody import sprzedaż Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód Niemcy ŚWIAT GOSPODARKA finanse audi volkswagen opel bmw ford Francja Belgia Holandia USA Włochy społeczeństwo

W MSZ przedstawiono znaczek Poczty Polskiej upamiętniający Grupę Ładosia

Koloryzowane zdjęcie Aleksandra Ładosia oraz nazwiska jego współpracowników znalazły się na znaczku upamiętniającym Grupę Ładosia, który przygotowała Poczta Polska we współpracy z MSZ. Historia Grupy Ładosia jest niczym z filmu sensacyjnego - podkreślił we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

"Chaim" oznacza "życie". Grupa Ładosia i jej historia [POSŁUCHAJ]

Dobiega końca rok 2021, który Sejm ogłosił rokiem pamięci o grupie Aleksandra Ładosia. W czasie drugiej wojny światowej tzw. Grupa Ładosia (znana także jako grupa berneńska) zajmowała się masowym fałszowaniem paszportów dla Żydów próbujących wydostać się z okupowanej Europy. Dzięki nim unikali oni wywózek do niemieckich obozów zagłady. Jednym z członków tej grupy był Chaim Eiss. 22 listopada w Ustrzykach Dolnych w dawnej synagodze odsłonięto upamiętniającą go tablicę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo Żydzi Holokaust II wojna światowa historia Polski

Raclette - szwajcarski ser na gorąco. Jak go podawać?

Jak wiemy, Szwajcaria słynie z niezliczonej ilości rodzajów sera, a w tradycyjnej szwajcarskiej kuchni można spotkać wiele ciekawych przepisów na ich wykorzystanie. Obok znanego fondue bardzo popularnym smakołykiem w Szwajcarii jest również topiony ser raclette. To danie to również zabawa przy stole dla większego grona znajomych czy rodziny. Zdradzamy tajniki jego serwowania. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka gotowanie kulinaria jedzenie Mateusz Kulik