Polskie Radio
Section05

Warszawa

Fryderyk Jarosy - konferansjer, reżyser, aktor

"Wielki Fryderyk, "Fryc", "król konferansjerów", "Osterwa nadscenek" - tak mówiono i mówi się o postaci legendarnej. Fryderyk Jarosy, obywatel świata, Austriak, Chorwat, Węgier - tyle bowiem narodowości reprezentował, choć należy mu się raczej określenie "Wielki Europejczyk". O tej wyjątkowej postaci rozmawialiśmy w audycji "Rozmowy po zmroku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Fryderyk Jarossy kompozytor Tomasz Mościcki Tomasz Lerski Dwudziestolecie międzywojenne II RP

Czy Strefa Czystego Transportu wyeliminuje samochody z centrum polskiej stolicy?

Na początku lipca w Warszawie została wprowadzona Strefa Czystego Transportu, ograniczająca wjazd starych samochodów do centrum miasta. Za rok Strefa Czystego Transportu zacznie obowiązywać w Krakowie. Od początku budziły one olbrzymie kontrowersje i są też przedmiotem wielu fałszywych informacji pojawiających się i rozsyłanych w Internecie.
Zobacz więcej na temat:  news fake news społeczeństwo strefa czystego transportu Kraków samochody diesel benzyna Piotr Łodej Trójka

71. urodziny Starego Miasta w Warszawie. "To najbardziej kulturalna dzielnica Warszawy"

Choć Stare Miasto w Warszawie liczy kilkaset lat, to jego obecny stan zawdzięczamy odbudowie po prawie całkowitym zrównaniu z ziemią podczas II wojny światowej. Dlatego też w tym roku świętujemy 71. urodziny warszawskiej Starówki. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i imprez kulturalnych. Ze szczegółami historycznymi i tym wydarzeniem zapoznała nas Karolina Ziębińska - dyrektor Muzeum Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Starówka Aldona Łaniewska-Wołłk Karolina Ziębińska historia Polski

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor średniowiecze II wojna światowa Powstanie Warszawskie Zamek Królewski edukacja wspomnienie

Nie żyje prof. Jan Tomkowski, znawca literatury. "Wyspa umarłych" to ostatnia jego książka

Jak poinformował Instytut Badań Literackich PAN, 15 lipca 2024 roku w wieku niespełna 70 lat zmarł prof. Jan Tomkowski, wieloletni pracownik Instytutu, historyk literatury, eseista i prozaik. Ten znakomity literaturoznawca gościł również w audycjach Polskiego Radia – przypominamy archiwalne nagrania z jego udziałem. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Tomkowski literatura eseistyka wspomnienie

80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Naocznych świadków jest coraz mniej"

W związku z 80. rocznicą zrywu Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje serię wydarzeń upamiętniających bohaterów sierpnia i września 1944 roku. Planowane są koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy o godzinie "W". Oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się 1 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie historia Polski Paweł Ukielski