Polskie Radio
Section05

Wigilia

Zakaz handlu w tegoroczną Wigilię. Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy z 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, dotyczący Wigilii. W nowelizacji chodzi o to, by niedziela 24 grudnia, czyli Wigilia, została objęta tym zakazem. Ustawowo niedziela ta miała być jedną z dwóch niedziel w grudniu, oprócz 17 grudnia, w którym zakaz handlu miał nie obowiązywać.
Zobacz więcej na temat:  handel w niedzielę handel POLSKA społeczeństwo sklep sklepy GOSPODARKA

"Toast za życie świąteczną filiżanką". Polka na Wyspach Owczych o cudach i zaczynaniu od nowa

Patrząc na zdjęcie widzicie zwykłą świąteczną filiżankę. Dla mnie to coś więcej. Porcelana z historią mojego życia na Wyspach Owczych. Przywiozłam ją z Polski i towarzyszy mi od początku na maleńkim archipelagu. Prezent od mojej siostry na nową drogę życia. Jak widzicie kolor czerwony jest nieco wyblakły ale dla mnie to cud, że tę filiżankę mogę trzymać w dłoni przed każdym Bożym Narodzeniem – opowiada Sabina Poulsen, Polka na Wyspach Owczych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Wyspy Owcze Boże Narodzenie Nowy Rok postanowienia noworoczne Małgorzata Frydrych

Boże Narodzenie chrześcijan wschodnich

W folkowym Poranku Dwójki, 7 stycznia (w pierwszy dzień Bożego Narodzenia u chrześcijan obrządku wschodniego), porozmawiamy z ks. mitratem Stefanem Batruchem – prezesem Fundacji Kultury Duchowej „Pogranicza” i proboszczem parafii greckokatolickiej w Lublinie o wschodnich tradycjach bożonarodzeniowych. Nasz Gość Poranka od wielu lat zaangażowany jest w rozwijanie międzykulturowego dialogu Wschodu i Zachodu. W audycji ks. Batruch opowiedział między innymi o tym dialogu przez pryzmat migracji, przybliżył różnice między kalendarzami liturgicznymi.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa Boże Narodzenie

"Aby zwyciężyło dobro nad złem". Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich

"Wszystkim pragniemy życzyć, aby w tym szczególnym czasie zagościła w państwa sercach prawdziwa radość i nadzieja (...) aby wspólne, tradycyjne przeżywanie świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem" - napisała para prezydencka do wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce obchodzących wigilię Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie prawosławie Andrzej Duda kancelaria prezydenta

"W Wiśle stworzyliśmy nasz dom". Boże Narodzenie po powrocie z emigracji

Wspomnienia świąt, które spędziliśmy na emigracji, wypełnia obraz przepełnionych lotnisk i ludzi śpieszących się do bliskich w Polsce. Nam było trudno odnaleźć się w tym tłumie z trojgiem dzieci. Zostawaliśmy. Dziś nadrabiamy ten czas, świętując wspólnie z rodziną bliższą i dalszą, w domu, który stworzyliśmy w Polsce po powrocie z emigracji – przyznają Justyna i Paweł Wisełkowie, twórcy pensjonatu Jodła w Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina na swoim rodzina Boże Narodzenie Kościół katolicki tradycja Wisła Małgorzata Frydrych

Boże Narodzenie w Programie 1 Polskiego Radia

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy moment w roku. To czas rodzinnych spotkań, miłości, radości i nadziei. Na naszych antenach przez trzy dni emitowaliśmy wiele audycji okolicznościowych, poświęconych polskim tradycjom. O tym, jak Boże Narodzenie wygląda w ich domach, opowiadały gwiazdy. Kolędowaliśmy, zaprosiliśmy również na transmisje pasterki i mszy świętej.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Polskie Radio rodzina dom

80. Jubileuszowy Konkurs Szopek Krakowskich

Krakowski zwyczaj chodzenia z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa Boże Narodzenie szopki krakowskie szopka Kraków

„Święta tylko z rodziną”. Zbigniew Starowicz o pięknej i trudnej Afryce

Ciekawość świata zaprowadziła mnie do Afryki. I choć Kongo urzekło mnie swoją kulturą i pięknem, po dwóch latach wiem, że dla rodzinnej osoby tak długi czas rozłąki z bliskimi, to udręka. Wspólnie spędzony czas, zwłaszcza czas świąteczny, jest nie do zastąpienia – przyznaje Zbigniew Starowicz po powrocie z Konga.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Afryka Kongo rynek pracy Boże Narodzenie Małgorzata Frydrych

Prymas: w noc Narodzenia Pańskiego musi brzmieć głos za ludzkim życiem

Prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak, powiedział, że Królestwo Boże domaga się cierpliwości, wytrwałości i wiary. W homilii wygłoszonej podczas pasterki w gnieźnieńskiej katedrze prymas podkreślił, że Bóg dał nam swojego syna, aby pokazać, jak ważny, cenny i piękny jest w jego oczach każdy człowiek. - Stąd w noc Narodzenia Pańskiego musi wciąż brzmieć głos za życiem, za każdym ludzkim życiem od poczęcia do naturalnej śmierci, za życiem, które domaga się bezwarunkowego przyjęcia i szacunku, domaga się troski i ocalenia, ochrony i wysiłku - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Boże Narodzenie Kościół infografika prymas Polski