Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Pomoc psychoterapeuty, psychologa i psychiatry. Do kogo się zwrócić?

- Cierpienie, z którym nie radzimy sobie sami, na które nie mają dobrej odpowiedzi nasi bliscy, przyjaciele czy rodzina, gdy tego wsparcia jest za mało, sytuacja, gdy cierpimy nadmiernie, to na pewno jest moment, by sięgnąć po poradę psychologa czy konsultację psychoterapeuty - mówiła w Polskim Radiu 24 Danuta Kondratowicz, psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie społeczeństwo psychologia psychoterapia psychiatria zdrowie psychiczne

Podcasty. Czy zasady etyki i rzetelności obowiązują także tam?

Śpiewać każdy może, czy podobnie jest z nagrywaniem podcastów? Fałszywa nuta to przecież mniejsza szkoda, niż błędna informacja, tym bardziej, że nierzadko, odbiorcy podcastów przyjmują za pewnik opinie podcasterów i ich rozmówców. Piotr Firan, razem z Pawłem Hebą oraz Martą Niemirą rozmawiali w Czwórce o rynku podcastów, weryfikacji informacji oraz rzetelności przy tworzeniu odcinków.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podcast etyka fake news Paweł Heba Marta Niemira

Kamila Tarabura o Paszporcie "Polityki" 2024. "Taka nagroda daje wiatr w skrzydła"

Kamila Tarabura zdobyła Paszport "Polityki" 2024 za swój fabularny debiut filmowy "Rzeczy niezbędne". - Ta nagroda działa w taki sposób, że daje zastrzyk energii do dalszej pracy - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia reżyserka. Jej film opowiada historię kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca. Jak wyglądała praca nad nim?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Paszport Polityki FILM Kamila Tarabura

Festiwal Opera Rara. Jak wygląda współpraca z gwiazdami operowymi?

Organizatorzy festiwalu Opera Rara zaplanowali w tym roku dwanaście wydarzeń, w których wezmą udział prawdziwe gwiazdy opery. Wśród nich tenor Ian Bostrige. Marzena Lubaszka zdradziła w radiowej Dwójce, że zaskoczyła ją współpraca ze śpiewakiem. - Spodziewałam się zimnego angola, a okazało się, że jest to człowiek, z którym jest nam bardzo po drodze - przyznała.
Zobacz więcej na temat:  Opera Rara Dwójka Jakub Kukla Jan Tomasz Adamus KULTURA

Memy, czyli nowy sposób komunikacji - nie tylko w internecie

Trudno wyobrazić sobie przeglądanie mediów społecznościowych bez memów. Choć podobno pierwowzorem tego, co dziś znamy pod nazwą mem, był obrazek wcale nieinternetowy, bo opublikowany w 1921 roku w magazynie "The Judge". Przedstawia dwa wizerunki mężczyzny: przystojnego, który został podpisany "Jak myślisz, że wyglądasz, kiedy robią ci zdjęcie" i karykaturalnego z podpisem "Jak wyglądasz naprawdę". Brzmi znajomo? Ale czy to rzeczywiście mem? I jak memy wpływają na naszą współczesną (nie tylko internetową) komunikację?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk memy komunikacja internet

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stawia na nieustanny rozwój

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest unikatową w kraju placówką, której celem jest ochrona narodowego dziedzictwa w dziedzinie rzeźby. W kolekcji jednostki są dwa tysiące prac, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Sylwestra Ambroziaka, Władysława Hasiora oraz Józefa Szajny. Placówka wzbogaciła się niedawno o dwa nowe eksponaty. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pesta Centrum Rzeźby Polskiej Dwójka SZTUKA KULTURA rzeźba

Spektakl "Seks, hajs i głód" z istotną rolą muzyki. "Dla reżysera tekst jest partyturą"

Wizjoner europejskiego teatru Luk Perceval przenosi na scenę Narodowego Starego Teatru w Krakowie monumentalne dzieło Les Rougon‑Macquart autorstwa Emile'a Zoli, jednego z najsłynniejszych pisarzy francuskich. Reporter Dwójki był na jednej z prób, a aktorzy zdradzili mu kulisy tego przedstawienia.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Mateusz Baran Kraków Dwójka TEATR KULTURA Narodowy Stary Teatr w Krakowie Stary Teatr w Krakowie Luk Perceval

Czy nadopiekuńczy rodzice ograniczają dzieci, które wchodzą w dorosłość?

Dlaczego osoby z pokolenia płatków śniegu, wchodzące na rynek pracy, mają problem z odnalezieniem się w dorosłym życiu? - Przenoszą oczekiwania ze świata, w którym byli wychowywani przez nadopiekuńczych rodziców do świata, w którym będą zarabiać na siebie pierwsze pieniądze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Bonetyńska, psycholog dziecięca.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek dzieci psychologia Agnieszka Bonetyńska pokolenie płatków śniegu