Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Studia wyższe czy dobrze płatny fach w ręku? Jak zadbać o swoją przyszłość?

Znalezienie dobrze płatnej pracy po niektórych kierunkach studiów stanowi naprawdę spory problem. Dlatego zapytaliśmy w "Tylko szczerze", czy obecnie bardziej opłaca się iść na studia wyższe, czy jednak mieć fach w ręku? O tym m.in. dr Katarzyna Kulig-Moskwa, ekspertka w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Katarzyna Kulig-Moskwa praca studia

Ruszyły prace nad filmem "Gdańsk". Reżyser Filip Bajon kompletuje mocną ekipę

- Byłoby fantastycznie, gdyby udało się nam pokazać Gdańsk jako żywy organizm, który się starzeje, zmienia, reaguje, ma poczucie humoru i przeżywa swoje tragedie - mówił w Dwójce Filip Bajon o swoim nowym filmie, nad którym obecnie pracuje.
Zobacz więcej na temat:  Filip Bajon Marcin Mindykowski Dwójka Gdańsk FILM KULTURA kino Polski Instytut Sztuki Filmowej Krystyna Janda Daniel Olbrychski Janusz Gajos

Mikołaj Kopernik musiał opuścić Toruń. Inaczej nie zostałby astronomem i uczonym?

Mikołaj Kopernik "świętuje" dziś 552. urodziny. Praktycznie każdy z nas zna go jako wybitnego astronoma, który zatrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Ale czy wiemy, jaki był na co dzień? Dlaczego musiał opuścić Toruń? Ile za jego studia zapłacił wuj? Z jakiego powodu mógł zostać posądzony o herezje?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Mikołaj Kopernik Toruń Frombork Marcin Przewoźniak

Wystawa "Nie pytaj o Polskę" w CSW Toruń. 250 spojrzeń na naszą tożsamość

W Centrum Sztuki Współczesnej zorganizowano wystawę "Nie pytaj o Polskę". Prezentowana jest na nich część kolekcji Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego. Wspólnym mianownikiem dzieł jest pytanie o naszą tożsamość. W "Poranku Dwójki" o szczegółach opowiedziała nam kurator wystawy i historyk sztuki - Marta Smolińska. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa tożsamość Toruń Marcin Pesta Marta Smolińska Dwójka KULTURA SZTUKA

Opakowania jednorazowe odchodzą do lamusa

Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Ograniczają one m.in. stosowanie opakowań jednorazowych, takich jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier, oraz promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Zakazują też pakowania w plastikowe torebki lub owijania folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Jędrkowiak Paweł Turski opakowanie Unia Europejska plastik

Wspomnienie o Marianie Turskim. "To był człowiek radosny z duszy"

- Był wspaniałym człowiekiem. Zawsze pomocny, zawsze służył dobrą radą, zawsze mówił to, co uważa, i dawał przesłania, które dzisiaj są tak ważne - mówił w Dwójce o Marianie Turskim Piotr Wiślicki, członek Rady Muzeum POLIN i szef stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Zasłużony historyk, dziennikarz i działacz społeczny zmarł 18 lutego w wieku 98 lat.
Zobacz więcej na temat:  Marian Turski Holokaust Auschwitz odeszli 2025 Michał Nowak Dwójka Joanna Fikus stosunki polsko-żydowskie Wiesław Władyka Żydowski Instytut Historyczny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

"Jej poezja przetrwała próbę czasu". Maria Pawlikowska-Jasnorzewska patronką 2025 roku

Rok 2025 ma wielu literackich patronów, ale wśród nich jest tylko jedna kobieta - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. - Jej poezja przetrwała próbę czasu, co zresztą prorokowali Lechoń, Żeromski czy Tuwim - koledzy, którzy jej bronili. Nie ma w przypadku literatury ważniejszej próby. Do dzisiaj czyta się Pawlikowską-Jasnorzewską, podczas kiedy prochy jej krytyków dawno rozwiał wiatr - mówiła w "Kulturalnej Jedynce" Marta Podgórnik - poetka i krytyczka literacka.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak literatura Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poezja wiersze Marta Podgórnik

"Powróćmy jak za dawnych lat". Jak przebiegały przygotowania do koncertu?

"Powróćmy jak za dawnych lat" to koncert, który 11 stycznia tego roku odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Złożyły się na niego najpiękniejsze polskie piosenki okresu międzywojennego. - To efekt mojej współpracy z Akademią Operową przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej - podkreśla dyrygent i kompozytor, Rafał Kłoczko. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Rafał Kłoczko MUZYKA koncert Dwudziestolecie międzywojenne

"Performanse plastyczne Władysława Hasiora". Dorobek zakopiańskiego artysty

Był artystą oryginalnym i nowoczesnym, nie bał się wykorzystywać niekonwencjonalnych materiałów. Władysław Hasior uchodzi za jednego z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Nakładem Instytutu Teatralnego ukazała się pierwsza monografia w całości poświęcona perfomatywnej twórczości zakopiańskiego artysty. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Władysław Hasior Zakopane rzeźba SZTUKA Instytut Teatralny im. Raszewskiego Katarzyna Sanocka