Polskie Radio
Section05

Zobacz także

60 lat Narodowego Instytutu Dziedzictwa - dla przyszłych pokoleń

 - Narodowy Instytut Dziedzictwa to jedna z najstarszych narodowych instytucji kultury w Polsce. Jest zapleczem służb konserwatorskich, nasza wiedza specjalistyczna, ekspercka ma służyć wsparciem organów ochrony zabytków i wszystkich instytucji, które tym się zajmują - opowiadała w Dwójce Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Dziedzictwa Dwójka Jakub Kukla architektura zabytki

Umarła królowa, niech żyje król! Jakie będzie panowanie Karola III?

Coś się kończy, coś się zaczyna: po śmierci Elżbiety II tron Zjednoczonego Królestwa przejął jej syn, który przyjął imię Karol III. Trudno się spodziewać, aby dorównał matce długością panowania, czy więc przynajmniej będzie w stanie zdobyć taką sympatię i popularność, jaką cieszyła się ona? Jeśli sądzić po jego dwóch poprzednikach tego samego imienia, ma na to bardzo małe szanse.
Zobacz więcej na temat:  Karol III Elżbieta II Wielka Brytania Historia - ludzie Rafał Tomański Trójka

"Wydarzenie Historyczne Roku 2021" - znamy laureatów

 - Po raz 15. honorujemy najciekawsze projekty związane z edukacją historyczną. Zależy nam na tym, aby przypominać ważne wydarzenia z ubiegłego roku. Za nimi stoją wspaniali ludzie, kuratorzy muzeów, działacze i animatorzy kultury. Chodzi również o to, aby uczyć się od najlepszych, jak w nowoczesny sposób z wiedzą historyczną docierać do odbiorców - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, organizatora plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Kostro Enigma

"Atak" Tomasza Lerskiego w reżyserii Michała Wdowiaka

Słuchowisko przypomina wydarzenia, jakie rozgrywały się w miastach na Kresach Wschodnich: Baranowiczach, Grodnie i Brześciu - po napaści sowieckiej. Uzmysławia, że ten atak był taką samą napaścią, jak agresja hitlerowskich Niemiec, choć w historiografii i potocznej opinii pokutuje niesłuszne przekonanie, iż wojna na Wschodzie miała łagodniejszy charakter i przebieg. Nic bardziej mylnego! Reżyseria: Michał Wdowiak. Reżyseria dźwięku: Paweł Szaliński. Obsada: Dorota Nowakowska, Krzysztof Szuster, Janusz Łagodziński, Sławomir Pacek, Włodzimierz Press, Wojciech Kusiński, Ryszard Stępień, Piotr Rozdoba, Szymon Roszak, Tomasz Marzecki, Szymon Mysłakowski, Krzysztof Szczepaniak, Sebastian Machalski, Sandra Babij, Andrzej Krusiewicz 
Zobacz więcej na temat:  Rosja agresja sowiecka II wojna światowa ZSRR

Szczepienia przeciwko COVID-19. Dla kogo nowe szczepionki?

Od piątku (16.09) wszystkie osoby powyżej dwunastego roku życia, które przeszły podstawowy schemat szczepienia i otrzymały pierwszą dawkę przypominającą, mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19. Jakim preparatem będą wykonywane szczepienia?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Stankiewicz Karolina Rożej Waldemar Kraska Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie szczepionka omikron Grzegorz Cessak Joanna Zajkowska

Tymoteusz Bies - od Konkursu Chopinowskiego do planu filmowego [ZOBACZ WIDEO]

- Mój bohater wyrwał się kierowany ambicją zawodową, ale w sensie emocjonalnym, tożsamościowym jest tak samo zagubiony jak w tym malutkim miasteczku przed wyjazdem. Albo jeszcze bardziej - mówił w Dwójce w niedzielny poranek Tymoteusz Bies, pianista, a także aktor, bohater nagrodzonego na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji filmu "Chleb i sól".
Zobacz więcej na temat:  Tymoteusz Bies festiwal filmowy Wenecja Dwójka Róża Światczyńska muzyka klasyczna kino

Nauka może fascynować w każdym wieku. Jak przekazać jej piękno?

– Niektóre wykłady są dla sześciolatków, siedmiolatków i mówimy do tych młodych bardzo ludzi, o wydawałoby się trudnych rzeczach. Moją dziedziną jest biologia molekularna, biochemia, genetyka molekularna – mówił w "Zagadkowej niedzieli" dr Takao Ishikawa, opowiadając o wyzwaniach, przed jakimi stają wykładowcy Uniwersytetu Dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dzieci ciekawostki ŚWIAT Katarzyna Stoparczyk

Przed atakiem. Wschodnia strefa przygraniczna we wrześniu 1939 roku

17 września 1939 roku Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. Stalin wywiązał się z tajnego sierpniowego porozumienia z Hitlerem, czyli paktu Ribbentrop-Mołotow. - Alianci dowiedzieli się o porozumieniu w ciągu mniej więcej 48 godzin. Utajniono to i nie podzielono się tą wiedzą z polskim rządem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Janusz Odziemkowski z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski II wojna światowa Rosja Niemcy Janusz Odziemkowski III Rzesza ZSRR

Przekop Mierzei Wiślanej. "Elbląski port odciąży inne nadbrzeża w kraju" [WIDEO]

- Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną zapewni współpracę zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi portami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu. Od niedzieli (18.09) nowy kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Jego budowa trwała ponad 2 lata.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej Mierzeja Wiślana Elbląg Mariusz Janczewski Adam Karpiński Aleksander Ziemiańczyk Rafał Traks Port Morski w Elblągu Arkadiusz Zgliński

Atak ZSRR na Polskę. "Pomoc nie nadeszła"

Generał Felicjan Sławoj Składkowski, który we wrześniu 1939 roku pełnił funkcję premiera, wspominał po latach w Radiu Wolna Europa, że Polska została pozostawiona sama. – Naród niemiecki rzucił się na nas pod wodzą zachłannego szaleńca Hitlera, a naród rosyjski wsadził nam nóż w plecy z rozkazu chytrego Stalina. Niestety pomoc, do której obowiązani byli sprzymierzeni nie nadeszła.
Zobacz więcej na temat:  agresja sowiecka 17 września 1939 społeczeństwo Piotr Łodej Tomasz Gajownik historia Polski II wojna światowa

Autorka "Fabryki splendoru": festiwale filmowe nie istnieją bez gwiazd

- Wszystkie trzy najważniejsze europejskie festiwale oprócz kina artystycznego, filmów mistrzów i mistrzyń lubią kino komercyjne. Premierom takich filmów towarzyszą bowiem gwiazdy. Łatwo wtedy rozpromować festiwal, łatwo o zainteresowanie mediów i o wypełnienie czerwonego dywanu - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Ewa Szponar, autorka książki "Fabryka splendoru".
Zobacz więcej na temat:  kino festiwal filmowy Cannes Wenecja Berlinale Jakub Jamrozek FILM