Polskie Radio
Section05

Wiedeń

Polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Ważna inicjatywa Instytutu Polskiego w Wiedniu

Cykl wydarzeń zorganizowanych w Wiedniu przez Instytut Polski w związku z pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę zwieńczył polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”, który odbył się w dniu 1 marca w Ehrbar Saal, jednej z najbardziej rozpoznawalnych sal koncertowych Wiednia.
Zobacz więcej na temat:  Austria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Wiedeń: pokaz dokumentu "Dom z drzazg" w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

W przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Polski w Wiedniu, wspólnie z Ambasadą RP, Stałymi Przedstawicielstwami RP przy OBWE i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu, Ambasadami Ukrainy, Niemiec, Szwecji i Danii, zaprosił przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, urzędów, dziennikarzy i środowisk opiniotwórczych na specjalny pokaz filmu "Dom z drzazg". W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób.
Zobacz więcej na temat:  Austria Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych wojna na Ukrainie

Ukraina bojkotuje sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. "Delegaci z Rosji nie powinni otrzymać wiz"

Ukraina zdecydowała się na bojkot Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jak wyjaśnił deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Mykyta Poturajew, ukraińska delegacja nie godzi się na obecność rosyjskich deputowanych w obradach ZP OBWE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT OBWE dyplomacja Austria Rosja Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej

Rocznica rosyjskiej inwazji. Instytut Polski w Wiedniu angażuje się w projekty związane z Ukrainą

W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Polski w Wiedniu zainaugurował otwarciem wystawy "Nowe Ikony Polska Ukraina 2022" w dniu 17 lutego, cykl wydarzeń: wystawa, dyskusja, pokaz filmu, koncert, mających na celu podkreślenie wsparcia i  solidarności z tym krajem oraz upamiętnienie ofiar rosyjskiej agresji.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polski Austria wojna na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Kazimierz Twardowski. Jeden z najwybitniejszych przełomu XIX i XX wieku filozofów

"Miał on przedziwny dar przedstawiania najtrudniejszych zagadnień w sposób tak prosty i oczywisty, że każdemu uważnie słuchającemu wydawało się, że słucha rzeczy łatwych" - pisze prof. Kazimierz Michałowski we "Wspomnieniach". 85 lat temu zmarł we Lwowie prof. Kazimierz Twardowski, jeden z najwybitniejszych filozofów przełomu XIX i XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Lwów Warszawa NAUKA

Obchody Święta Niepodległości. Dni Otwarte Instytutu Polskiego w Wiedniu

Święto Niepodległości w tym roku w Wiedniu obchodzono w szczególny sposób. W ramach trzydniowego festiwalu Otwartych Drzwi pod hasłem "Spotkajmy się pod jabłonią" od 9 do 11 listopada w Instytucie Polskim zorganizowano cykl wydarzeń prezentujących Polskę od strony tradycji kulinarnych, znanej na całym świecie sztuki komiksu oraz muzyki, nawiązującej do wielonarodowej tradycji naszego kraju. Silnie wybrzmiała solidarność z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria

Otwarcie wystawy plenerowej „Mamo, ja nie chcę wojny!” 1939-45 Polska / 2022 Ukraina w Parlamencie austriackim

W Parlamencie austriackim zaprezentowana została wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!”. Wydarzenie otworzyły Ewa Ernst-Dziedzic, poseł z ramienia Partii Zielonych oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Monika Szmigiel-Turlej. W programie znalazły się elementy artystyczne – wystawa oraz oprawa muzyczna – jak również polityczne – dyskusja z udziałem dyplomatów i polityków z Polski, Ukrainy i Austrii. Prezentacja wystawy w Parlamencie przygotowana została we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy OBWE oraz Ambasadą RP w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja wojna na Ukrainie

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: mieszczanie to rodzaj rasy ludzkiej

- W Wiedniu mieszka wiele narodowości, obecny burmistrz tego miasta doliczył się ich nawet 150. Natomiast trzonem ciągle są prawdziwi, mieszczańscy wiedeńczycy. Wydaje mi się, że są oni niedostępni; że żyją w swojej złotej klatce i rzadko dopuszczają do siebie kogoś z zewnątrz - mówił w Dwójce Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Niech żyje śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  literatura Jakub Kukla pisarz Dwójka KSIĄŻKA