Polskie Radio
Section05

Zobacz także

40 lat działalności artystycznej Sławomira Wierzcholskiego

- Ewoluowałem. Trudne słowo, ale najlepiej opisuje ten mój stan wewnętrzny. Nadal jestem fascynatem bluesa, ale jest tyle pięknych innych gatunków. Cieszę się, że troszkę udało mi się wyjść z tych nieco już za ciasnych czasami butów bluesowych - mówi Sławomir Wierzcholski w "Muzycznej Jedynce". Artysta obchodzi w tym roku 40-lecie swojej działalności.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Sławomir Wierzcholski

Uwaga na naciągaczy! Jak się przed nimi uchronić?

Naciągacze mogą proponować rozmaite oferty internetowe, np. darmową naukę języków obcych, aplikacje z dietami, subskrypcje treningów. Gdy klient orientuje się, że oferta nie spełnia jego wymogów i chce zrezygnować, czyli odstąpić od umowy, może się okazać, że firma mu to uniemożliwia. Co na to prawo konsumenckie? 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski oszustwa firmy prawo konsument prawa konsumenta UOKiK Małgorzata Cieloch

Jarosław Cymerman: w 1944 roku odradza się w Polsce życie teatralne

- Lata 1944-1949 to czas, kiedy w jakimś sensie kończyła się pewna epoka i zaczynała nowa. Z jednej strony były to pierwsze sezony tzw. Polski Ludowej, ale z drugiej były to ostatnie sezony teatru sprzed 1939 roku. Był to moment, kiedy kończyły się pewne zjawiska – te negatywne, jak i pozytywne, które obserwowaliśmy w teatrze międzywojennym - mówił dr Jarosław Cymerman, teatrolog i autor książki "Sezony pierwsze i ostatnie. Teatr Miejski w Lublinie w latach 1944-1949".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Cymerman teatrologia historia teatru Dwójka KULTURA

Frank Drake. Człowiek, który wpadł na to, jak obliczyć, ile w kosmosie jest cywilizacji

Frank Drake to autor słynnego, ogłoszonego w 1961 roku, równania określającego liczbę cywilizacji pozaziemskich w naszej galaktyce. Jego wynik, w zależności od współczynników, waha się od jednego do miliona. Mimo że nie ma dowodów na istnienie innych od nas istot rozumnych, to Amerykanin przez lata przekonywał, że kontakt z nimi, w formie sygnału radiowego bądź świetlnego, jest nieunikniony. Astronom uruchomił także projekt poszukiwań obcych cywilizacji SETI.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos astronomia asteroida Frank Drake Tomasz Kokowski Sebastian Soberski

Galaktyka Lema. "Punktem wyjścia do pracy nad serwisem było archiwum radiowe"

- Okazało się, że w Archiwum Polskiego Radia jest tak dużo wywiadów ze Stanisławem Lemem, które właściwie są nieznane, bo zostały wyemitowane na antenie tylko raz, że przyszedł nam do głowy pomysł, żeby przewodnikiem po Galaktyce Lema uczynić samego Lema - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Izabella Mazurek, współautorka serwisu internetowego Polskiego Radia, który znalazł się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Prix Italia w kategorii: Web Fiction.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Izabella Mazurek Jakub Kukla Prix Italia Prix Europa Dwójka

Nie żyje Jean-Luc Godard. "Całe życie eksperymentował z kinem"

- To, co Godard wypuszczał ze swojej pracowni, to było coś nowego, rewolucyjnego. Jego rola w kinie jest nie do przecenienia. Bez niego kino traci swój wewnętrzny rozpęd; ten rozpęd, który powodował odnowienie tej sztuki - mówił w radiowej Dwójce o słynnym francuskim reżyserze Andrzej Kołodyński, filmoznawca. Jean-Luc Godard zmarł we wtorek (13.09) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Luc Godard Dwójka FILM kino Łukasz Adamski Andrzej Kołodyński Łukasz Maciejewski

Bassem Akiki: orkiestra jest sercem całej opery

- Przez czas pandemii udało nam się wyciągnąć orkiestrę z orkiestronu, czyli tej dziury, gdzie gra orkiestra operowa. Każdy kompozytor, dyrygent, muzyk i śpiewak powinien wiedzieć, że bez orkiestry w operze nic nie może się wydarzyć - mówił w Dwójce dyrygent, kompozytor i dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej Bassem Akiki.
Zobacz więcej na temat:  Bassem Akiki Dwójka muzyka klasyczna opera Opera Wrocławska KULTURA Jakub Kukla