Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Eugeniusz Knapik: "Moby Dick" to moje wyznanie wiary

- Nie ma lepszej formy doświadczenia i rozwijania wyobraźni niż śledzenie, jak dźwięk wypełnia przestrzeń - mówił w Dwójce Eugeniusz Knapik, odnosząc się do swojej pracy przy wykonaniu "La Transfiguration de Notre Seigneur Jésus-Christ" Oliviera Messiaena. - Ale nie przestrzeń akustyczną, bo dźwięk dla mnie w tym sensie niewielkie ma znaczenie, ale jak jest on nośnikiem treści - precyzował.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Eugeniusz Knapik Dwójka KULTURA Beata Stylińska Warszawska Jesień Olivier Messiaen

Mobbing w pracy. Jak z nim walczyć?

Mobbing - czyli prześladowanie, uporczywe nękanie i zastraszanie - to jedno z najbardziej negatywnych zjawisk, do jakich dochodzi w niektórych firmach. Pracownicy często boją się o tym mówić. - Nawet ci, którzy podejmują działania i zgłaszają się do Państwowej Inspekcji Pracy, najchętniej chcieliby uniknąć identyfikacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Łażewska-Hrycko, główna inspektor pracy.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz praca mobbing pracownik pracodawcy Katarzyna Łażewska-Hrycko Główny Inspektorat Pracy Państwowa Inspekcja Pracy

"Interesowała go literatura". Rocznica śmierci Bohdana Korzeniewskiego

- Przechodził różne etapy w swoim życiu. Swoje zawodowo-artystyczne obowiązki wykonywał z wielką pasją, walcząc zarazem z całym światem, a potem przechodził na "inne ścieżki leśne"; po to, żeby kontemplować inne fragmenty świata. To, co go jednak interesowało naprawdę, to była literatura - mówiła w radiowej Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru i żona bohatera audycji - Bohdana Korzeniewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Bohdan Korzeniowski reżyser Dwójka Tomasz Mościcki TEATR rocznica Andrzej Seweryn

FPFF w Trójce. Małgorzata Gorol gościem "Trójki pod Księżycem"

Trwa Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dziś dzień konkursowy i ostatnie pokazy poza centrum w Teatrze Muzycznym. W sobotę z kolei czeka nas zamykająca Festiwal Gala Nagród. Dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia śledzą filmowe zmagania twórców. U progu przedostatniego dnia festiwalu, gościem "Trójki pod księżycem" była Małgorzata Gorol, odtwórczyni roli głównej w filmie pod tytułem "Siubuk". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka Anna Dymna FPFF w Gdyni Gdynia FILM film polski

Przyszłość brytyjskiej monarchii. Jakie będą rządy Karola III?

Jakim królem będzie Karol III? Jaka przyszłość czeka brytyjską monarchię pod jego rządami? Jak nowy władca widzi miejsce Wielkiej Brytanii w architekturze europejskiego bezpieczeństwa? Czy Karol III uszanuje wybór Brytyjczyków, czy też będzie nalegał na złagodzenie konfliktu z UE?
Zobacz więcej na temat:  Karol III król Karol III Piotr Semka Trójka Wielka Brytania Anglia Królowa Elżbieta II Elżbieta II Klub Trójki

"Suwerenność sieciowa chroni państwa przed współczesnymi rozbiorami"

- Globalizacja przyniosła światu współzależność instytucjonalną, cywilizacyjną, polityczną, militarną i gospodarczą. W Unii Europejskiej państwa dzielą się obowiązkami, oddają jakieś kompetencje, a w zamian mogą działać poprzez międzynarodowe instytucje. Zagrożeniem jest jednak utrata sprawczości państw i to można w jakimś sensie przyrównać do współczesnego rozbioru - mówił na antenie Dwójki Grzegorz Lewicki, ekspert ds. nowych technologii, filozof i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 rozbiory Polski Dwójka historia Polski Michał Szułdrzyński

Wirtuoz gitary, kompozytor, kolekcjoner. W hołdzie Harveyowi Hope'owi

- Harvey Hope był genialnym samoukiem. Zaczynał od rock and rolla, od fascynacji Elvisem Presleyem i muzyką rozrywkową. Grał na wszelkich możliwych rodzajach gitar: gitarze elektrycznej, akustycznej, klasycznej. Później ta fascynacja muzyczna skierowała się u niego w stronę instrumentów dawnych, barokowych - mówił na antenie Dwójki Jakub Kościuszko, wirtuoz gitary.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka Jakub Kukla gitara płyta

Wojna, śmierć, choroba… Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach? Lepiej unikać pytań dotyczących śmierci bliskiej osoby, wojnie na Ukrainie czy różnych dramatycznych doniesień medialnych? - Na pewno musimy rozmawiać, ale musimy też poczekać na taki moment, kiedy dziecko będzie na to gotowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Dante Lucci, psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka dzieci rodzina rodzicielstwo wychowanie Kamil Dante Lucci

Sulamita Ślubowska: to ma być przyjemne dla mnie i słuchacza

- Chciałam szczególnie, żeby początek pierwszej części Sonaty Brahmsa przeniósł nas troszkę w jakieś przyjemne miejsce, cokolwiek to znaczy dla danej osoby. Akurat w tej "Miejscówce" bardzo się skupiliśmy, żeby nie pokazywać tylko artystów grających, ale też właśnie miejsca, w których pracowaliśmy - mówiła w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Sulamita Ślubowska, gospodyni najbliższej odsłony Dwójkowego cyklu koncertów online.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Sulamita Ślubowska Paweł Siwek koncert skrzypce Konkurs Wieniawskiego Dwójka MUZYKA Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Nagroda POLIN - by chronić pamięć i budować mosty

- Kiedy tworzyliśmy Nagrodę POLIN, było dla nas ogromnym zaskoczeniem (a zarazem informacją dla Muzeum i dla świata), że tylu ludzi robi coś z własnej woli, za własne środki, we własnym wolnym czasie po to, by przywracać i chronić pamięć o historii polskich Żydów - mówił w radiowej Dwójce Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Żydzi Muzeum Historii Żydów Polskich Aldona Łaniewska-Wołłk muzeum konkurs historia Polski edukacja warsztaty pamięć

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek agresja sowiecka spektakl Instytut Pileckiego 17 września 1939 Dwójka Ukraina